Co to jest landing page? Przykłady skutecznych stron lądowania

Czym jest landing page i jak możesz go wykorzystać, by zdobyć przewagę nad konkurencją? Praktyczne wskazówki i porady, które pomogą Ci stworzyć dobry landing page.

Co to jest landing page? Przykłady dobrych stron lądowania
Ostatnia aktualizacja:
25/8/2023

Kluczowe informacje:

Czy kiedykolwiek odwiedziłeś bądź odwiedziłaś stronę www, która natychmiast przykuła Twoją uwagę? Możliwe, że była to tzw. landing page, czyli strona docelowa. Landing page jest niezwykle ważnym narzędziem w świecie marketingu internetowego, pomagającym w przekształceniu odwiedzających w potencjalnych klientów. Z tego artykułu dowiesz się, czym dokładnie jest landing page, jakie elementy posiada skuteczny landing page, jak go stworzyć oraz jakie korzyści może przynieść dla Twojego biznesu.

Landing page - co to jest?

Landing page (inaczej: strona docelowa lub strona lądowania) to strona, której celem jest skierowanie uwagi użytkownika na konkretny produkt, usługę lub działanie. Jest ona zaprojektowana w taki sposób, aby przekonać odwiedzających do wykonania określonej akcji, takiej jak zakup, subskrypcja, pobranie pliku lub złożenie zapytania.

Poznaj inne rodzaje stron internetowych.

Landing page co to oznacza po polsku?

Termin landing page można przetłumaczyć na język polski, używając terminu strona docelowa lub strona lądowania.

Konwersja na stronie internetowej to przekształcanie użytkowników w klientów bądź potencjalnych klientów.

Landing page a strona główna

Strona landing page ma zwykle konkretny cel i przekaz. Jest zaprojektowana w celu skierowania użytkowników do wykonania konkretnej akcji, takiej jak zakup, rezerwacja czy umówienie wizyty. Przekaz na stronie docelowej jest skoncentrowany na promowaniu tej konkretnej akcji i przekonywaniu użytkowników do jej podjęcia. Natomiast strona główna ma bardziej ogólny charakter i przedstawia szeroki przegląd oferty, informacje o firmie czy dostępne produkty i usługi.

Granica między stroną główną, a landing page zaciera się jednak coraz bardziej i w przyszłości prawdopodobnie zaniknie i każda strona główna, jeśli będzie miała przyciągać klientów, będzie musiała wyglądać jak landing page.

Dlaczego? Współczesny człowiek jest w stanie utrzymać koncentrację na jednej rzeczy przez bardzo krótki czas. Jeśl chcemy zatrzymać użytkownika na naszej stronie, musimy od razu pokierować jego w stronę pożądanej przez nas akcji. Dlatego, zamiast tworzyć zwykłe strony, warto projektować landingi.

Konkurencja w internecie jest ogromna. Jeśli chcesz, aby Twoja strona www generowała klientów, każda podstrona, na której przedstawiasz swoje usługi, powinna zostać zaprojektowana i zbudowana jak landing page. Chcesz, aby klienci dokonywali przez Twoją stronę internetową rezerwacji? Każdy element, który na niej się znajduje, powinien pomagać Ci w realizacji tego celu.

Rodzaje stron lądowania

Najpopularniejsze strony lądowania to:

Strona lądowania generująca leady

Strona lądowania generująca leady ma na celu zbieranie informacji kontaktowych potencjalnych klientów. Zwykle zawiera formularz, w którym użytkownicy mogą wpisać swoje dane, takie jak imię, adres e-mail, numer telefonu itp. Ta forma umożliwia firmie nawiązanie kontaktu z zainteresowanymi osobami i prowadzenie dalszych działań marketingowych.

Strona lądowania sprzedażowa

Strona lądowania sprzedażowa jest tworzona w celu promocji konkretnego produktu lub usługi i skłaniania użytkowników do dokonania zakupu. Na stronie docelowej sprzedażowej znajdują się szczegółowe informacje na temat oferowanego produktu, jego korzyści, ceny i ewentualnych promocji. Wprowadzając silne przekonujące elementy, przyciski CTA i opcje zakupu, strona docelowa sprzedażowa ma na celu przekształcenie odwiedzających w klientów.

Strona lądowania informacyjna

Strona lądowania informacyjna dostarcza użytkownikom szczegółowych informacji na temat konkretnego tematu, produktu lub usługi. Może to być użyteczne w przypadku kampanii promocyjnych, które mają na celu edukację i świadomość użytkowników. Strona docelowa informacyjna zawiera wyraźne nagłówki, klarowny tekst i odpowiednie grafiki, aby dostarczyć użytkownikom niezbędnych informacji.

Strona lądowania rejestracyjna

Strona lądowania rejestracyjna skupia się na zachęcaniu użytkowników do rejestracji na określone wydarzenie, webinaria, kurs, konferencję itp. Na stronie docelowej rejestracyjnej znajdują się szczegóły dotyczące wydarzenia, korzyści, które można uzyskać z uczestnictwa oraz formularz rejestracyjny. Celem tej strony docelowej jest zachęcenie użytkowników do podjęcia działania i zarejestrowania się.

Strona lądowania z downloadem

Strona lądowania z downloadem ma na celu udostępnienie użytkownikom pliku do pobrania, takiego jak e-book, raport, instrukcja czy katalog. Strona docelowa zawiera opis pliku, jego wartość dla użytkownika oraz formularz, w którym użytkownik musi wpisać swoje dane kontaktowe przed pobraniem pliku.

Strona lądowania skierowana na lokalne SEO

Strona lądowania skoncentrowana na lokalnym SEO jest specjalnie dostosowana do promocji lokalnego biznesu w wynikach wyszukiwania. Jej celem jest zwiększenie widoczności firmy w określonym obszarze geograficznym i przyciągnięcie lokalnych klientów.

Jakie cechy posiada efektywna landing page?

Efektywna landing page jest:

 • Prostota i czytelna - Landing page powinna być przejrzysta i łatwa do zrozumienia. Unikaj nadmiernego “zagracania” treścią, aby nie rozpraszać odwiedzających.
 • Nastawiona na konwersję - Umieść na stronie wyraźny i atrakcyjny przycisk wzywający do działania tzw. CTA, który kieruje użytkowników do pożądanej akcji.
 • Dopasowana do grupy docelowej - Dostosuj treść i wygląd strony lądowania do grupy docelowej, aby przyciągnąć uwagę i zainteresowanie użytkowników.
 • Wiarygodna - Dodaj na stronie elementy, które wzbudzą zaufanie użytkowników i potwierdzają jakość oferowanych produktów lub usług, takie jak certyfikaty, opinie klientów, sekcja “przed” i “po”, blog.
 • Responsywna - Upewnij się, że landing page jest zoptymalizowana pod kątem różnych urządzeń, takich jak smartfony, tablety i komputery, aby użytkownicy mogli łatwo przeglądać stronę na dowolnym urządzeniu.
 • Szybka - Upewnij się, że Twoja strona wczytuje się od razu, gdy użytkownik kliknie w link, nawet gdy nie dysponuje super szybkim łączem internetowym i korzysta z telefonu komórkowego.

CTA czyli Call to action, to wezwanie do działania. Aby wezwać użytkownika do działania, umieść na stronie przycisk z silnym czasownikiem. Np. “Umów darmową konsultację”, “Zarezerwuj wizytę”, “Zapisz się na szkolenie”, “Kup teraz”.

Dlaczego warto korzystać ze stron lądowania?

Wykorzystanie stron lądowania w strategii marketingowej przynosi wiele korzyści. Oto niektóre z nich:

 • Zwiększenie konwersji - Skupienie uwagi użytkowników na konkretnym działaniu i wyraźne wskazanie mu, co ma zrobić, przekłada się na wyższy wskaźnik konwersji.
 • Precyzyjne targetowanie - Landing page umożliwia dostosowanie przekazu do konkretnej grupy docelowej, co zwiększa szanse na osiągnięcie zamierzonego efektu.
 • Pomiar efektywności - Możliwość analizowania statystyk i mierzenia skuteczności landing page pozwala na optymalizację i doskonalenie kampanii marketingowych.
 • Zwiększenie ROI - Skoncentrowane działania na landing page zwiększają szanse na uzyskanie zwrotu z inwestycji (ROI).

ROI czyli Return on Investment, to wskaźnik, który mierzy zwrot z inwestycji. Jest używany do oceny efektywności inwestycji i można dzięki niemu zmierzyć, w jakim stopniu pieniądze włożone w jakąś inwestycję , zwróciły się. ROI można obliczyć przy pomocy wzoru: (Zysk - Koszt inwestycji) / Koszt inwestycji * 100%. Wynik jest wyrażany jako procent.

Jakie elementy powinna zawierać skuteczna landing page

Skuteczna landing page powinna zawierać elementy, które pomogą przyciągnąć uwagę użytkowników i zachęcić ich do podjęcia pożądanej przez nas akcji. 

Atrakcyjna, ale zwięzła treść

Wykorzystaj atrakcyjne nagłówki i teksty, aby przyciągnąć uwagę odwiedzających i zachęcić ich do dalszego czytania.

Skoncentruj się na przekazaniu najważniejszych informacji w sposób zrozumiały i przystępny, unikaj długich tekstów.

Elementy wizualne

Wykorzystaj zdjęcia, wideo i infografiki, aby wizualnie przyciągnąć uwagę użytkownika i wzbogacić treść strony.

Silne CTA

Wykorzystaj jasny i przekonujący przycisk działania, który skłoni użytkowników do wykonania pożądanej akcji.

Formularz kontaktowy / rezerwacji / newsletter

Jeśli Twoim celem jest zebranie danych od użytkowników, umieść prosty i zwięzły formularz kontaktowy, który zachęci ich do podzielenia się informacjami. Pamiętaj, że w obecnych czasach ludzie znacznie mniej chętnie dzielą się swoim adresem e-mail niż jeszcze kilka lat temu, więc aby zachęcić ich do zapisania do newslettera, warto zaoferować im jakąś wartość, którą otrzymają w zamian za podanie adresu e-mailowego (np. poradnik w fomacie pdf).

Jeśli chcesz, aby użytkownicy rezerwowali przez Twoją stronę docelową usługi, umieść formularz, który umożliwi im dokonanie tego w łatwy sposób.

Opinie klientów

Dodaj sekcję z opiniami o klientów, aby zbudować zaufanie i przekonać niezdecydowanych, że warto skorzystać z Twoich usług.

Jeśli masz na stronie formularz, musisz mieć certyfikat SSL (większość dostawców hostingu oferuje darmowy certyfikat SSL Let’s encrypt, wystarczy go tylko włączyć) oraz stronę z polityką prywatności, na której poinformujesz użytkowników, kto gromadzi ich dane, pod jakim adresem przechowywane są ich dane i w jakim celu.

Jak stworzyć efektywną stronę docelową?

Stworzenie efektywnej strony docelowej wymaga przemyślanego podejścia i uwzględnienia kilku kluczowych czynników. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci stworzyć efektywną landing page:

Zdefiniuj cel i stwórz profil klienta

Określ, jaką akcję chcesz, aby użytkownicy podjęli na landing page. Czy to zakup produktu, subskrypcja newslettera czy pobranie pliku? Następnie zidentyfikuj grupę docelową, stwórz profil klienta i dostosuj treść oraz przekaz do jego potrzeb i oczekiwań.

Skup się na prostocie i czytelności

Unikaj przeładowania strony treścią. Treść powinna być przystępna, jasna i łatwa do zrozumienia. Wykorzystaj krótkie akapity, punkty i nagłówki, aby ułatwić czytanie.

Wybierz atrakcyjne nagłówki i grafiki

Nagłówki powinny być zwięzłe, atrakcyjne i odzwierciedlać korzyści, jakie użytkownicy mogą uzyskać. Dodaj również odpowiednie elementy graficzne (zdjęcia, ilustracje, ikony, filmy), które wizualnie przyciągną uwagę.

Wykorzystaj silne CTA

CTA powinno być zrozumiałe, konkretne i przekonujące użytkowników do podjęcia akcji. Wybierz odpowiednie słowa, które będą zachęcać do działania.

Design

Zadbaj o atrakcyjny i profesjonalny design swojej landing page. Dopasuj wizualne elementy, takie jak kolory, czcionki, obrazy i układ, do wizerunku Twojej marki. Staraj się, aby strona była estetyczna, czytelna i łatwa do nawigacji. Projekt landing page powinien przyciągać uwagę odwiedzających i budować zaufanie.

Testuj i optymalizuj

Mierz skuteczność landing page za pomocą narzędzi analizy, takich jak Google Analytics. Analizuj dane i testuj różne warianty, aby zoptymalizować stronę i zwiększyć wskaźniki konwersji.

BOX: Pisząc teksty na stronę (zwłaszcza nagłówki), posługuj się językiem korzyści. Poinformuj potencjalnego klienta o tym, co zyska, wybierając Twoją ofertę.

Optymalizacja landing page pod kątem SEO

Optymalizacja pod kątem SEO jest istotna dla skutecznej landing page. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci zoptymalizować stronę lądowania pod kątem przeglądarek:

 • Wybierz odpowiednie słowa kluczowe i umieść je w metata tytule, nagłówkach i treści
 • Zoptymalizuj meta opisy, aby były atrakcyjne i zachęcały użytkowników do kliknięcia.
 • Nadaj zdjęciom odpowiednie nazwy i atrybuty “alt”
 • Dodaj linki zewnętrzne do wiarygodnych i wysokiej jakości stron, które są powiązane tematycznie z Twoją landing page. 
 • Upewnij się, że strona ma odpowiednią strukturę HTML i jest zoptymalizowana pod kątem prędkości wczytywania.
landingi - przykład strona Bentobox
Przykład landing page: getbento.com

Jak sprawdzić skuteczność landing page

Aby ocenić skuteczność landing page, warto regularnie monitorować i mierzyć jej efektywność. Możesz skorzystać z darmowych narzędzi typu Google Analytics i Google Search Console. Oto kilka wskaźników, które warto śledzić:

 • Wskaźniki konwersji - Sprawdź, ile użytkowników podjęło pożądaną akcję na stronie, taką jak zakup, rejestracja lub pobranie pliku. 
 • Wskaźniki klikalności - Analizuj, jakie elementy strony przyciągają najwięcej kliknięć, na przykład przyciski CTA czy linki. 
 • Czas spędzony na stronie - Sprawdź, jak długo użytkownicy pozostają na stronie. Dłuższy czas spędzony na stronie może wskazywać na większe zaangażowanie i zainteresowanie. 
 • Wskaźniki odrzuceń - Monitoruj odsetek użytkowników, którzy opuszczają stronę bez wykonania żadnej akcji. Niskie wskaźniki odrzutów świadczą o atrakcyjności i skuteczności strony.
landing - przykład Avionaut
Przykładowa strona lądowania: pixelpro-avionaut.com

Jakie błędy popełniane są najczęściej przy tworzeniu landing page?

Najczęściej popełniane błędy przy tworzeniu landing page to:

Zbyt skomplikowana treść

Unikaj przeciążania strony zbyt wieloma informacjami. Prostota i czytelność są kluczowe dla efektywnej landing page.

Niejasne CTA

Upewnij się, że przycisk działania jest wyraźny i łatwo rozpoznawalny. Użytkownicy powinni od razu wiedzieć, jaką akcję mają podjąć.

Przekaz nie jest dostosowany do grupy docelowej

Landing page powinna być dostosowana do grupy docelowej. Brak personalizacji może sprawić, że strona będzie mniej skuteczna.

Zła optymalizacja pod kątem SEO

Bez optymalizacji pod kątem wyszukiwarek, trudno będzie osiągnąć widoczność w wynikach wyszukiwania i przyciągnąć użytkowników.

Brak testowania i optymalizacji

Nieustanne testowanie i optymalizacja są kluczowe dla skutecznej landing page. Monitoruj dane, eksperymentuj i dostosowuj stronę, aby osiągnąć lepsze wyniki.

landingi przykłady strona maircare
Przykład strony docelowej: maircare.com

Landing page przykłady

Wszystkie zdjęcia stron internetowych w artykule to przykłady landing page. Poniżej przedstawiam kilka dodatkowych przykładów efektywnych landing page:

 • getresponse - przykład landing page, która wykorzystuje atrakcyjne nagłówki, język korzyści, prosty i przejrzysty układ, zrozumiały przekaz i silne CTA, które zachęca użytkowników, aby wypróbowali narzędzie za darmo
 • netflix.com - przykład landing page, która wykorzystuje przyciągające uwagę nagłówki i zrozumiałe teksty, dostosowując przekaz do odbiorców. Układ strony jest przejrzysty, a CTA jasny i wzywa użytkowników do założenia konta w serwisie.
 • wix.com - przykład landing page, która wykorzystuje atrakcyjne nagłówki i język korzyści, zachęcając użytkowników do rozpoczęcia pracy. CTA wzywa “Do dzieła”. Układ strony jest jasny, a przekaz zrozumiały i dopasowany do grupy docelowej
 • webflow - przykład landing page, która wykorzystuje przyciągające uwagę nagłówki i dostosowuje przekaz do grupy docelowej. Stosuje język korzyści i buduje zaufanie, pokazując loga firm, których strony powstały w webflow. CTA, zachęca do wypróbowania platformy za darmo.

Przykłady landing page, które znajdują się na liście i które pojawiły się w artykule to w większości przykłady stron dużych lub zagranicznych firm. W Polsce niestety landingi nie są jeszcze tak popularne jak na światowym rynku (i nawet jeśli powstają, nie wykorzystuję właściwie zasad skutecznego kierowania uwagą użytkowników i konwersji). To będzie się zmieniało, ale jeśli chcesz zdobyć przewagą nad konkurencją, w tym momencie skuteczna landing page może Ci ją dać.

landingi przykład strona www highvibe
Przykład landing page highvibe.network

Ile kosztuje stworzenie landing page?

Koszt stworzenia landing page jest zróżnicowany i zależy od wielu czynników, takich jak stopień skomplikowania projektu, ilość treści, funkcjonalności, użyte technologie i czas potrzebny na wykonanie. 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zajrzyj na mój cennik landing page, gdzie znajdziesz szczegółowe informacje dotyczące różnych pakietów i usług oferowanych w zakresie tworzenia landing page. 

Jeśli potrzebujesz pomocy, przy stworzeniu landing page lub chcesz poprawić jej skuteczność, skontaktuj się ze mną.

Podsumowanie

Landing page to niezwykle skuteczne narzędzie marketingowe, które pomaga w przekształcaniu odwiedzających w klientów. Tworzenie efektywnej landing page wymaga uwzględnienia prostoty, czytelności, personalizacji oraz skoncentrowania się na jasnym punkcie konwersji. Optymalizacja pod kątem SEO, mierzenie efektywności i integracja z innymi narzędziami marketingowymi są kluczowe dla sukcesu. Pamiętaj również unikać powszechnych błędów i regularnie testować oraz optymalizować swoją landing page, aby osiągnąć lepsze wyniki.

Co to jest landing page? Przykłady skutecznych stron lądowania

Jak wygląda landing page?

Wygląd landing page może różnić się w zależności od celu i branży. Ogólnie jednak landing page to jednostronicowa witryna internetowa, która jest skoncentrowana na przekazie promocyjnym lub konkretnym działaniu. Zawiera atrakcyjne nagłówki, krótki opis oferty, wyraźne przyciski CTA oraz odpowiednie grafiki lub wideo.

W czym zrobić landing page?

Landing page można zrobić za pomocą różnych narzędzi i technologii. Istnieje wiele platform i narzędzi online, takich jak WordPress, Wix, Squarespace czy Instapage, które umożliwiają tworzenie landing page w prosty i intuicyjny sposób. Można również skorzystać z usług specjalistów ds. marketingu internetowego lub firm zajmujących się tworzeniem stron internetowych.

Ile trwa zrobienie landing page?

Czas potrzebny na stworzenie landing page może się różnić w zależności od skomplikowania projektu i dostępnych zasobów. Prosty landing można stworzyć w ciągu kilku / kilkunastu dni. Natomiast bardziej zaawansowane i niestandardowe projekty mogą wymagać więcej czasu, nawet kilku tygodni.

Czym jest strona docelowa?

Strona docelowa (landing page) to jednostronicowa witryna internetowa, która została zaprojektowana w celu skierowania użytkowników do wykonania konkretnej akcji. Może to być zakup produktu, subskrypcja newslettera, pobranie pliku lub rejestracja na wydarzenie. Strona docelowa jest skoncentrowana na konkretnym przekazie i ma za zadanie przekonać użytkowników do podjęcia pożądanej akcji.

Co to jest strona ładowania?

Strona ładowania to strona internetowa, na którą użytkownik jest kierowany przed ostatecznym załadowaniem pełnej zawartości witryny. Strona ładowania może zawierać informacje o postępie ładowania, animacje czy inne elementy, które mają zatrzymać uwagę użytkownika i zapewnić pozytywne doświadczenie podczas oczekiwania.

Jak stworzyć sprzedażowy landing page?

Aby stworzyć sprzedażowy landing page, należy uwzględnić kilka kluczowych elementów. Skup się na jasnym przekazie, wyróżnij korzyści i wartość oferowanego produktu lub usługi, dodaj przyciski CTA (Call to Action) zachęcające do zakupu, użyj odpowiednich zdjęć, dostarcz klientom wystarczająco dużo informacji na temat produktu, podkreśl unikalne cechy i zalety, uwzględnij opinie klientów, dodaj elementy wzbudzające zaufanie, takie jak certyfikaty lub gwarancje, i zapewniaj prosty proces zakupowy. Ważne jest również, aby stronę sprzedażową zoptymalizować pod kątem SEO i dostosować do potrzeb grupy docelowej.

Czy landing page będzie się rozwijać w przyszłości?

Tak, landing page będzie nadal się rozwijać w przyszłości. Przewiduje się, że trendy takie jak personalizacja dynamiczna treści, sztuczna inteligencja i interaktywne elementy będą miały wpływ na rozwój landing page. 

Czy oznacza template po polsku?

W kontekście stron internetowych słowo template po polsku oznacza szablon. Niezależnie od tego jaki CMS wybierzesz, możesz skorzystać z darmowych i płatnych szablonów.

Landing pages co to znaczy?

Termin landing pages oznacza strony lądowania / strony docelowe. Celem takich stron internetowych jest zmotywowanie użytkowników do wykonania jakiejś konkretnej akcji, np. umówienia wizyty.

Czym są landingi?

Landingi to strony www typu landing page. Często określane są też terminem stron lądowania lub stron docelowych.

Masz pytania? Napisz do mnie. Chętnie Ci pomogę.

zdjęcia autora artykułu

Autorką artykułu jest Karolina Pobłocka, projektantka stron internetowych, absolwentka Flux Academy (Profesjonalne projektowanie stron) oraz licznych kursów, m.in. Ulitmate Seo Training (pozycjonowanie stron w Google) i WriteSite (Copywriting & Strategia).

Przyszłość należy do webflow
Nie czekaj aż Twoja konkurencja odkryje Webflow. Ułatwij sobie życie i przenieś swoją stronę do Webflow już teraz.

Zastanawiasz się, co zrobić, by Twoja strona generowała więcej klientów?

Wypełnij formularz i uzyskaj 3 darmowe porady na temat tego, co możesz ulepszyć na swojej stronie internetowej. Zajmie Ci to tylko kilka sekund.
Twój formularz został wysłany. W ciągu 48 godzin otrzymasz odpowiedź.
Ups! Coś poszło nie tak. Odśwież stronę i spróbuj wypełnić formularz jeszcze raz.
Chcesz, aby Twoja strona internetowa 24 godziny na dobę pracowała dla Ciebie, generując nowych klientów?