Skąd wziąć darmowe zdjęcia na stronę? - Najlepsze źródła

Poznaj 17 portali, na których znajdziesz dobrej jakości darmowe zdjęcia na stronę internetową, Instagram, Facebook i inne social media.

Skąd wziąć darmowe zdjęcia na stronę? - Najlepsze źródła
Ostatnia aktualizacja:
15/3/2024

Kluczowe informacje:

 • Ważne, aby przed pobraniem zdjęcia z internetu, sprawdzić informacje o licencji na stronie udostępniającej daną fotografię.
 • Z darmowych zdjęć (free images) można korzystać legalnie, jeśli są udostępniona na licencji Creative Commons Zero (CC0), która pozwala na ich dowolne wykorzystanie nawet w celach komercyjnych.
 • Wyszukując darmowe zdjęcia przez Google, ryzykujesz naruszenie praw autorskich; korzystaj z filtrowania wyników pod kątem licencji i dokładnie sprawdzaj źródła obrazków.
 • Korzystanie z legalnych baz zdjęć stockowych zapewnia bezpieczeństwo prawne, eliminując ryzyko naruszenia praw autorskich.
 • Optymalizacja zdjęć, w tym dostosowanie ich rozmiaru i formatu oraz dodawanie odpowiednich tytułów i atrybutów ALT, jest kluczowa dla SEO i dostępności strony.
 • Zdjęcie wzbogacają content strony www.

Darmowe zdjęcia są idealnym sposobem na urozmaicenie treści strony internetowej. Kiedy wpiszesz w Google hasło „darmowe zdjęcia”, otrzymasz wiele wyników, ale czy na pewno możesz korzystać z fotografii, które pokaże Google? Z tego artykułu dowiesz się, jak znaleźć legalne i bezpłatne zdjęcia do wykorzystania na swojej stronie i social mediach.

Czym są darmowe zdjęcia?

Darmowe zdjęcia to zdjęcia, które można wykorzystać bez konieczności płacenia za nie. Istnieją różne typy darmowych zdjęć. Są to m.in. zdjęcia udostępniane na licencji Creative Commons Zero (CC0), która pozwala na dowolne wykorzystanie fotografii, nawet w celach komercyjnych, bez konieczności podawania źródła.

Czy korzystając ze zdjęć znalezionych przez Google, złamiesz prawa autorskie?

Zależy, w jaki sposób będziesz wyszukiwać zdjęcia, ale istnieje ryzyko, że znajdziesz zdjęcia, które łamią prawa autorskie. Wyszukiwarka Google pozwala na znalezienie zdjęć z darmową licencją CCO (wystarczy, że klikniesz zakładkę grafika, a później narzędzia i prawa użytkownika, gdzie znajdziesz filtr z darmowymi licencjami), natomiast tak naprawdę nie masz pewności, czy strony, które zobaczysz, mają prawa autorskie do zdjęć, jakie udostępniają.

Niezależnie od tego, czy będziesz szukać zdjęć w Google, wyszukując je filtrem licencji, czy po prostu wpiszesz frazę “darmowe zdjęcia”, każdą stronę, na którą trafisz, musisz sprawdzić.

Jak to zrobić? Poszukaj odnośnika o nazwie licencja. Powinien znajdować się albo w menu górnym albo w stopce. Czasami jest także dostępny na stronie, z której można pobrać konkretne zdjęcie.

Jeśli nie znajdziesz na stronie internetowej informacji o licencji, pod jaką udostępniane są zdjęcia, bezpieczniej jest nie pobierać zdjęć.

Darmowe zdjęcia na stronę link do licencji

Gdzie znaleźć darmowe zdjęcia na stronę?

Najlepsze strony z darmowymi zdjęciami to:

 1. Unsplash - To serwis z wysokiej jakości zdjęciami, które można wykorzystać bezpłatnie i dowolnie. Unsplash oferuje również możliwość wyszukiwania zdjęć po tagach.
 2. Pixabay – to baza ponad 3,1 mln zdjęć, które można wykorzystać bezpłatnie. Zdjęcia są dostępne w różnych rozmiarach i można je wykorzystać zarówno w celach komercyjnych, jak i niekomercyjnych.
 3. Pexels – to serwis, w którym znajdziesz ponad milion zdjęć, które można wykorzystać bezpłatnie w celach komercyjnych i niekomercyjnych. Pexels oferuje również możliwość filtrowania zdjęć po kategorii oraz kolorze.
 4. Adobe Stock – obok zdjęć płatnych, Adobe zawiera też dużą bazę zdjęć darmowych. Aby z nich korzystać, musisz mieć jednak wykupiony jeden z produktów Adobe.
 5. Canva – to serwis oferujący nie tylko narzędzia do projektowania, ale również wiele darmowych zdjęć.
 6. Freepik - to serwis, który oferuje dużą bazę bezpłatnych zdjęć. Jeśli jednak zdecydujesz się z nich skorzystać, musisz na swojej stronie zamieścić informacje o autorze i link do freepik.
 7. Negativespace - to  ciekawe źródło darmowych zdjęć, które można wykorzystać na stronie internetowej. Zdjęcia są starannie wyselekcjonowane i oferują wysoką jakość.
 8. New Old Stock - to strona z darmowymi zdjęciami vintage.
 9. Burst - to platforma stworzona przez Shopify, która oferuje wiele różnych kategorii zdjęć, takich jak biznes, moda czy natura. Zdjęcia są wysokiej jakości i można je wykorzystać zarówno do celów komercyjnych, jak i prywatnych.
 10.  Freeimages - oferuje olbrzymią kolekcję zdjęć w różnych kategoriach, takich jak przyroda, biznes czy edukacja. Zdjęcia są łatwe do przeglądania i można je wykorzystać na swojej stronie internetowej za darmo, pod warunkiem przestrzegania zasad licencjonowania.
 11. Kaboompics - oferuje szeroki wybór zdjęć w różnych kategoriach, takich jak architektura, moda czy jedzenie. Zdjęcia są bardzo wysokiej jakości i można je wykorzystać zarówno do celów prywatnych, jak i komercyjnych. Dodatkowo strona oferuje również narzędzia do edycji zdjęć oraz możliwość tworzenia własnych kolekcji.
 12. Stocksnap - oferuje szeroką gamę zdjęć w różnych kategoriach, takich jak biznes, technologia czy przyroda. Zdjęcia są łatwe do przeglądania i można je wykorzystać na swojej stronie internetowej bez obaw o naruszenie praw autorskich. Warto również dodać, że na Stocksnap regularnie dodawane są nowe zdjęcia.
 13. Picjumbo - oferuje szeroki wybór bezpłatnych zdjęć w różnych kategoriach. Możesz przeglądać i pobierać zdjęcia do użytku komercyjnego i osobistego.
 14. Magdeleine - to platforma, na której znajdziesz estetyczne i artystyczne zdjęcia. Dostępne są zarówno darmowe, jak i płatne opcje. Niektóre z fotografii na tej stronie wymagają zamieszczenia informacji o autorze.
 15. Picography - to kolejne źródło darmowych zdjęć, które możesz wykorzystać na swojej stronie. Zawiera zbiór pięknych i oryginalnych obrazów.
 16. Jaymantri - oferuje unikalne i artystyczne fotografie, które możesz wykorzystać na swojej stronie. Znajdziesz tutaj wiele inspirujących obrazów.
 17. Gratisography - to miejsce, w którym znajdziesz nietypowe i kreatywne zdjęcia. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób poszukujących unikalnych i wyróżniających się obrazów.
najlepsze darmowe zdjęcia na stronę - informacja o licencji

Dlaczego warto korzystać z darmowych zdjęć na stronie www?

Zdjęcia przyciągają uwagę, warto wiec wykorzystać je na stronie internetowej, aby wzmocnić przekaz, uatrakcyjnić treść i zachęcić użytkowników do pozostania na naszej witrynie dłużej. Zdjęcia, które kupisz lub zrobisz samodzielnie, będą bardziej unikalne, ale darmowe zdjęcia stockowe też mają dużo plusów.

Oszczędność pieniędzy

Korzystanie z darmowych zdjęć na stronę to bez wątpienia oszczędność pieniędzy, szczególnie dla małych firm i osób prywatnych, dla których zakup profesjonalnych zdjęć może być kosztowny.

Czas 

Wybór odpowiedniego zdjęcia z baz darmowych zdjęć to zwykle szybszy i prostszy proces niż zakup zdjęcia w sieci. Jeśli korzystasz z social mediów np. Instagrama czy Facebooka, dzięki darmowym zdjęciom będziesz w stanie szybciej i częściej dodawać nowe treści.

Łatwiejsza edycja

Niektóre strony oferują zdjęcia w formacie PSD, co umożliwia łatwiejszą edycję zdjęć i dostosowanie ich do swoich potrzeb.

Różnorodność 

Na stronach z darmowymi zdjęciami znajdziesz różnorodne zdjęcia, które łatwo dopasujesz do charakteru swojej strony

Bezpieczeństwo

Korzystając z darmowych zdjęć na stronę z legalnych baz stockowych, masz pewność, że nie naruszasz praw autorskich innych osób i nie musisz obawiać się konsekwencji prawnych.

darmowe zdjęcia - sprawdz informacje o licencji

Optymalizacja zdjęć

Aby zoptymalizować zdjęcia na stronę internetową, przede wszystkim:

 1. Dostosuj rozmiar zdjęć do układu strony
 2. Wybierz odpowiedni format pliku (np. JPG, PNG)
 3. Skompresuj zdjęcia bez utraty jakości - aby zmniejszyć rozmiar zdjęcia i zachować jego dobrą jakość, możesz użyć narzędzia do optymalizacji zdjęć, np. shortpixel.
 4. Dostosuj nazwy zdjęć do treści strony (ma to znaczenie dla SEO)
 5. Dodaj tytuł i atrybut ALT do każdego zdjęcia (ma to znaczenie dla SEO i dostępności strony)

Podsumowanie

Korzystanie z darmowych zdjęć na stronie internetowej może być dobrym sposobem na uatrakcyjnienie treści, przyciągnięcie uwagi użytkowników oraz zwiększenie czasu, jaki użytkownicy spędzą na Twojej stronie. Istnieje wiele strony z darmowymi zdjęciami, z których możesz pobrać darmowe i legalne zdjęcia. Tworząc stronę internetową samodzielnie, pamiętaj o tym, aby zawsze przed skopiowaniem zdjęcia sprawdzić na jakiej licencji jest udostępniane.

Skąd wziąć darmowe zdjęcia na stronę? - Najlepsze źródła

Czy mogę użyć zdjęć z Internetu na swojej stronie lub social mediach?

Tak, jeśli udostępnione są na zasadzie darmowej licencji. Aby sprawdzić, czy możesz używać z jakiejś strony zdjęć za darmo, zajrzyj do zakładki licencja. Link do niej znajdziesz w menu górnym, stopce lub na stronie, z której możesz pobrać konkretne zdjęcie.

Która licencja pozwala na wykorzystywanie grafik za darmo?

Licencja Creative Commons Zero i licencja Public Domain to licencje, które pozwalają na darmowe wykorzystywanie grafik na stronie. Zawsze przed wykorzystaniem zdjęcia warto dokładnie zapoznać się z warunkami licencji.

Czy wystarczy podać źródło zdjęcia?

Nie, nie zawsze wystarczy podać źródło zdjęcia, aby móc je wykorzystać na stronie. W przypadku, gdy zdjęcie jest chronione prawami autorskimi, konieczne może być uzyskanie zgody autora na jego wykorzystanie, nawet jeśli podano źródło. Dlatego warto dokładnie przeczytać informacje o licencjonowaniu i ewentualnie skontaktować się z autorem zdjęcia w celu uzyskania zgody na jego wykorzystanie, szczególnie w przypadku, gdy chcemy wykorzystać zdjęcie w celach komercyjnych.

Czy Freepik jest darmowy?

Freepik zawiera zarówno zdjęcia płatne, jak i darmowe. Darmowe zdjęcia wymagają jednak zamieszczenia na stronie informacji o autorze i linku do Freepik.

Czy Unsplash jest darmowy?

Unsphash to baza zdjęć, która zawiera zarówno darmowe, jak i płatne fotografie.

Skąd brać zdjęcia na stronę internetową?

Jest wiele portali, które oferują banki darmowych zdjęć. M.in. Unsplash, Pexels i Pixabay.

Masz pytania? Napisz do mnie. Chętnie Ci pomogę.

zdjęcia autora artykułu

Autorką artykułu jest Karolina Pobłocka, projektantka stron internetowych, absolwentka Flux Academy (Profesjonalne projektowanie stron) oraz licznych kursów, m.in. Ulitmate Seo Training (pozycjonowanie stron w Google) i WriteSite (Copywriting & Strategia).

Przyszłość należy do webflow
Nie czekaj aż Twoja konkurencja odkryje Webflow. Ułatwij sobie życie i przenieś swoją stronę do Webflow już teraz.

Zastanawiasz się, co zrobić, by Twoja strona generowała więcej klientów?

Wypełnij formularz i uzyskaj 3 darmowe porady na temat tego, co możesz ulepszyć na swojej stronie internetowej. Zajmie Ci to tylko kilka sekund.
Twój formularz został wysłany. W ciągu 48 godzin otrzymasz odpowiedź.
Ups! Coś poszło nie tak. Odśwież stronę i spróbuj wypełnić formularz jeszcze raz.
Chcesz, aby Twoja strona internetowa 24 godziny na dobę pracowała dla Ciebie, generując nowych klientów?