Responsywne strony internetowe - 1 krok do sukcesu online

Dlaczego responsywne strony internetowe są kluczowe dla osiągnięcia sukcesu online? Poznaj zalety i strategie tworzenia responsywnych stron, które przyciągną większą liczbę użytkowników i wzmocnią Twoją obecność w sieci.

Responsywne strony internetowe - 1 krok do sukcesu online
Ostatnia aktualizacja:
15/12/2023

Kluczowe informacje:

Czy zdarzyło Ci się kiedyś otworzyć stronę internetową na swoim telefonie komórkowym i odkryć, że musisz przewinąć ekran w bok, aby zobaczyć całą treść? A może tekst był zbyt mały i trudny do odczytania, a przyciski niewygodne do kliknięcia? 

To frustrujące doświadczenie wynikało z tego, że strona nie była responsywna. Prawdopodobnie została zaprojektowana tylko z myślą o ekranach komputerów.

W dzisiejszych czasach, kiedy więcej Polaków przegląda strony internetowe przez telefony komórkowe niż za pomocą komputerów, takie podejście może dużo kosztować każdą firmę, które dąży do tego, by klienci rezerwowali jej usługi lub dokonywali zakupów online.

Co to są responsywne strony internetowe

Responsywne strony internetowe to strony, które automatycznie dostosowują się do różnych urządzeń i ekranów, na których są wyświetlane. Bez względu na to, czy użytkownik przegląda stronę na komputerze, tablecie czy smartfonie, responsywna strona internetowa zapewni mu optymalne doświadczenie poprzez dostosowanie układu, nawigacji, wielkości czcionek, obrazów, przycisków i wszystkich innych elementów.

responsywna strona - przyklad 1
Przykład responsywnej strony: zillow.com

Dlaczego responsywność jest ważna

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób korzysta z urządzeń mobilnych do przeglądania internetu. Jeśli Twoja strona internetowa nie jest responsywna, użytkownicy mogą mieć trudności z korzystaniem z niej na swoich smartfonach lub tabletach. To może prowadzić do utraty potencjalnych klientów i obniżenia konwersji. Ponadto responsywność jest ważnym czynnikiem dla wyszukiwarek internetowych, takich jak Google, które promują responsywne strony w wynikach wyszukiwania.

Dzięki responsywnej stronie www, Twoja firma bardzo dużo zyska:

 • Zapewnisz użytkownikowi dobre doświadczenie - niezależnie od tego na jakim urządzeniu internauta otworzy Twoją stronę, jego doświadczenie będzie tak samo dobre, ponieważ strona automatycznie dostosuje się do rozmiaru ekranu, na którym jest wyświetlana.
 • Zwiększysz konwersję - łatwość nawigacji i czytelność treści na responsywnych stronach internetowych przekładają się na częstsze podejmowanie akcji przez użytkowników
 • Uniwersalny dostęp - responsywne strony internetowe umożliwiają dostęp do treści i funkcjonalności strony niezależnie od używanego urządzenia i rozmiaru ekranu. Dzięki temu użytkownik może przeglądać Twoją stronę internetową niezależnie od tego, gdzie się znajduje i na jakim urządzeniu ją otworzy
 • Szybki czas ładowania strony - responsywne strony są zoptymalizowane pod kątem szybkiego wczytywania się na różnych urządzeniach. Dzięki temu użytkownicy nie muszą czekać długo na załadowanie się treści, co sprawi, że nie będą wychodzili z Twojej strony, zniecierpliwieni jej długim ładowaniem
 • Wsparcie dla wielu przeglądarek - responsywne strony działają poprawnie na różnych przeglądarkach internetowych, takich jak Chrome, Firefox czy Safari. To eliminuje problemy z niekompatybilnością i zapewnia spójne doświadczenie dla użytkowników niezależnie od wybranej przeglądarki.
 • Poprawa wyników wyszukiwania - wprowadzenie responsywności na stronie ma pozytywny wpływ na optymalizację pod kątem wyszukiwarek (SEO). 
 • Jedna strona, wiele urządzeń - dzięki responsywności nie trzeba tworzyć oddzielnych wersji strony dla różnych urządzeń. Można utrzymać jedną stronę, która dynamicznie dostosowuje się do potrzeb użytkowników na różnych urządzeniach. To oszczędza czas i wysiłek związany z zarządzaniem wieloma wersjami strony.
 • Większa reputacja marki - responsywna strona internetowa to dla klientów znak, że marka jest nowoczesna, zorientowana na użytkownika i dba o jego doświadczenia. To buduje pozytywną reputację i może przyciągać większą uwagę i zaufanie użytkowników.
responsywna strona - przyklad 2
Przykład responsywnej strony: thinkglobalhealth.org

Wpływ responsywności na pozycjonowanie (SEO)

Responsywność strony internetowej ma istotny wpływ na jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach. Algorytmy wyszukiwarek, takie jak Google, uwzględniają responsywność jako czynnik rankingowy. Oznacza to, że strony responsywne mają większą szansę na wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania, co z kolei zwiększa widoczność i zasięg strony.

Jak stworzyć responsywną stronę internetową?

Jeśli chcesz stworzyć responsywną stronę internetową samodzielnie, już w fazie projektu musisz myśleć o tym, jak poszczególne elementy będą wyglądały na tablecie i telefonie komórkowym. Ważny jest też wybór odpowiednią platformę i buildera. 

Nowoczesne buildery (np. Webflow, Wix, Bricks dla WordPress, Elementor dla WordPress) zapewniają narzędzia, dzięki którym dostosujesz swoją stronę do różnych wielkości ekranu i będziesz mógł / mogła zobaczyć w czasie rzeczywistym, jak Twoja strona wygląda na różnych urządzeniach i w razie konieczności wprowadzić poprawki.

Jeśli nie jesteś profesjonalny projektantem, możesz zacząć od szablonu. Pamiętaj jednak, aby wybrać responsywny szablon, który będzie dostosowywał się do różnych wielkości ekranów i urządzeń.

Tworząc responsywną stronę, pamiętaj o tym, aby:

Dobrze zaplanować swoją stronę

Zanim przystąpisz do tworzenia, warto spędzić czas na planowaniu i projektowaniu responsywnej strony. Określ, jakie elementy są istotne, jak zostaną rozmieszczone na różnych urządzeniach. Skoncentruj się na prostocie, czytelności i intuicyjnej nawigacji.

Stworzyć elastyczny układ

Projektując responsywną stronę, zadbaj o elastyczny układ, który będzie dostosowywał się do różnych szerokości ekranu. Unikaj twardo ustalonych szerokości i marginesów, a zamiast tego używaj jednostek procentowych lub REM. 

Używać jednostek względnych

Nie tylko ustalając marginesy i padding, ale również rozmiar czcionki, zamiast pixeli, wykorzystaj jednostki procentowe lub REM. 

Zoptymalizować zdjęcia

Zadbaj o optymalizację obrazów, stosując odpowiednie formaty (jpg,png) i kompresję, aby zapewnić szybkie ładowanie strony na różnych urządzeniach. Aby zmniejszyć objętość obrazu bez utraty jakości, warto korzystać z programów typu tinypng.

Czytelność była priorytetem

Czcionki i elementy interaktywne, takie jak przyciski czy formularze, powinny być dostosowane do różnych rozmiarów ekranów. Zadbaj o czytelność czcionek, odpowiednie rozmiary przycisków oraz intuicyjne i o to, aby elementy interaktywne były łatwe do kliknięcia na małych urządzeniach.

Przeprowadź test, aby sprawdzić czy Twoja strona jest responswyna

Jeśli chcesz sprawdzić, czy Twoja strona jest responsywna, wykonaj następujące testy:

 • Obejrzyj swoją stronę na różnych urządzeniach i w różnych przeglądarkach - otwórz swoją stronę na różnych urządzeniach, takich jak smartfon, tablet, komputer stacjonarny i laptop. Sprawdź, czy treści są czytelne, elementy są dobrze rozmieszczone i czy strona dostosowuje się do różnych rozmiarów ekranów. Upewnij się również, czy strona wygląda dobrze na wszystkich przeglądarkach.
 • Wykorzystaj narzędzia online -istnieje wiele narzędzi online, które pozwalają na sprawdzenie responsywności strony. Możesz skorzystać z takich narzędzi jak Google Mobile-Friendly Test lub Responsinator. Wprowadź adres swojej strony i zobacz, jak wygląda na różnych urządzeniach.
 • Interakcje dotykowe - jeśli strona zawiera elementy interaktywne, takie jak przyciski czy formularze, przetestuj ich działanie na urządzeniach obsługujących interakcje dotykowe. Upewnij się, że są one łatwe do użycia i działają płynnie.

Dobre praktyki projektowania responsywnych stron

Oprócz wymienionych wcześniej kluczowych elementów i testów, istnieje kilka dobrych praktyk, które warto uwzględnić podczas projektowania responsywnych stron internetowych:

 • Prosta nawigacja - upewnij się, że nawigacja po stronie jest prosta i intuicyjna, niezależnie od urządzenia. Zastosowanie menu hamburgerowego lub przycisków nawigacyjnych ułatwia użytkownikom poruszanie się po stronie.
 • Czytelna typografia - wybierz czcionki i rozmiary, które są czytelne na różnych urządzeniach. Tekst powinien być odpowiednio skalowany, aby zapewnić optymalną czytelność zarówno na mniejszych, jak i większych ekranach.
 • Minimalizacja treści - skup się na najważniejszych informacjach i treściach. Unikaj przeładowania strony informacjami, które mogą przytłoczyć użytkownika na mniejszych ekranach.
responsywna strona - przyklad 3
Przykład strony responsywnej: astro.build

Zapewnienie szybkości i wydajności

Szybkość i wydajność są kluczowymi czynnikami wpływającymi na sukces responsywnej strony internetowej. Zwróć uwagę na:

 • Czas ładowania - skrócenie czasu ładowania strony jest kluczowe dla zadowolenia użytkowników. Można to osiągnąć poprzez zoptymalizowanie kodu strony, skompresowanie obrazów, redukcję liczby zapytań do serwera, wykorzystanie pamięci podręcznej (cache) oraz korzystanie z szybszych serwerów hostingowych.
 • Kod i style CSS - upewnij się, że kod strony jest zoptymalizowany i nie zawiera błędów. Zoptymalizuj kod CSS, eliminując niepotrzebne reguły i wykorzystując techniki kompresji.
 • Zdjęcia - optymalizacja obrazów jest niezwykle ważna dla szybkości strony. Zastosuj techniki kompresji obrazów, takie jak formaty plików o mniejszych rozmiarach (np. JPEG), a także odpowiednie rozmiary obrazów dla różnych urządzeń.
 • Skrypty i wtyczki - unikaj nadmiernego używania skryptów i wtyczek, które mogą spowolnić ładowanie strony. Wybierz tylko niezbędne skrypty i wtyczki, a także sprawdź ich wydajność i kompatybilność.
 • Hosting i serwer - wybierz odpowiedni hosting i serwer, który zapewni szybkie ładowanie strony. Poszukaj informacji i porównaj różne opcje hostingowe, aby wybrać optymalne rozwiązanie.
 • Testowanie wydajności - regularnie testuj wydajność swojej responsywnej strony przy użyciu narzędzi do monitorowania i analizy wydajności. Zidentyfikuj obszary, które wymagają optymalizacji i podjęcia działań naprawczych.

Częste błędy w responsywnym projektowaniu stron

Oto najczęściej popełniane błędy przy projektowaniu responsywnych stron:

 • Brak testów na różnych urządzeniach - nie przeprowadzenie testów na różnych urządzeniach może prowadzić do problemów z wyglądem i funkcjonalnością strony na niektórych urządzeniach.
 • Nadmierny rozmiar plików - niezoptymalizowane obrazy, zbyt duże pliki CSS i JavaScript mogą spowolnić ładowanie strony na urządzeniach mobilnych, co prowadzi do frustracji użytkowników.
 • Niewłaściwe skalowanie elementów - elementy, takie jak obrazy, przyciski czy formularze, powinny być odpowiednio skalowane, aby zapewnić wygodne korzystanie z strony na różnych urządzeniach. Zbyt małe lub zbyt duże elementy mogą utrudnić interakcję.

Przykłady responsywnych stron www

Wszystkie strony, które zaprezentowałam na zdjęciach w tym artykule to strony responsywne. Oto 5 dodatkowych przykładów responsywnych stron internetowych, z których warto czerpać inspiracje:

Nowoczesna strona www to strona responsywna

Responsywność to jeden z kluczowych elementów nowoczesnej strony internetowej. Oto kilka powodów dlaczego:

Dostępność na różnych urządzeniach

Nowoczesne strony internetowe muszą być dostępne na różnych urządzeniach, takich jak smartfony, tablety, laptopy i komputery stacjonarne. Dzięki responsywności strona automatycznie dostosowuje się do rozmiaru ekranu, zapewniając optymalne doświadczenie użytkownikom niezależnie od urządzenia, którego używają.

Estetyka i atrakcyjność

Nowoczesne strony internetowe to strony estetyczne i atrakcyjne wizualnie. Dzięki zastosowaniu responsywności, strona będzie skutecznie wykorzystywać przestrzeń na ekranie, czcionka będzie czytelna, a elementy interaktywne wyraźne. Dzięki temu Twoja strona będzie prezentowała się profesjonalnie i przyciąga uwagę użytkowników.

Łatwa nawigacja

Responsywna strona www zapewnia łatwe nawigowanie bez względu na rozmiar ekranu. Elementy nawigacyjne, takie jak menu, przyciski i linki, są odpowiednio dostosowane, aby użytkownicy mogli intuicyjnie poruszać się po stronie i łatwo znaleźć potrzebne informacje.

Większa efektywność

Responsywna strona internetowa może wpływać na zwiększenie wskaźników konwersji, takich jak sprzedaż produktów, usług lub zapisów do newslettera. 

Przyjazność SEO

Responsywność ma również pozytywny wpływ na SEO. Wyszukiwarki, takie jak Google, preferują responsywne strony i często wyświetlają je wyżej w wynikach wyszukiwania. Dzięki temu strona ma większą szansę na osiągnięcie lepszej widoczności i zwiększenie ruchu organicznego.

responsywna strona - przyklad 4
Przykład strony responsywnej: datavisual.nl

Responsywność a RWD

Responsywność i RWD (Responsywny Web Design) to dwa pojęcia często używane w kontekście tworzenia stron internetowych, ale mają nieco różne znaczenie.

Responsywność odnosi się do zdolności strony internetowej do dostosowania się do różnych rozmiarów ekranów i urządzeń. Oznacza to, że strona jest elastyczna i wygląda dobrze zarówno na smartfonach, tabletach, laptopach, jak i na komputerach stacjonarnych. Głównym celem responsywności jest zapewnienie optymalnego doświadczenia użytkownikom niezależnie od urządzenia, z którego korzystają.

Z drugiej strony, RWD to konkretna metoda projektowania i tworzenia responsywnych stron internetowych. RWD wykorzystuje techniki i narzędzia, takie jak elastyczne układy, media zapytań i skalowalne obrazy, aby zapewnić responsywność strony. Oznacza to, że projektując stronę zgodnie z zasadami RWD, programiści stosują odpowiednie techniki, które umożliwiają dostosowanie się strony do różnych urządzeń.

Responsywność jest szerokim pojęciem, które odnosi się do dostosowania strony do różnych urządzeń, podczas gdy RWD to konkretna metoda realizacji responsywności. RWD jest jednym z podejść do tworzenia responsywnych stron, ale istnieją również inne techniki, które można zastosować.

W praktyce, gdy mówimy o tworzeniu responsywnych stron internetowych, najczęściej odwołujemy się do metody RWD. 

Podsumowanie

Responsywne strony internetowe są niezbędne w dzisiejszych czasach, aby zapewnić optymalne doświadczenie użytkownikom na różnych urządzeniach. Projektowanie responsywnych stron wymaga uwzględnienia kluczowych elementów, takich jak elastyczny układ, jednostki względne i responsywne obrazy. Optymalizacja, testowanie i regularne aktualizacje są nieodłącznymi częściami tego procesu. Dzięki responsywności strona staje się bardziej dostępna, wydajna i skuteczna w pozycjonowaniu w wyszukiwarkach.

Responsywne strony internetowe - 1 krok do sukcesu online

Responsywność, co to znaczy?

Responsywność oznacza zdolność strony internetowej do automatycznego dostosowywania się do różnych rozmiarów ekranów i urządzeń. Dzięki temu strona wyświetla się prawidłowo i zapewnia optymalne doświadczenie użytkownikom korzystającym zarówno z komputerów, smartfonów, jak i tabletów.

Jak sprawdzić, czy strona jest responsywna?

Aby sprawdzić, czy strona jest responsywna otwórz ją na różnych urządzeniach, takich jak komputer, tablet i telefon komórkowy. Zwróć uwagę, jak strona wygląda i czy dostosowuje się do różnych rozmiarów ekranów.

Na czym polega responsywność?

Responsywność strony internetowej oznacza, że strona jest projektowana i programowana w taki sposób, aby dostosowywać się automatycznie do różnych urządzeń i rozmiarów ekranów, na których jest wyświetlana.

Co to jest wersja mobilna strony internetowej?

Wersja mobilna strony internetowej to specjalnie zaprojektowana i zoptymalizowana wersja strony, która jest dostosowana do wyświetlania na urządzeniach mobilnych, takich jak smartfony i tablety.

Co oznacza skrót RWD?

Skrót RWD odnosi się do terminu "Responsive Web Design" (Responsywny Projekt Strony). Jest to podejście do projektowania, które ma na celu tworzenie stron internetowych, automatycznie dostosowujących się do różnych urządzeń i rozmiarów ekranów.

Dlaczego korzysta się z tworzenia stron responsywnych?

Responsywne strony internetowe dostosowują się do różnych urządzeń, zapewniając użytkownikom lepsze doświadczenie, większą czytelność i łatwość nawigacji.

Masz pytania? Napisz do mnie. Chętnie Ci pomogę.

zdjęcia autora artykułu

Autorką artykułu jest Karolina Pobłocka, projektantka stron internetowych, absolwentka Flux Academy (Profesjonalne projektowanie stron) oraz licznych kursów, m.in. Ulitmate Seo Training (pozycjonowanie stron w Google) i WriteSite (Copywriting & Strategia).

Przyszłość należy do webflow
Nie czekaj aż Twoja konkurencja odkryje Webflow. Ułatwij sobie życie i przenieś swoją stronę do Webflow już teraz.

Zastanawiasz się, co zrobić, by Twoja strona generowała więcej klientów?

Wypełnij formularz i uzyskaj 3 darmowe porady na temat tego, co możesz ulepszyć na swojej stronie internetowej. Zajmie Ci to tylko kilka sekund.
Twój formularz został wysłany. W ciągu 48 godzin otrzymasz odpowiedź.
Ups! Coś poszło nie tak. Odśwież stronę i spróbuj wypełnić formularz jeszcze raz.
Chcesz, aby Twoja strona internetowa 24 godziny na dobę pracowała dla Ciebie, generując nowych klientów?