Co to znaczy UX? Jak zaprojektować dobre user expierence?

Jeśli chcesz, aby użytkownicy spędzali czas na Twojej stronie www, musisz zadbać o user experience. Jak to zrobić? I co dokładnie oznacza termin UX?

Co to znaczy UX? Jak zaprojektować dobre user expierence?
Ostatnia aktualizacja:
20/3/2024

Kluczowe informacje:

Projektowanie stron internetowych to nie tylko tworzenie ładnego wyglądu. Ważne jest też to, jak użytkownicy wchodzą w interakcje z witryną i jakie jest to dla nich doświadczenie. W tym kontekście mówimy właśnie o UX, czyli User Experience (doświadczeniu użytkownika).

UX opisuje, jak użytkownik czuje się podczas interakcji z systemem, stroną internetową lub aplikacją. Chodzi o to, aby proces ten był jak najbardziej intuicyjny i przyjemny dla użytkownika. Dobry UX może sprawić, że użytkownik zostanie na stronie dłużej, a nawet zechce do niej wrócić. Z kolei zły UX może odstraszyć użytkowników, niezależnie od tego, jak atrakcyjna jest strona wizualnie.

UX jest kluczowym elementem projektowania stron internetowych, ponieważ ma bezpośredni wpływ na to, jak użytkownicy postrzegają stronę i markę. Strona z dobrym UX może zwiększyć: zadowolenie klienta, ruch na stronie i konwersję.

Co to jest UX?

UX, czyli User Experience, opisuje całokształt doświadczeń użytkownika podczas interakcji z systemem, stroną internetową lub aplikacją mobilną. Chodzi przede wszystkim o to, co Twoi potencjalni klienci odczuwają, przeglądając Twoją stronę internetową. Czy korzystanie z niej jest to proste i przyjemne, czy może frustrujące i skomplikowane?

Termin "User Experience" został spopularyzowany w latach 90. przez Donalda Normana, pracującego w firmie Apple. Norman zaczął używać tego terminu, aby zwrócić uwagę na wszystkie aspekty doświadczenia użytkownika, nie tylko na aspekty estetyczne lub interfejs.

Interfejs to sposób, w jaki użytkownik komunikuje się z komputerem, stroną www i aplikacją. To wszystkie te rzeczy, które pozwalają użytkownikowi coś robić, jak przyciski do klikania, pola do wpisywania tekstu czy menu, z których można wybierać różne opcje. Dzięki interfejsowi użytkownik może powiedzieć komputerowi, co chce zrobić, a komputer może pokazać użytkownikowi, co się dzieje.

Różnica między UX a UI (User Interface)

Chociaż terminy UX i UI są często używane zamiennie, opisują różne aspekty projektowania stron internetowych. UI, czyli User Interface, odnosi się do tego, co użytkownik widzi i z czym może wchodzić w interakcje - jest to zestaw przycisków, ikon i innych elementów, które pozwalają użytkownikowi komunikować się z systemem. Z kolei UX skupia się na tym, jak użytkownik czuje się podczas tej interakcji i jak łatwo jest dla niego osiągnąć swoje cele.

UI to to, co użytkownik widzi, a UX to, jak się czuje.

Najważniejsze elementy UX

 • Badania użytkowników - Zrozumienie, kim są użytkownicy i czego potrzebują, jest podstawą projektowania dobrej UX.
 • Architektura informacji - Efektywne organizowanie i prezentowanie informacji na stronie, aby użytkownicy mogli łatwo znaleźć to, czego szukają.
 • Projektowanie interakcji - Tworzenie intuicyjnych, łatwych do zrozumienia interakcji, które pomagają użytkownikom osiągnąć ich cele.
 • Wizualny design - Choć UX to więcej niż tylko wygląd, atrakcyjny wizualnie design może poprawić pozytywne doświadczenie użytkownika.
UX to skrót od user experience.

Dlaczego ux jest ważne?

Świetny ux design to nie tylko ładny wygląd. Ważne jest zrozumienie i zaspokojenie potrzeb użytkowników, bo to przełoży się na sukces Twojej strony internetowej lub aplikacji.

Dlaczego warto inwestować w dobre user experience

Dobre user experience to:

 • Większe zadowolenia klienta - Dobrze zaprojektowane, intuicyjne interfejsy sprawiają, że użytkownicy czują się zadowoleni i zrelaksowani podczas korzystania z Twojej strony.
 • Większe zaangażowania - Dobra UX zachęca użytkowników do spędzania więcej czasu na Twojej stronie oraz do powrotu.
 • Większa konwersja - Poprawa UX może prowadzić do wyższych wskaźników konwersji, co z kolei przekłada się na większe zyski.
 • Mniejsze koszty: Dobra UX może zmniejszyć ilość błędów i problemów, co z kolei zmniejsza potrzebę wsparcia technicznego klienta.

Wpływ UX na SEO i pozyskiwanie klientów

UX ma również bezpośredni wpływ na SEO (Search Engine Optimization). Wyszukiwarki, takie jak Google, zwracają uwagę na sygnały UX, takie jak czas spędzony na stronie i wskaźnik odrzuceń, aby ocenić jakość strony.

Strony z dobrym UX są nagradzane wyższymi pozycjami w wynikach wyszukiwania, co z kolei przekłada się na większą widoczność i więcej organicznego ruchu.

Poza SEO, dobre UX może także zwiększyć ilość poleceń od zadowolonych klientów, co jest kluczowe dla pozyskiwania nowych klientów i budowania zaufania w branży.

Przykłady firm, które skorzystały na doskonałym UX

 • Apple - Firma ta jest znana z doskonałej UX swoich produktów. Proste, eleganckie projektowanie i intuicyjne interfejsy użytkownika przyczyniły się do budowy lojalnej bazy klientów i uczyniły Apple jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek na świecie.
 • Airbnb - Poprzez skoncentrowanie się na prostocie i przejrzystości swojej platformy, Airbnb zdołało uprościć proces rezerwacji zakwaterowania, co przyczyniło się do globalnego sukcesu firmy.
 • Amazon - Amazon stale inwestuje w UX, aby uczynić proces zakupów jak najłatwiejszym i najbardziej komfortowym dla użytkowników, co przekłada się na ich dominującą pozycję na rynku e-commerce.

Jak zaprojektować dobre user experience?

Aby zaprojektować dobre user experience wykorzystaj najlepsze praktyki projektowania ux oraz narzędzia do testowania ich skuteczności.

Dobre i skuteczne praktyki w projektowaniu UX

 • Zrozumienie użytkowników - Zrozumienie Twoich użytkowników i ich potrzeb jest podstawą dobrego projektowania UX. Przeprowadź badania, aby dowiedzieć się, kim są Twoi użytkownicy i czego potrzebują.
 • Projektowanie z myślą o użytkowniku - Projektując, koncentruj się na użytkowniku, spraw, by strona internetowa czy aplikacja była intuicyjna, łatwa w nawigacji i dostępna dla wszystkich.
 • Dbaj o dostępność - Upewnij się, że Twoja strona lub aplikacja jest dostępna dla wszystkich użytkowników, w tym osób z niepełnosprawnościami.
 • Wizualny Design - Stwórz atrakcyjny wizualny design, który będzie wspierał, a nie przeszkadza w interakcji użytkownika.
 • Odpowiedz na akcje użytkownika - Daj użytkownikom natychmiastowy feedback na ich akcje, aby wiedzieli, że system zareagował.
 • Minimalizm - Unikaj przeciążenia informacjami i utrzymuj interfejs prostym i klarownym.
 • Język i Treść - Używaj jasnego i zrozumiałego języka, który komunikuje się z użytkownikami w sposób, który rozumieją.
 • Mobilna Optymalizacja - Upewnij się, że Twoja strona lub aplikacja działa równie dobrze na urządzeniach mobilnych i desktopowych.
 • Przetestuj na Różnych Urządzeniach i Przeglądarkach - Upewnij się, że Twoja strona działa poprawnie na różnych urządzeniach i przeglądarkach, aby oferować spójne doświadczenie dla wszystkich użytkowników.
 • Iteracyjne projektowanie i testowanie - Nie bój się tworzyć prototypów i testować swoich projektów, aby stale je poprawiać.

Narzędzia do testowania UX

 • Narzędzia Analityczne: Narzędzia takie jak Google Analytics mogą pomóc w monitorowaniu zachowania użytkowników i identyfikowaniu obszarów do poprawy.
 • Testowanie A/B: Testowanie różnych wersji Twojej strony może pomóc zrozumieć, co działa, a co nie.
 • Heatmaps: Mapy ciepła mogą pomóc zrozumieć, gdzie użytkownicy kierują swoją uwagę na Twojej stronie.

Przykłady udanych projektów UX

 • Dropbox - Dropbox stał się popularny dzięki prostemu i intuicyjnemu interfejsowi, który ułatwia użytkownikom przechowywanie i udostępnianie plików.
 • Duolingo - Duolingo oferuje świetną UX poprzez gamifikację procesu nauki języka, co czyni naukę zabawną i angażującą.
 • Mailchimp - Mailchimp oferuje przyjazny interfejs, który ułatwia tworzenie i wysyłanie kampanii e-mail marketingowych.
Zbieranie opinii jest kluczowe dla poprawy UX. Może to obejmować testy użyteczności, ankiety, wywiady z użytkownikami oraz feedback od ekspertów w dziedzinie UX.

Jak stworzyć dobre user experience na stronie internetowej?

Dobre UX to jeden z elementów nowoczesnej strony www, dlatego zanim zaczniesz budować stronę internetową:

 • Poznaj potrzeby użytkowników - Rozpocznij od przeprowadzenia badań z użytkownikami, aby zrozumieć ich potrzeby, problemy i cele.
 • Zdefiniuj cele - Zdefiniuj cele biznesowe i wymagania użytkowników, które Twoja strona internetowa ma spełnić.
 • Stwórz prototyp - Twórz wireframy i prototypy, aby zobaczyć, jak będzie wyglądała Twoja strona internetowa i jak będą przebiegać interakcje użytkownika.
 • Stwórz projekt graficzny - Opracuj design wizualny, zwracając uwagę na kolorystykę, typografię i inne elementy, które wpłyną na estetykę i użyteczność strony.
 • Rozwijaj - Rozwijaj swoją stronę, zwracając uwagę na najlepsze praktyki w zakresie kodowania i SEO.
 • Testuj - Przeprowadź testy użyteczności, testy A/B i inne testy, aby zidentyfikować obszary do poprawy.
 • Ulepszaj - Na podstawie uzyskanych informacji zwrotnych dokonaj niezbędnych poprawek i kontynuuj proces ulepszania.

Wskazówki dotyczące projektowania interaktywności i nawigacji

 • Intuicyjna Nawigacja -Upewnij się, że Twoja nawigacja jest intuicyjna, a użytkownicy mogą łatwo znaleźć to, czego szukają.
 • Interaktywne Elementy - Projektuj interaktywne elementy tak, aby były zrozumiałe i łatwe do korzystania.
 • Odpowiedź dla Użytkownika - Zawsze zapewnij feedback na akcje użytkowników, aby wiedzieli, co się dzieje.

Wskazówki dotyczące dostępności i responsywności strony

 • Dostępność - Upewnij się, że Twoja strona jest dostępna dla wszystkich użytkowników, w tym osób z niepełnosprawnościami, stosując odpowiednie znaczniki ARIA i inne praktyki dotyczące dostępności.
 • Responsywność - Zapewnij, że Twoja strona działa poprawnie na różnych urządzeniach i rozmiarach ekranu, stosując responsywny design.
Jeżeli zależy Ci na poprawie doświadczenia użytkownika (UX) na Twojej stronie www, skontaktuj się ze mną. Kiedy tworzę strony internetowe user experience jest dla mnie zawsze priorytetem. Pracę rozpoczynam zawsze od stworzenia prototypu strony i projektu graficznego.

Pułapki, który należy unikać projektując UX

 • Brak informacji o użytkownikach - Nie ignoruj badań z użytkownikami, gdyż dostarczają one cennych informacji o Twoich użytkownikach, które są niezbędne do stworzenia dobrze zaprojektowanego produktu.
 • Za mało testów - Nie ograniczaj się do jednej wersji projektu, ale ciągle testuj i ulepszaj swoje projekty w oparciu o opinie użytkowników.
 • Zbyt skomplikowany design - Unikaj skomplikowanego designu. Staraj się utrzymać interfejs prostym, intuicyjnym i łatwym do nawigacji.
 • Niewłaściwe użycie kolorów i czcionek - Upewnij się, że Twoje kolory i czcionki są czytelne i dostępne dla wszystkich użytkowników, w tym osób ze słabym wzrokiem.
 • Brak responsywności - Upewnij się, że Twój projekt jest responsywny i działa poprawnie na wszystkich urządzeniach i rozmiarach ekranu.

Kim jest UX Designer?

Projektant UX, znany również jako projektant doświadczenia użytkownika, to profesjonalista, który koncentruje się na tworzeniu przyjaznych, zrozumiałych i przyjemnych do korzystania produktów cyfrowych. Praca ux designera obejmuje zrozumienie zarówno ludzkich, jak i technicznych aspektów projektowania, a także korzystanie z różnych narzędzi i metod, aby stworzyć najlepsze możliwe doświadczenie dla użytkownika.

UX designer zajmuje się

 • Badaniem - Przeprowadza badania z użytkownikami, aby zrozumieć ich potrzeby i zachowania.
 • Tworzeniem prototypów i wireframe - Tworzy prototypy i wireframy, aby zilustrować projekt interfejsu użytkownika.
 • Testuje - Organizuje sesje testowania użyteczności, aby zidentyfikować problemy z UX i znaleźć rozwiązania.

Umiejętności niezbędne dla projektanta UX

 • Komunikatywność - Musi być zdolny do efektywnego komunikowania swoich pomysłów z zespołem i klientami.
 • Rozwiązywanie problemów - Potrzebuje silnych umiejętności analitycznych i kreatywnego podejścia do rozwiązywania problemów.
 • Znajomość narzędzi projektowych - Powinien dobrze znać narzędzia do projektowania takie jak Sketch, Adobe XD lub Figma.

Cechy przydatne u UX designera

 • Empatia - Zrozumienie i umiejętność wczuwania się w potrzeby i uczucia użytkowników jest kluczowe dla projektowania dobrych doświadczeń użytkowników.
 • Gotowość uczenie się przez całe życie - Branża UX jest dynamiczna i szybko się zmienia, więc ciągłe uczenie się i adaptacja są kluczowe.
 • Zdolność do przyjmowania krytyki - Umiejętność przyjmowania i korzystania z opinii zwrotnej w celu poprawy swojej pracy.

Jak zostać specjalistą UX?

Rozwój w dziedzinie projektowania UX wymaga nie tylko solidnego zrozumienia podstaw, ale także ciągłego uczenia się i adaptacji do zmieniających się trendów.

 • Kursy Online - Istnieje wiele kursów online dostępnych na platformach takich jak Coursera, Udacity czy LinkedIn Learning, które oferują szkolenia z zakresu UX design.
 • Książki i Artykuły - Czytaj książki i artykuły od ekspertów branżowych, aby zgłębić swoją wiedzę na temat różnych aspektów projektowania UX.
 • Workshopy i Bootcampy - Uczestniczenie w warsztatach i bootcampach może zapewnić intensywne szkolenie i bezpośrednią interakcję z doświadczonymi profesjonalistami.
 • Społeczności Branżowe - Dołącz do społeczności branżowych, takich jak UX Design Community, aby dzielić się wiedzą i uczestniczyć w dyskusjach na temat najlepszych praktyk w projektowaniu UX.
 • Praktyczne Doświadczenie - Praktyka jest najlepszym nauczycielem. Pracuj nad rzeczywistymi projektami i zbieraj opinie od innych projektantów UX oraz użytkowników, aby doskonalić swoje umiejętności.

Ile zarabia UX Designer

Zarobki projektanta UX mogą się różnić w zależności od lokalizacji, doświadczenia i firmy. Według różnych źródełśrednie wynagrodzenie projektanta ux wynosi od około 4 020 zł miesięcznie do 20000 złotych miesięcznie. Osoby na wyższych stanowiskach lub z większym doświadczeniem mogą oczekiwać wyższych zarobków, a także możliwości na atrakcyjne benefity i bonusy.

Podsumowanie

Dobry UX może sprawić, że ludzie z przyjemnością będą korzystać z Twojej strony i wrócą po więcej. Może również pomóc Twojej stronie znaleźć się wyżej w wynikach wyszukiwania Google, co oznacza, że więcej osób może Cię znaleźć. W skrócie, dbanie o dobry UX to dbanie o Twoje miejsce w świecie online.

Inwestowanie w UX jest inwestycją w przyszłość Twojego biznesu online. Zachęcam Cię, abyś traktował projektowanie UX jako priorytet, nie tylko jako „miły dodatek”.

Dobre UX prowadzi do wyższej satysfakcji użytkownika, co z kolei może prowadzić do lepszej retencji klientów i lojalności.

Wysokiej jakości UX może również przyczynić się do lepszego pozycjonowania w wyszukiwarkach, poprawiając widoczność Twojej strony online.

Prosty, intuicyjny design może ułatwić użytkownikom dokonywanie zakupów lub wykonanie pożądanych działań, co prowadzi do wyższych wskaźników konwersji.

Co to znaczy UX? Jak zaprojektować dobre user expierence?

Jakie są obowiązki UX designera?

Obowiązki UX designera mogą różnić się w zależności od projektu i organizacji. Ogólnie jednak główne zadania UX designera to przeprowadzanie badań użytkowników i analiza ich potrzeb, tworzenie prototypów i makiety interfejsu użytkownika, testowanie i analiza użyteczności produktu, optymalizacja interfejsu użytkownika, współpraca z zespołem projektowym, takim jak projektant UI, programista czy projektant graficzny.

Czy UX i UI to to samo?

UX (User Experience) i UI (User Interface) to dwa różne terminy, ale ściśle ze sobą powiązane. UX dotyczy całego doświadczenia użytkownika, podczas gdy UI dotyczy konkretnego interfejsu użytkownika. UI designer zajmuje się projektowaniem wyglądu, układu i elementów interfejsu, podczas gdy UX designer projektuje całość doświadczenia użytkownika, uwzględniając użyteczność, funkcjonalność i przyjemność korzystania z produktu.

Czym zajmuje się UX researcher?

UX researcher zajmuje się badaniem użytkowników i analizą ich zachowań, potrzeb i preferencji. Przeprowadzając badania, zbiera informacje, które są wykorzystywane do doskonalenia interfejsów użytkownika, usług i produktów. Badania UX mogą obejmować metody takie jak obserwacja użytkowników, wywiady, testy użyteczności i ankietowanie.

Jakie są ważne elementy dobrego UX?

Ważne elementy dobrego UX to m.in.: użyteczność - czyli czy produkt jest łatwy do użytku i zrozumienia przez użytkownika, funkcjonalność - czyli czy produkt spełnia oczekiwania i potrzeby użytkownika, efektywność - czyli czy produkt umożliwia osiągnięcie celów użytkownika w sposób szybki i efektywny, przyjemność - czyli czy produkt sprawia przyjemność i satysfakcję użytkownikowi.

Jak zaprojektować interfejs, który będzie przyjazny dla użytkownika?

Aby zaprojektować interfejs przyjazny dla użytkownika, warto zwrócić uwagę na; użyteczność - interfejs powinien być łatwy w nawigacji i korzystaniu, potrzeby użytkowników - interfejs powinien spełniać oczekiwania i potrzeby użytkownika, estetykę - interfejs powinien być atrakcyjny wizualnie i zgodny z identyfikacją wizualną produktu, czytelność - interfejs powinien być czytelny i łatwy do zrozumienia, szybkość - interfejs powinien być szybki i responsywny, aby użytkownik nie tracił cierpliwości.

Jakie są różnice między UX designerem i UI designerem?

UX designer i UI designer zajmują się różnymi aspektami projektu. UX designer projektuje doświadczenie użytkownika, uwzględniając takie elementy jak użyteczność, funkcjonalność i przyjemność korzystania z produktu. Natomiast UI designer projektuje wygląd, układ i elementy interfejsu użytkownika. Obie te role są ściśle ze sobą powiązane i często współpracują, aby stworzyć kompleksowe i efektywne rozwiązania.

Co to jest User Experience Design?

User Experience Design (Projektowanie Doświadczenia Użytkownika) to proces tworzenia produktów (takich jak strony internetowe, aplikacje mobilne), które są użyteczne, łatwe do zrozumienia i przyjemne dla użytkownika. Proces ten obejmuje zrozumienie potrzeb i preferencji użytkowników, projektowanie interakcji, testowanie rozwiązań z prawdziwymi użytkownikami i ciągłe ulepszanie produktu w oparciu o zebrane opinie.

User co to znaczy?

"User" to angielskie słowo, które w języku polskim oznacza "użytkownik". W kontekście projektowania UX i stron internetowych, użytkownik to osoba, która korzysta z Twojej strony internetowej lub aplikacji. Dobry design UX skupia się na zapewnieniu, że doświadczenie użytkownika jest pozytywne, co z kolei może przyczynić się do większej satysfakcji i lojalności użytkowników.

Masz pytania? Napisz do mnie. Chętnie Ci pomogę.

zdjęcia autora artykułu

Autorką artykułu jest Karolina Pobłocka, projektantka stron internetowych, absolwentka Flux Academy (Profesjonalne projektowanie stron) oraz licznych kursów, m.in. Ulitmate Seo Training (pozycjonowanie stron w Google) i WriteSite (Copywriting & Strategia).

Przyszłość należy do webflow
Nie czekaj aż Twoja konkurencja odkryje Webflow. Ułatwij sobie życie i przenieś swoją stronę do Webflow już teraz.

Zastanawiasz się, co zrobić, by Twoja strona generowała więcej klientów?

Wypełnij formularz i uzyskaj 3 darmowe porady na temat tego, co możesz ulepszyć na swojej stronie internetowej. Zajmie Ci to tylko kilka sekund.
Twój formularz został wysłany. W ciągu 48 godzin otrzymasz odpowiedź.
Ups! Coś poszło nie tak. Odśwież stronę i spróbuj wypełnić formularz jeszcze raz.
Chcesz, aby Twoja strona internetowa 24 godziny na dobę pracowała dla Ciebie, generując nowych klientów?