Nowoczesne strony internetowe 2024

Nowoczesne strony internetowe w 2024 roku, to strony, które nie tylko pięknie wyglądają na wszystkich urządzeniach, ale przede wszystkim są przyjazne użytkownikom i efektywne.

Nowoczesne strony internetowe 2024
Ostatnia aktualizacja:
10/4/2024

Kluczowe informacje:

 1. Nowoczesna strona www to strona responsywna, czyli taka, która wygląda dobrze na każdym urządzeniu, niezależnie od wielkości ekranu.
 2. Nowoczesne strony www są szybkie - jeśli Twoja strona nie wczyta się od razu, 99% użytkowników opuści ją.
 3. Nowoczesne strony internetowe są przyjazne użytkownikom i łatwe w nawigacji.
 4. Strony internetowe zgodne ze współczesnymi trendami są piękne, ale równocześnie proste i czytelne.
 5. Jeśli chcesz, aby Twoja strona była widoczna w przeglądarkach, musi być pod tym kątem zoptymalizowana (SEO).
 6. Strona internetowa w 2024 roku powinna być dostępna dla każdego, także dla osób z różnymi niepełnosprawnościami.
 7. Bezpieczeństwo, w tym certyfikaty SSL, jest ważne dla ochrony danych.
 8. Interaktywne elementy zwiększają zaangażowanie użytkowników.
 9. Nowoczesna strona internetowa jest łatwa w edycji.
 10. I najważniejsze: Twoja strona www powinna być efektywna czyli skutecznie realizować cele, które przed nią stawiasz.

"Tworzymy nowoczesne strony internetowe", to częsty slogan reklamowy agencji, które zajmują się projektowaniem stron internetowych. Jak jednak zwykły użytkownik Internetu może rozpoznać, czy strona, którą posiada jest nowoczesna?

W tym artykule przedstawię cechy, jakie powinna posiadać strona internetowa w 2024 roku, aby być uznana za nowoczesną.

Chcesz, abym stworzyła dla Ciebie nowoczesną stronę internetową?

Responsywność - nowoczesne strony internetowe powinny wyglądać dobrze na wszystkich urządzeniach

Strona responsywna to taka strona, która dopasowuje się do różnych rozmiarów ekranów. Niezależnie od tego czy przeglądamy ją przez komputer, tablet czy telefon komórkowy, responsywna strona wygląda dobrze.

Czy w roku 2024 nadal możemy uznawać responsywność za cechę nowoczesnej strony internetowej? W czasach kiedy ponad 80% użytkowników przegląda strony internetowe przez telefony komórkowe? Umawia się przez nie na konsultacje i rezerwuje wizyty?

Odpowiedź brzmi tak. Mimo, że z roku na rok ludzie coraz częściej i chętniej przeglądają strony internetowe przez telefony i responsywność powinna być standardem, nadal nim nie jest. Istnieje mnóstwo stron, które trudno przegląda się przez telefony i takich które dobrze wyglądają jedynie na komputerach. Część z nich powstała dawno, kiedy smartfony nie były powszechne w użyciu, a część po prostu nie została właściwie zaprojektowana.

Oglądając stronę na telefonie komórkowym powinniśmy nie tylko łatwo odczytać jej treść, ale być w stanie bez problemu móc kliknąć w elementy, które są łączami. Dlatego przyciski powinny być wystarczająco duże, a komponenty oddalone od siebie.

Pamiętaj też o sprawdzeniu kontrastu. Kolor czcionki, który wyraźnie różni się od tła w wersji komputerowej strony, może być słabo widoczny w wersji mobilnej.

Niezależnie od tego czy projektując stronę rozpoczyna się od projektu mobilnego czy na nim kończy, nowoczesna strona internetowa powinna wyglądać tak samo dobrze na wszystkich urządzeniach niezależnie od wielkości ekranu.

Współczesny człowiek ma mało czasu. Jeśli wydaje Ci się, że jeśli Twoja strona nie wyświetli się dobrze użytkownikowi na telefonie, zajrzy na nią później, używając komputera, mylisz się. 99% ludzi tego nie zrobi.

Responsywne strony www to strony, które wyglądają dobrze na wszystkich urządzeniach. Zapewnia to responsive web design strony (rwd).  Jeśli projektant, który tworzy Twoją nową stronę internetową, w ofercie nie wspomniał o responsywności - zapytaj go o to, czy Twoja strona będzie wyglądała dobrze także na urządzeniach mobilnych.
nowoczesne strony internetowe responsywność
Nowoczesne strony internetowe: syndicate.io

Szybkość - nowoczesne strony internetowe szybko się wczytują

Szybkość strony wpływa na doświadczenia użytkownika (UX).  Tak jak wspominałam wcześniej, ludzie w roku 2024 nie mają czasu i jak pokazują statystyki, jeśli w ciągu 5 sekund nie znajdą na stronie www tego, czego szukają, wyjdą z niej i wejdą na inną.

Niezależnie od tego, czy korzystają z telefonu komórkowego czy komputera, jeśli strona będzie wczytywała się dłużej niż pięć sekund (a prawda wygląda tak, że mniej cierpliwe osoby, mogą nie wytrzymać nawet tak długo), poczują frustrację i z dużym prawdopodobieństwem opuszczą ją.

Co więcej szybkość wczytywania strony, to jeden z czynników, na który zwraca uwagę Google, pozycjonując strony. Strony, które wczytują się szybciej są przez tą przeglądarkę nagradzane. Szybkość strony ma więc podwójnie duże znaczenie.

Jeśli używasz jako systemu zarządzania treścią cms Wordpress, zastanów się, czy nie warto zainstalować wtyczki, która przyspieszy działanie Twojej strony.

nowoczesne strony internetowe szybkość
Nowoczesne strony www: idle.finance

Przyjazność użytkownikom - nowoczesne strony internetowe powinny mieć dobre UX i intuicyjną nawigację

Przeglądając nowoczesną stronę internetową, użytkownik nie musi uczyć się jej obsługi, wszystkie działania jest w stanie wykonać intuicyjnie.

Nawigacja musi być czytelna i ułatwiać użytkownikowi poruszanie po stronie. Liczba linków na pierwszym poziomie menu, nie powinna przekraczać 7 (a idealnie 6, ponieważ przeciętny człowiek nie jest w stanie zapamiętać więcej niż 6 informacji na raz). Nazwy linków powinny być konkretne i zrozumiałe.

Co więcej internauta patrząc na menu górne powinien być w stanie od razu zorientować się, na jakiej podstronie się znajduje - łącze wskazujące aktualną stronę, powinno wyglądać inaczej od pozostałych linków.

Architektura informacji profesjonalnej stronie internetowej jest także zbudowana w odpowiedni sposób. Informacje są pogrupowane i przedstawione w punktach, a kolejne sekcje logicznie ze sobą powiązane. Każda sekcja rozpoczyna się od nagłówka, który informuje użytkownika, o tym, co w niej znajdzie i zachęca do czytania.

Informacje, których dostarczamy przez stronę internetową powinny być przydatne -  w 2024 roku ludzie nie czytają stron tylko ją wertują, zatrzymując wzrok na tym, co jest dla nich interesujące. Na nowoczesnej stronie internetowej użytkownik powinien być w stanie łatwo i szybko znaleźć potrzebne informacje i dotrzeć do treści, które są w danym momencie mu potrzebne.

nowoczesne strony internetowe UX
Nowoczesne witryny: myotahealth.com

Piękny wygląd - nowoczesne strony powinny wyglądać atrakcyjnie i czysto

"Czysto" czyli powinny być wolne od chaosu nie tylko informacyjnego, ale wizualnego. Nowoczesne strony internetowe są minimalistyczne, mają jasne i przejrzyste układy i unikają stosowania elementów, które rozpraszają uwagę użytkownika. Nowoczesny profesjonalny projekt to projekt stosujący zasadę konsekwencji.

Tak jak i w "realnym" życiu, tak i w Internecie liczy się pierwsze wrażenie. To, jakie nasza witryna zrobi pierwsze wrażenie na użytkowniku, może decydować o tym, czy internauta zostanie na na naszej stronie, czy ją opuści. Dlatego nowoczesna strona powinna być atrakcyjna, estetyczna, przejrzysta i spójna - stosować konsekwentny styl wizualny (np. kolory, rozmiary czcionek, marginesy).

Nowoczesne strony internetowe komunikują swój przekaz nie tylko jasnym i zrozumiałym tekstem, ale również grafiką, kolorami, typografią oraz układem poszczególnych sekcji i całej strony. Layout czyli układ strony ma bardzo duże znaczenie.

To nie tylko poprawia doświadczenia użytkowników i zwiększa ich zaangażowanie, ale również tworzy obraz marki.

Nowoczesne strony internetowe przyciągają uwagę wyglądem i świadomie posługują się poszczególnymi elementami graficznymi.

Piękne strony internetowe to strony, które są czytelne i przyjemne do przyglądania.

nowoczesne strony internetowe projekt
Nowoczesne strony: dydxmerch.shop

Dostępność - nowoczesne strony internetowe przestrzegają zasad dostępności

W USA jeśli strona nie jest dostosowana do użytkowników z różnymi rodzajami niepełnosprawności, właścicielowi grozi dotkliwa kara finansowa.

Niezależnie jednak od prawa, nowoczesna strona www powinna być dostępna dla każdego. To znaczy, że jej treść powinna być jasna i zrozumiała dla każdego człowieka, a czcionka dobrze widoczna na wszystkich urządzeniach (aby tak było musi mieć kontrast na poziomie AAA). Zdjęcia powinny mieć wpisany tekst alt, a filmy i pliki audio dołączone transkrypcje. Strona powinna być możliwa do obsługi bez myszki (czyli za pomocą klawiatury), a informacje o błędach przy wpisywaniu treści w formularzach powinny być dobrze widoczne i łatwe do zrozumienia.

Nawigacja powinna być logiczna, a linki poprawnie opisane. Spełniająca reguły dostępności strona nie zawiera również elementów błyskających, zwłaszcza na czerwono. Dobrze jeśli jest też responsywna.

Myśląc o stronie internetowej pod kątem dostępności, dobrze skupić się na tym, by uwzględniać potrzeby wszystkich użytkowników - tak, by zapewnić, jak najlepsze wrażenie dla każdego. To nie tylko wymogów technicznych, ale przede wszystkim empatii.

nowoczesne strony internetowe dostępność
Nowoczesne strony www: nuxt.com

Optymalizacja (SEO) - nowoczesne strony są zoptymalizowane pod kątem przeglądarek internetowych

Pozycja strony internetowej w wyszukiwarkach, to jeden z ważniejszych czynników wpływających na jej widoczność w sieci i uzyskany ruch. Dlatego nowoczesna strona internetowa powinna być zoptymalizowana pod kątem SEO.

Tytuł każdej podstrony powinien być inny i mieć inny opis meta, zależnie od tego pod jakimi słowami kluczowymi chcemy, aby nasza strona została odnaleziona. Warto zadbać również o to, by nagłówki na stronie, tekst i nazwy zdjęć były przyjazne dla przeglądarek.

nowoczesne strony internetowe SEO
Nowoczesne witryny: www.bolt.com

Bezpieczeństwo - nowoczesne strony są zabezpieczone certyfikatem SSL

Nowoczesna strona internetowa powinna być zabezpieczona certyfikatem szyfrującym SSL. Certyfikat otrzymujemy razem z hostingiem (często za darmo) i aby działał, zwykle wystarczy po prostu włączyć go na serwerze.

Warto o to zadbać, ponieważ certyfikat SSL nie tylko zapewnia bezpieczeństwo i poufność danych, które są podawane w formularzach, ale również podnosi ranking strony w google. Google zwraca uwagę na to czy strony są zabezpieczone certyfikatem SSL i nagradza te, które go używają.

Jeśli chcesz sprawdzić, czy Twoja strona jest zabezpieczona certyfikatem SSL, zobacz czy w pasku wyszukiwarki po lewej stronie adresu url znajduje się kłódka. Jeśli tak jest, certyfikat działa.

nowoczesne strony internetowe SSL
Nowoczesne strony summermcclure.xyz

Interaktywność - nowoczesne strony są interaktywne

Nowoczesne, interaktywne strony, pozwalają użytkownikom wchodzić ze sobą w interakcje poprzez różnego rodzaju elementy interfejsu i funkcje. Mogą być to na przykład: formularze, quizy, komentarze, chaty, mapy, kalkulatory, animacje.

Elementy interakcyjne zwiększają zaangażowanie użytkowników, należy jednak stosować je w przemyślany sposób, ponieważ w nadmiarze mogę odciągać uwagę internautów od głównych celów strony.

nowoczesne strony internetowe interaktywność
Nowoczesne portale: cortexdao.io

Łatwość w obsłudze - nowoczesne strony internetowe można łatwo edytować

Nowoczesne systemy zarządzania treścią (CMS) są intuicyjne i łatwe w obsłudze. Nie wymagają wiedzy technicznej i pozwalają na szybkie edytowanie i dodawanie nowych treści.

Najbardziej nowoczesne cms wyposażone są w wizualne edytory, co oznacza, że pozwalają na edycje tekstu i zdjęć poprzez klikanie na ekranie na elementy, które chcemy zmienić (taki edytor posiada np. Webflow, a na Wordpress Bricks Builder).

nowoczesne strony internetowe CMS
Nowoczesne strony www: womentellwomen.com

Nowoczesne strony są efektywne - co to znaczy?

Efektywna strona to taka, która realizuje cele, jakich oczekuje od niej jej właściciel.

Jeśli Twoim celem jest to, by użytkownicy rezerwowali przez Twoją stronę wizyty, to nagłówki na stronie, treść i wszystkie elementy wizualne powinny być zaprojektowane zgodnie ze strategią, która będzie kierowała użytkowników w stronę realizacji tego celu.

Jeśli chcesz, by Twoja strona efektywnie pozyskiwała nowych klientów dla Twojej firmy, to powinien znaleźć się na niej przycisk wzywający do działania, tzw. CTA np. "Zarezerwuj wizytę", który umożliwi użytkownikom szybkie i łatwe skorzystanie z Twojej oferty.

Jeśli Twoim celem jest pokazane poprzez stronę swojej wiarygodności i autorytetu albo budowanie wizerunku marki to w tym przypadku również wszystkie elementy na stronie internetowej powinny być zaprojektowane strategicznie, tak, aby ten cel zrealizować.

popularność nowoczesnych technologii webowych na wykresie
Jeśli chcesz, aby stworzyła dla Ciebie nowoczesną stronę internetową albo unowocześniła Twoją obecną www, zapraszam do kontaktu.

Nowoczesne strony internetowe - przykłady

Wszystkie strony, które pojawiły się w tym artykule, to strony internetowe ze strony lapa.ninja, która zbiera przykłady najlepszych stron internetowych (koncentrując się na landing page).

Niezależnie od tego, czy już masz własną stronę internetową, czy dopiero planujesz założenie strony, warto poszukać na lapa.ninja inspiracji. Jeśli jakaś strona Ci się spodoba, możesz pokazać ją jako przykład projektantowi stron. Jeśli zamierzasz stworzyć swoją stronę www samodzielnie, obejrzyj witryna na lapa.ninja, aby poznać dobre praktyki.

Poniżej przedstawiam jeszcze 5 przykładów stron internetowych, które portal awwwards.com uznał za strony dnia w styczniu 2024. Wybierając stronę dnia (a później miesiąca) eksperci biorą pod uwagę projekt, zawartość strony, kreatywność i użyteczność.

 1. lightfactorynow.com
 2. giuligartner.com
 3. miro.com
 4. snig.digital
 5. constancesouville.com
nowoczesna strona www na laptopie

Nowoczesne trendy w projektowaniu

Tak jak w każdej technologii, tak i w web designie trendy zmieniają się niemal z dnia na dzień, jednak pewne kierunki pozostają i zyskują na popularności:

Minimalizm

"Im mniej, tym lepiej" to zasada, która doskonale opisuje minimalizm w projektowaniu stron internetowych. W tym podejściu kluczowe jest skupienie się na najważniejszych elementach, eliminując wszystko, co zbędne. Strony utrzymane w minimalizmie charakteryzują się dużą ilością białej przestrzeni, ograniczoną paletą kolorystyczną oraz prostotą w formie. Taki design nie tylko przyciąga uwagę do najważniejszych treści, ale również przyspiesza ładowanie się strony, co jest kluczowe z punktu widzenia UX i SEO.

Interaktywne elementy

Interaktywność jest jednym z kluczowych słów w dzisiejszym projektowaniu stron www. Elementy takie jak animacje przy przewijaniu, mikrointerakcje czy wideo na żywo, nie tylko przyciągają uwagę, ale również zwiększają zaangażowanie użytkownika. Właściwie zaprojektowane, nie odwracają uwagi od głównego przekazu strony, a raczej wzbogacają doświadczenie użytkownika, czyniąc nawigację bardziej intuicyjną i przyjemną.

Typografia i unikalne czcionki

W nowoczesnym projektowaniu stron internetowych, dużą rolę odgrywa typografia. Duże, odważne tytuły, często w połączeniu z unikalnymi, niestandardowymi czcionkami, mogą nadać stronie charakteru i pomóc w wyróżnieniu marki w internecie. Zastosowanie kontrastowych par czcionek może dodatkowo podkreślić hierarchię informacji na stronie.

Ciemny tryb

Ciemny tryb to nie tylko trend w aplikacjach mobilnych czy systemach operacyjnych. Coraz więcej stron internetowych oferuje możliwość przełączenia na ciemną paletę kolorów, co może zwiększyć komfort użytkowania w nocy lub w słabo oświetlonych pomieszczeniach. Co więcej, odpowiednie zastosowanie ciemnego tła może pomóc w wyeksponowaniu innych elementów designu, takich jak kolorowe przyciski czy grafiki.

Gradienty i cienie

Użycie gradientów i subtelnych cieni wraca do łask, dodając głębi i tekstury projektom. Gradients, czyli płynne przejścia kolorystyczne, mogą dodać wizualnego zainteresowania i dynamiki, zwłaszcza w tle lub na elementach interfejsu. Cienie pomagają natomiast wyróżniać się elementom na stronie, nadając im "lekkości" i poprawiając percepcję hierarchii wizualnej.

Niestandardowe ilustracje

Niestandardowe ilustracje stają się coraz popularniejszym sposobem na nadanie stronie unikalnego charakteru. Personalizowane grafiki mogą lepiej oddać tożsamość marki i wyróżnić stronę na tle konkurencji. Ilustracje te mogą być stosowane w różnych miejscach strony, od tła po elementy interfejsu, pomagając opowiadać historię marki w bardziej kreatywny sposób.

Asymetria i nietypowe układy

Odejście od tradycyjnych, symetrycznych układów na rzecz bardziej dynamicznych i asymetrycznych rozwiązań to trend, który nadaje stronie nowoczesny i innowacyjny charakter. Takie układy mogą przyciągnąć uwagę użytkownika i sprawić, że interakcja ze stroną stanie się bardziej interesująca i mniej przewidywalna.

Mikroanimacje

Mikroanimacje to małe, subtelne animacje, które reagują na działania użytkownika, takie jak najechanie myszką lub przewijanie. Używane z umiarem, mogą znacznie poprawić interaktywność i doświadczenie użytkownika, sprawiając, że interfejs jest bardziej "żywy" i reagujący.

Duże, wyróżniające się przyciski CTA

Przyciski wezwania do działania (CTA) są kluczowym elementem każdej strony, zachęcającym użytkowników do interakcji. W nowoczesnych projektach często stosuje się duże, wyraźne przyciski CTA, które wyróżniają się na tle innych elementów, dzięki czemu są łatwiejsze do zauważenia i skuteczniej przyciągają uwagę użytkowników.

Podsumowanie

Strona www tworzy wizerunek firmy w internecie, dlatego powinna być profesjonalna i nowoczesna. Niezależnie, czy Twoja witryna ma wiele stron, czy jest to strona typu one page, musi spełniać swój cel. Czy chcesz, aby Twoja strona pomagała Ci pozyskiwać klientów, budowała Twój autorytet, czy jedynie ułatwiała kontakt, powinna powstać w zgodzie z nowoczesnymi trendami projektowania i realizować strategię marketingową.

Nowoczesne strony internetowe są responsywne

To znaczy, że wyglądają dobrze na wszystkich urządzeniach niezależnie od wielkości ekranu.

Nowoczesne strony internetowe są szybkie

To znaczy, że szybko się wczytują, niezależnie od prędkości łącza internetowego.

Nowoczesne strony internetowe są przyjazne dla użytkowników

To znaczy, że doświadczenia użytkownika są dla nich priorytetem i łatwo na nich znaleźć potrzebne informacje.

Nowoczesne strony internetowe są wyglądają atrakcyjnie i czysto

To znaczy, że wyglądają nie tylko pięknie, ale też są przejrzyste i spójne.

Nowoczesne strony internetowe przestrzegają zasad dostępności

To znaczy, że są dostępna dla każdego, także dla osób z różnymi niepełnosprawnościami.

Nowoczesne strony internetowe są zoptymalizowane pod kątem SEO

To znaczy, że przestrzegają zasad, dzięki którym są widoczne w przeglądarkach internetowych.

Nowoczesne strony internetowe posiadają certyfikat SSL

To znaczy, że przesyłanie danych przez formularze jest bezpieczne.

Nowoczesne strony internetowe są interakcyjne

To znaczy, że pozwalają użytkownikom wchodzić w interakcje.

Nowoczesne strony internetowe mają łatwe w obsłudze system zarządzania treścią

To znaczy, że edytowanie przez nie treści na stronie jest szybkie i łatwe.

Nowoczesne strony internetowe są efektywne

To znaczy, że spełniają cele, które się przed nimi stawia.

Nowoczesne strony internetowe 2024

Jaki jest koszt prowadzenia strony internetowej?

Prowadzenie strony internetowej kosztuje od 106 zł. do 1500 zł. Ta cena to jedynie koszt domeny i hostingu. Jeśli planujesz powierzyć administrację strony projektantowi albo firmie do tej kwoty musisz doliczyć miesięczny abonament w wysokości od 300 do 2500 zł.

Gdzie tworzyć strony internetowe?

Najpopularniejszą i najtańszą platformą do tworzenia stron internetowych jest WordPress. Nowocześniejsze narzędzia, które warto wziąć pod uwagę to Webflow i Wix. Wszystkie trzy system udostępniają zarówno darmowe jak i płatne szablony, które bardzo ułatwiają pracę.

Ile kosztuje zrobienie strony www?

Koszt wykonania profesjonalne strony 1 stronicowej (one-page, landinga page, strona wizytówka) waha się od 1500 zł do 4000 zł, koszt strony dla małej firmy wynosi od 3000 zł do 8000 zł, a koszt profesjonalnej strony internetowej dla dużej firmy najczęściej mieści się w przedziale 5000 zł do 25.000 zł. Każda firma oferuje swoją wycenę. Sprawdź mój cennik stron internetowych.

Ile czasu zajmuje zrobienie strony internetowej?

Czas zrobienia strony internetowej zależy od ilości podstron i złożoności projektu. Jeśli wystarczy Ci strona wykonana na szablonie, czas realizacji wyniesie od 1 do 3 tygodni. Jeśli chcesz, aby Twoja strona została zaprojektowana indywidualnie do Twoich potrzeb, czas jej wykonania zajmie od 1 do 4 miesięcy.

Jak wyglądają nowoczesne sklepy internetowe?

Nowoczesne sklepy internetowe łączą elegancki design, intuicyjną nawigację oraz zaawansowane funkcje personalizacji, aby zapewnić użytkownikom płynne i dopasowane do indywidualnych potrzeb doświadczenie zakupowe. Strony sklepów powinny być także mobile friendly (czyli być stronami mobilnymi, które wyglądają pięknie także na smartfonach).

Masz pytania? Napisz do mnie. Chętnie Ci pomogę.

zdjęcia autora artykułu

Autorką artykułu jest Karolina Pobłocka, projektantka stron internetowych, absolwentka Flux Academy (Profesjonalne projektowanie stron) oraz licznych kursów, m.in. Ulitmate Seo Training (pozycjonowanie stron w Google) i WriteSite (Copywriting & Strategia).

Przyszłość należy do webflow
Nie czekaj aż Twoja konkurencja odkryje Webflow. Ułatwij sobie życie i przenieś swoją stronę do Webflow już teraz.

Zastanawiasz się, co zrobić, by Twoja strona generowała więcej klientów?

Wypełnij formularz i uzyskaj 3 darmowe porady na temat tego, co możesz ulepszyć na swojej stronie internetowej. Zajmie Ci to tylko kilka sekund.
Twój formularz został wysłany. W ciągu 48 godzin otrzymasz odpowiedź.
Ups! Coś poszło nie tak. Odśwież stronę i spróbuj wypełnić formularz jeszcze raz.
Chcesz, aby Twoja strona internetowa 24 godziny na dobę pracowała dla Ciebie, generując nowych klientów?