Strony internetowe, strony www co to znaczy?

Co kryje się pod pojęciem: strony internetowe? Jakie są rodzaje stron www i dlaczego warto posiadać własną stronę?

Strony internetowe, strony www co to znaczy? Definicja.
Ostatnia aktualizacja:
23/2/2024

Kluczowe informacje:

Czym są strony www? 

Strony www, czyli World Wide Web, to zbiór dokumentów hipertekstowych, które są połączone ze sobą za pomocą sieci Internetu. Mogą zawierać tekst, grafikę, multimedia i inne elementy. Pliki te są przechowywane na serwerach internetowych, a następnie wyświetlane w przeglądarkach internetowej na komputerach, smartfoniach bądź tabletach.

Rodzaje stron internetowych

Istnieje wiele rodzajów stron internetowych. Najpopularniejsze z nich to:

Landing page

Landing page ma za zadanie przekonać użytkownika do wykonania określonej akcji, np. zakupu produktu, zapisania się na newsletter lub wypełnienia formularza kontaktowego. Landing page zwykle zawiera jasny i przekonujący opis produktu lub usługi, a także formularz lub przycisk, który prowadzi do wykonania pożądanej akcji. Landing page to ważne narzędzie w marketingu internetowym, ponieważ pomaga zwiększyć konwersję i przyciągnąć nowych klientów.

Strona typu one page

Strona one page to strona internetowa, która się składa się tylko z jednej strony. Najczęściej zawiera opis usług, informacje o firmie i formularz kontaktowy. Dowiedz się więcej o stronach one page.

Strona wizytówka

Wizytówka ma przede wszystkim przedstawić firmę lub osobę. Zwykle zawiera podstawowe informacje, takie jak adres, godziny otwarcia, opis działalności i dane kontaktowe. Dowiedz się więcej o stronach wizytówkach.

Strona firmowa 

To strona internetowa, która reprezentuje daną firmę w sieci. Ma ona za zadanie zwrócić uwagę klientów, pokazać autorytet firmy, przekazać informacje o firmie oraz produktach lub usługach, które oferuje, a także umożliwić z nią kontakt.

Blog

Blog to strona, na której umieszczane są regularnie aktualizowane wpisy związane z określonym tematem. Np. blog o gotowaniu, podróżach, modzie czy technologii. Dowiedz się więcej o blogach i ich rodzajach.

Sklep internetowy

Sklepy internetowe pozwalają na dokonywanie zakupów online. Zwykle zawierają katalog produktów, koszyk zakupowy oraz formularz zamówienia i płatności.

Portal informacyjny

Na portalach informacyjnych publikowane są najświeższe informacje ze świata polityki, sportu, biznesu czy kultury. Zwykle zawiera ona wiele różnych działów tematycznych.

Strona edukacyjna

Na stronach edukacyjnych umieszczane są materiały edukacyjne związane z określonym tematem. W intrnecie znajdziemy m.in. strony z kursami online, podręcznikami do nauki języków czy materiałyami do nauki programowania.

stron www co to - strona responsywna

Dynamiczne i statyczne strony internetowe

Strony www można podzielić na dynamiczne i statyczne.

Strony statyczne

Strony statyczne to proste strony internetowe, które składają się z plików HTML, CSS i innych plików graficznych. Ich treść nie zmienia się automatycznie, tylko musi być ręcznie modyfikowana. Strony te są zwykle stosowane do prezentacji informacji o produkcie lub usłudze, kontaktu z firmą, a także do publikowania artykułów i informacji na blogu.

Strony dynamiczne

Strony dynamiczne to strony, które mogą zmieniać swoją treść w czasie rzeczywistym w zależności od działań użytkownika lub danych pobieranych z bazy danych. 

Responsywne strony internetowe

Responsywne strony internetowe to takie, które dostosowują się do wielkości ekranu urządzenia, na którym są wyświetlane. Responsywna strona to strona, która wygląda równie dobrze na ekranie komputera, smartfona i tabletu.

Pierwsza strona internetowa

Pierwsza strona internetowa powstała w 1991 roku, a jej twórcą był Tim Berners-Lee, brytyjski informatyk i fizyk, uważany za jednego z twórców World Wide Web.

Strona ta była prostą stroną internetową, na której Berners-Lee zamieścił informacje o projekcie World Wide Web oraz o swoim zespole badawczym.  Składała się z kilku linii tekstu oraz kilku linków Nie zawierała żadnych zdjęć czy innych elementów graficznych, ale jej stworzenie otworzyło drogę do rewolucji.

W jakim celu użytkownicy odwiedzają strony www?

Użytkownicy odwiedzają strony internetowe z różnych powodów, oto kilka z nich:

Szukanie informacji

Jednym z głównych celów odwiedzania stron internetowych jest szukanie informacji. Użytkownicy chcą znaleźć odpowiedzi na swoje pytania lub uzyskać informacje na temat produktów, usług, wydarzeń czy osób.

Zakupy online

Coraz więcej osób dokonuje zakupów przez internet. Dlatego też wiele firm decyduje się na stworzenie swoich sklepów internetowych. Dzięki temu klienci mogą łatwo i wygodnie dokonywać zakupów, nie wychodząc z domu.

Rozrywka

Strony internetowe są również miejscem, gdzie można znaleźć wiele form rozrywki. Serwisy społecznościowe, portale filmowe czy gry online cieszą się ogromną popularnością wśród użytkowników. Przykładem strony, na którą wielu użytkowników wchodzi, aby obejrzeć film, jest strona internetowa netflix.

Komunikacja

Internet umożliwia łatwą i szybką komunikację z innymi ludźmi. Dlatego też wiele osób korzysta z formularzy, czatów lub komunikatorów internetowych.

Praca

Internet stał się nieodłącznym elementem pracy. Wiele firm i instytucji wymaga od swoich pracowników korzystania z komputera oraz internetu. Strony www są również ważnym źródłem informacji dla osób pracujących w różnych branżach. Osoby szukające pracy również często przeglądają strony www. Dla osób z trójmiasta dobrym źródłem jest strona internetowa trojmiasto.pl.

strony internetowe co to - rodzaje stron blog

Jakie są korzyści posiadania profesjonalnej strony internetowej dla firm?

W dzisiejszych czasach obecność w sieci jest niezbędna dla każdej firmy. Posiadanie profesjonalnej strony internetowej może przynieść wiele korzyści, w tym:

Zwiększenie zasięgu

Dzięki stronie internetowej firma może dotrzeć do większej liczby potencjalnych klientów. 

Budowanie wizerunku marki

Profesjonalna strona internetowa to wizytówka firmy w sieci. Dzięki niej firma może zaprezentować swoje produkty, usługi oraz wartości i dzięki temu zbudować pozytywny wizerunku marki.

Zwiększenie zaufania klientów

Posiadanie profesjonalnej strony internetowej może przyczynić się do zwiększenia zaufania klientów do firmy. Klienci chętniej korzystają z usług firm, które posiadają dobrze wykonaną stronę internetową.

Ułatwienie komunikacji z klientami

Strona internetowa umożliwia firmie łatwiejszy i szybszy kontakt z klientami. Można umieścić na niej formularz kontaktowy, numery telefonów, adresy e-mail oraz dane kontaktowe do oddziałów firmy.

Oszczędność czasu i kosztów

Posiadanie strony internetowej może przyczynić się do oszczędności czasu i kosztów związanych z obsługą klientów. Dzięki stronie internetowej wiele informacji można przekazać klientom online, co zmniejsza potrzebę prowadzenia korespondencji mailowej lub telefonicznej.

Dostępność 24/7

Strona internetowa jest dostępna dla użytkowników przez całą dobę, co oznacza, że firma może być dostępna dla klientów również poza godzinami pracy. To z kolei przyczynia się do zwiększenia wygody dla klientów i może przynieść większą ilość zamówień.

Profesjonalna strona www to inwestycja, która przyniesie wiele korzyści dla firmy. Dlatego warto zwrócić uwagę na jakość strony i zlecić jej wykonanie profesjonaliście.

Jak stworzyć swoją własną stronę www?

Stworzenie własnej strony internetowej jest stosunkowo proste. Istnieją gotowe szablony stron internetowych, które można dostosować do swoich potrzeb, a także platformy CMS, które pozwalają na łatwe zarządzanie treścią. Można także skorzystać z usługi profesjonalnego projektanta, który zajmuje się tworzeniem stron internetowych.

Administracja stroną internetową

Odpowiednie zarządzanie swoją stronę internetową jest bardzo ważne. Wymaga ono regularnej aktualizacji treści, a także monitorowania i poprawiania błędów. Istotne jest także czuwanie nad bezpieczeństwem strony, np. poprzez stosowanie aktualnych wersji oprogramowania.

Aktualne trendy w projektowaniu stron internetowych

Trendy w projektowaniu stron internetowych zmieniają się wraz z czasem. Aktualnie popularny jest styl minimalistyczny i responsywność, a także dynamiczne efekty wizualne i animacje.

Jakie są najczęstsze błędy popełniane przy tworzeniu stron internetowych?

Najczęstsze błędy popełniane przy tworzeniu stron internetowych to m.in. nieprzemyślany układ, brak czytelnej nawigacji czy nieodpowiedni dobór kolorów i czcionek. Często także ignoruje się wolną prędkość wczytywania strony, która ma duże znaczenie zarówno dla użytkowników jak i dla Google.

Jak poprawić pozycjonowanie swojej strony www?

Aby poprawić pozycjonowanie swojej strony www w Google, można wykonać wiele działań takich jak: optymalizacja nagłówków i treści strony pod kątem słów kluczowych (tak samo tytuł strony i meta opis), wykorzystanie linków wewnętrznych do połączenia podstron i wpisów na blogach, zdobycie linków zewnętrzncych. Pamiętaj również o tym, by zadbać o szybkość ładowania strony. Warto też umieścić link do swojej strony na social media, ponieważ to też ma znaczenie dla Google.

strony www co to definicja

Z czego składa się strona internetowa

Najważniejsze elementy strony internetowej to: nawigacja, nagłówek, treść, zdjęcia, formularze kontaktowe, a także stopka. Więcej na ten temat znajdziesz w artykule: Co powinna zawierać strona internetowa?

Czym jest szybkość ładowania strony internetowej?

Szybkość ładowania strony www to czas, w jakim otwiera się ona w przeglądarce. Im szybciej strona się ładuje, tym większa szansa, że użytkownik pozostanie na stronie i skorzysta z jej oferty. Jest to też ważne dla Google.

Czym są SSL i HTTPS?

SSL to protokół zabezpieczający przesyłanie danych między serwerem a przeglądarką internetową. HTTPS to z kolei szyfrowane połączenie między serwerem a przeglądarką internetową. Dzięki temu przesyłane dane są zabezpieczone i nie mogą być przechwycone przez osoby trzecie.

Podsumowanie

W dzisiejszych czasach internet jest ważnym narzędziem w biznesie i posiadanie własnej strony internetowej może znacząco wpłynąć na rozwój firmy. Profesjonalna strona internetowa może pomóc dotrzeć do większej liczby potencjalnych klientów i zbudować autorytet firmy.

Strony internetowe, strony www co to znaczy?

Co to jest strona główna?

Strona główna (lub domowa) to strona, która jest centralnym punktem danej strony internetowej. Znajdują się na niej najważniejsze informacje oraz nawigacja do pozostałych sekcji strony.

Jakie są rodzaje stron internetowych?

Przykładowe rodzaje stron internetowych to strona firmowa, landing page, wizytówka, blog, sklep internetowy, portali informacyjny

Jakie są najważniejsze korzyści posiadania responsywnej strony internetowej?

Najważniejsze korzyści posiadania responsywnej strony internetowej to m.in. zwiększenie zasięgu, poprawa doświadczenia użytkowników oraz dostosowanie do wymagań wyszukiwarek.

Co to jest CMS?

CMS (Content Management System) to system zarządzania treścią strony. Jest to platforma, która umożliwia łatwe dodawanie, edytowanie i usuwanie treści na stronie internetowej.

Czy warto zlecać stworzenie strony internetowej profesjonalnemu projektantowi?

Tak, warto zlecić stworzenie strony internetowej profesjonalnemu projektantowi. Profesjonalny projektant zaprojektuje Twoją stronę indywidualnie dla potrzeb Twojej firmy, dzięki czemu wyróżnisz się na tle konkurencji, a Twoja strona internetowa będzie wyglądała profesjonalnie i przyciągała uwagę. Specjalista od tworzenia stron, ułoży dla Twojej strony strategię, dzięki której będzie raelizowała cele, jakie przed nią stawiasz.

Kto tworzy strony internetowe?

Projektant stron internetowych zaprojektuje dla Ciebie stronę, zbuduje i uruchomi. Tworzenie stron nie jest łatwe, więc warto skorzystać z pomocy profesjonalisty.

Kto potrzebuje strony internetowej?

W dzisiejszych czasach każda firma, która chce osiągnąć sukces online, potrzebuje profesjonalnej strony internetowej. Dzięki stronie www przyciągniesz uwagę użytkowników i zyskasz nowych klientów. Strona internetowa to też doskonałe narzędzie do komunikacji z klientami oraz budowania marki i autorytetu.

Masz pytania? Napisz do mnie. Chętnie Ci pomogę.

zdjęcia autora artykułu

Autorką artykułu jest Karolina Pobłocka, projektantka stron internetowych, absolwentka Flux Academy (Profesjonalne projektowanie stron) oraz licznych kursów, m.in. Ulitmate Seo Training (pozycjonowanie stron w Google) i WriteSite (Copywriting & Strategia).

Przyszłość należy do webflow
Nie czekaj aż Twoja konkurencja odkryje Webflow. Ułatwij sobie życie i przenieś swoją stronę do Webflow już teraz.

Zastanawiasz się, co zrobić, by Twoja strona generowała więcej klientów?

Wypełnij formularz i uzyskaj 3 darmowe porady na temat tego, co możesz ulepszyć na swojej stronie internetowej. Zajmie Ci to tylko kilka sekund.
Twój formularz został wysłany. W ciągu 48 godzin otrzymasz odpowiedź.
Ups! Coś poszło nie tak. Odśwież stronę i spróbuj wypełnić formularz jeszcze raz.
Chcesz, aby Twoja strona internetowa 24 godziny na dobę pracowała dla Ciebie, generując nowych klientów?