Po co strona internetowa firmie? - 21 zalet i korzyści

Zastanawiasz się, po co strona internetowa jest potrzebna Twojej firmie? Poznaj 21 korzyści, jakie może Ci przynieść profesjonalna strona www w 2024r.

Po co strona internetowa firmie? - 21 zalet i korzyści
Ostatnia aktualizacja:
26/2/2024

Kluczowe informacje:

  • Strona internetowa zapewnia firmie dostępność online 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, co umożliwia klientom dostęp do oferty w dowolnym momencie.
  • Dzięki stronie www firma zyskuje większą widoczność w sieci, co pozwala dotrzeć do szerszej grupy potencjalnych klientów.
  • Profesjonalnie zaprojektowana strona buduje wiarygodność i zwiększa zaufanie.
  • Strona www umożliwia skuteczną konkurencję na rynku z firmami, które mają własne witryny i daje przewagę nad tymi, które ich nie mają.
  • Dzięki stronie internetowej firma może kontrolować swoją reputację online.
  • Dobra strona www zachęca użytkowników do podjęcia działania.
  • Witryna internetowa umożliwia łatwy dostęp do informacji o firmie, jej ofercie, wartościach i możliwościach kontaktu, co jest kluczowe dla budowania zaufania i ułatwienia klientom podejmowania decyzji.

Po co strona internetowa firmie? - 21 największych korzyści

Strona internetowa jest potrzebna firmie, ponieważ daje wiele korzyści, takich jak:

1. Dostępność 24/7

Internet nie zna ograniczeń czasowych. Strona internetowa działa nieprzerwanie, oferując produkty i usługi o każdej porze dnia i nocy. To oznacza, że klienci mogą przeglądać ofertę, zapoznać się z opiniami, składać zamówienia czy kontaktować się z firmą w dogodnym dla siebie czasie.

strona internetowa jest niezbędnym narzędziem - kobieta przeglądająca stronę na smartphonie w domu nocą

2. Wygoda dla klientów

Możliwość korzystania z usług firmy o dowolnej porze i z każdego miejsca to dla klientów duża wygoda. W sytuacji, gdy życie osobiste i zawodowe wielu osób jest zaplanowane co do minuty, elastyczność w dostępie do informacji, usług i produktów jest nieoceniona.

Klient, który może złożyć zamówienie w środku nocy lub zapoznać się z ofertą wczesnym rankiem, zanim uda się do pracy, jest bardziej skłonny do skorzystania z oferty. To też zwiększa zadowolenie i lojalność wobec marki.

3. Budowanie wiarygodności

Strona www to nie tylko platforma sprzedażowa czy informacyjna - to przede wszystkim narzędzie budujące wiarygodność firmy. Ludzie oczekują, że profesjonalna firma będzie obecna online i że będzie miała przejrzystą, dobrze zaprojektowaną stronę internetową. Daje to klientom poczucie bezpieczeństwa i potwierdza, że firma jest aktualna, aktywna i myśli o ich potrzebach.

5. Zwiększenie zaufania

Strona internetowa może znacząco przyczynić się do budowania zaufania wśród klientów poprzez prezentację transparentnych informacji o firmie, jej produktach i usługach. Publikowanie szczegółowych opisów, specyfikacji, certyfikatów jakości, licencji oraz prawdziwych opinii i recenzji klientów wzmacnia wiarygodność firmy.

Profesjonalny design, aktualizowanie treści i szybka reakcja na zapytania klientów są bardzo ważne dla utrzymania wysokiego poziomu zaufania.

6. Kontrola wizerunku firmy

Informacje rozprzestrzeniają się błyskawicznie, dlatego zarządzenie reputacją online jest bardzo ważne. Strona internetowa daje Ci kontrolę nad tym, jak Twoja firma jest postrzegana w sieci. Regularne aktualizacje, profesjonalne odpowiedzi zarówno na pytania klientów, jak i ich opinie (pozytywne i negatywne) oraz aktywne przedstawianie sukcesów firmy pomagają w kształtowaniu pozytywnego wizerunku marki.

7. Prezentacja oferty (usług i produktów)

Strona internetowa stanowi idealną platformę do szczegółowego przedstawienia pełnej oferty firmy, włączając w to usługi i produkty. Umożliwia ona nie tylko dokładne opisanie cech i korzyści każdego produktu, ale także prezentację za pomocą zdjęć i filmów. Dzięki temu klienci mogą uzyskać pełny obraz oferty, co ułatwia podejmowanie decyzji zakupowych i zwiększa szanse na konwersję.

8. Zachęcenie do działania

Dobrze zaprojektowane call-to-action (CTA) oraz przemyślana ścieżka użytkownika na stronie internetowej skutecznie zachęcają do podjęcia określonych działań, jak np. zakup produktu, zapis na newsletter czy wypełnienie formularza kontaktowego. Kluczowe jest, aby CTA były widoczne, atrakcyjne i jednoznacznie komunikowały pożądaną akcję, co bezpośrednio przekłada się na zwiększenie konwersji.

9. Zwiększenie sprzedaży usług i produktów

Dostępność strony internetowej w dzień i w nocy przez 7 dni w tygodniu oznacza, że firma może generować sprzedaż nawet wtedy, gdy fizyczne punkty są zamknięte.

Co więcej,  jeśli Twoja strona zostanie profesjonalnie zaprojektowana, będzie działała, jak najlepszy specjalista od marketingu, nieustannie opowiadając użytkownikom o korzyściach Twojej oferty i motywujący ich do podjęcia działania. To pozwoli Ci zwiększyć liczbę klientów.

dostęp do internetu - mężczyzna przeglądający stronę na telefonie komórkowym w autobusie

10. Łatwy dostęp do informacji

Strona internetowa zapewnia łatwy i szybki dostęp do kompleksowych informacji o firmie, jej produktach i usługach. Dzięki przejrzystej strukturze i intuicyjnej nawigacji, klienci mogą bez trudu znaleźć wszystkie potrzebne dane, od opisów oferty, przez cenniki, aż po dane kontaktowe i formularze zapytań. Umożliwienie klientom samodzielnego zdobywania wiedzy o firmie w dowolnym momencie zwiększa ich zaangażowanie i satysfakcję, co ma bezpośredni wpływ na budowanie pozytywnych relacji i lojalności wobec marki.

11. Komunikacja z klientami

Strona internetowa oferuje wiele sposobów na interakcję z klientami, co jest kluczowe dla budowania relacji i zaangażowania. Funkcje takie jak formularze kontaktowe, czaty na żywo, czy sekcje komentarzy pozwalają na dwukierunkową komunikację, zbieranie opinii, odpowiadanie na pytania i rozwiązywanie problemów klientów.

Taka bezpośrednia i szybka komunikacja zwiększa satysfakcję klientów, buduje zaufanie do marki i przyczynia się do lojalności klientów.

Dodatkowo dzięki zastosowaniu takich rozwiązań jak FAQ, czy boty obsługujące klientów, strony www mogą oferować wsparcie i pomoc użytkownikom nawet poza standardowymi godzinami pracy działu obsługi. To nie tylko zwiększa satysfakcję klientów, ale również buduje ich zaufanie do marki.

12. Zwiększenie konkurencyjności

Strona internetowa jest podstawowym narzędziem, które pozwala firmom utrzymać konkurencyjność.

Unikalna strona www może przyciągnąć uwagę potencjalnych klientów i znacząco wyróżnić firmę na tle konkurencji. Firmy, które posiadają profesjonalne strony internetowe, mogą skuteczniej konkurować na rynku, docierając do szerszej grupy klientów, budując silną markę i oferując nowoczesne rozwiązania. Brak strony www lub jej niska jakość może być postrzegane jako brak profesjonalizmu, co negatywnie wpływa na wizerunek firmy w oczach potencjalnych klientów.

Dostępność strony www 24/7 może stanowić znaczącą przewagę konkurencyjną. W sytuacji, gdy potencjalny klient porównuje oferty kilku firm, to właśnie ta, która zapewnia dostęp do pełnych informacji i możliwość zakupu o każdej porze, ma większe szanse na przyciągnięcie uwagi i finalizację transakcji.

Z drugiej strony jeśli Twoi konkurenci już mają ugruntowaną obecność online, nieposiadanie strony internetowej może sprawić, że zostaniesz daleko w tyle.

13. Budowanie marki

Strona internetowa jest potężnym narzędziem w procesie budowania silnej i rozpoznawalnej marki. Dzięki spójnej identyfikacji wizualnej, wartościowej treści i profesjonalnej prezentacji oferty, strona pomaga kształtować pozytywny wizerunek firmy w oczach obecnych i przyszłych klientów.

Strona www jest miejscem, gdzie firma może wyraźnie komunikować swoje wartości, misję i unikalne cechy, co przyczynia się do budowania zaufania i lojalności wśród odbiorców.

14. Profesjonalny wizerunek

Profesjonalnie zaprojektowana strona internetowa świadczy o powadze firmy i jej profesjonalnym podejściu do biznesu. Wysoka jakość designu, intuicyjna nawigacja, szybkość ładowania oraz bezpieczeństwo danych są kluczowymi elementami, które wpływają na postrzeganie firmy przez użytkowników.

Profesjonalna strona www buduje wizerunek firmy jako wiarygodnej, nowoczesnej i skupionej na potrzebach klientów.

15. Większa widoczność

Obecność online zaczyna się od widoczności. Dla wielu konsumentów, proces zakupowy rozpoczyna się od wyszukiwania w Google lub innej wyszukiwarce. Bez strony internetowej Twoja firma może być niewidoczna dla potencjalnych klientów, którzy korzystają z internetu, aby znaleźć to, czego potrzebują.

Dzięki odpowiednim strategiom SEO  strona może osiągnąć wysokie pozycje w przeglądarkach, co bezpośrednio przekłada się na zwiększony ruch i możliwości pozyskania nowych klientów.

Strona www może być też efektywnie wykorzystana w płatnych strategiach reklamowych, takich jak Google Ads czy reklama w mediach społecznościowych. Dzięki precyzyjnemu targetowaniu, kampanie reklamowe mogą skierować potencjalnych klientów bezpośrednio na landing page'y, gdzie mogą oni zapoznać się z ofertą, skorzystać z promocji czy dokonać zakupu.

16. Rozwój bazy klientów

Strona www to doskonałe narzędzie do zbierania danych o klientach i rozwijania bazy danych dla przyszłych działań marketingowych. Formularze kontaktowe, zapisy na newsletter czy pobieranie materiałów to tylko niektóre z metod, które pozwalają na gromadzenie cennych informacji o potencjalnych i obecnych klientach, co jest nieocenione dla personalizacji oferty i komunikacji.

zalety posiadania strony internetowej - laptopy i tablety otaczające kulę ziemską

17. Globalny zasięg

Strona internetowa umożliwia firmom dotarcie do klientów na całym świecie, eliminując bariery geograficzne, które ograniczają tradycyjne formy biznesu. Niezależnie od lokalizacji firmy, jej produkty i usługi mogą być prezentowane i dostępne dla klientów międzynarodowych. To otwiera przedsiębiorstwom drogę do globalnego rynku, umożliwiając im sprzedaż produktów i usług klientom z różnych krajów i kultur, co w efekcie może znacząco zwiększyć ich zasięg i przychody.

Rozszerzenie działalności na nowe rynki za pośrednictwem tradycyjnych kanałów często wiąże się z wysokimi kosztami – otwarcie nowego sklepu czy biura za granicą to znaczne inwestycje. Strona internetowa oferuje możliwość globalnej ekspansji przy znacznie niższych kosztach, co sprawia, że jest to atrakcyjna opcja nawet dla małych i średnich przedsiębiorstw.

18. Tania reklama Twojej oferty

W porównaniu z tradycyjnymi formami reklamy, takimi jak reklama telewizyjna, radiowa czy w prasie, strona www oferuje znacznie niższe koszty przy jednoczesnym zasięgu globalnym. Koszt utworzenia i utrzymania strony internetowej jest relatywnie niski, a potencjał zasięgu i wpływu na pozyskiwanie klientów jest ogromny. Dzięki temu, nawet małe firmy dysponujące ograniczonym budżetem mogą skutecznie konkurować na rynku, wykorzystując potencjał internetu do promocji swojej oferty.

Poza tym warto pamiętać, że strona internetowa jest jednorazowym wydatkiem.

19. Oszczędność czasu

Strona internetowa umożliwia automatyzację wielu procesów związanych z obsługą klienta, takich jak rezerwacje, zamówienia, płatności czy udzielanie odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Dzięki temu, firma może efektywnie obsługiwać klientów bez potrzeby ciągłej obecności pracowników, co jest szczególnie ważne poza standardowymi godzinami pracy.

20. Personalizacja oferty

Nowoczesne technologie wykorzystywane na stronach internetowych umożliwiają zbieranie danych o zachowaniach i preferencjach użytkowników, co pozwala na personalizację oferty i komunikacji. Dzięki temu firmy mogą dostarczać spersonalizowane treści, rekomendacje produktów i oferty specjalne dopasowane do indywidualnych potrzeb każdego klienta, co zwiększa skuteczność sprzedaży i poziom zadowolenia klientów.

21. Możliwość ciągłej aktualizacji

Jedną z głównych zalet strony internetowej jest możliwość łatwego i szybkiego aktualizowania treści. Firmy mogą na bieżąco publikować nowe informacje, aktualizować oferty, dodawać artykuły czy informacje o nadchodzących wydarzeniach, co pozwala na utrzymanie strony na bieżąco i zwiększa jej atrakcyjność dla odwiedzających.

Dlaczego strona internetowa jest ważna dla biznesu?

Zalety posiadania strony internetowej są ogromne dla każdego biznesu.

Obecnie pierwsze kroki w poszukiwaniu produktów i usług klienci rozpoczynają od wyszukiwarki google, więc strona www jest ważnym elementem marketingu, który może przyciągnąć potencjalnych klientów, zbudować zaufanie do marki i przekonwertować zainteresowanie na sprzedaż.

Profesjonalna strona www nie tylko zwiększa wiarygodność i dostępność firmy, ale także umożliwia efektywne prowadzenie działań marketingowych, budowanie relacji z klientami oraz optymalizację procesów biznesowych.

Po co strona internetowa firmie - podsumowanie

Każda firma powinna  mieć stronę internetową ponieważ jest to nieocenione narzędzie marketingowe, oferującym szeroki zakres korzyści, które przyczyniają się do wzrostu i rozwoju biznesu w cyfrowym świecie. Strona internetowa jest dostępna 24 godziny na dobę, zwiększa widoczności marki, buduje zaufanie i profesjonalizuje wizerunek.

W dzisiejszych czasach, kiedy konkurencja w biznesie jest większa niż kiedykolwiek, profesjonalna i dobrze zaprojektowana witryna internetowa jest kluczowym elementem, który może wyróżnić firmę na tle konkurencji i przyczynić się do jej sukcesu. Inwestycja w stronę www to zatem inwestycja w przyszłość każdej firmy, umożliwiająca budowanie silnej, rozpoznawalnej i cenionej marki w cyfrowym ekosystemie.

Po co strona internetowa firmie? - 21 zalet i korzyści

Dlaczego warto mieć stronę internetową?

Posiadanie strony internetowej jest kluczowe dla każdej firmy, ponieważ zapewnia ciągłą dostępność i widoczność w sieci, pozwala na budowanie profesjonalnego wizerunku marki, umożliwia efektywne działania marketingowe i sprzedażowe, a także ułatwia komunikację z klientami. To narzędzie, które przyczynia się do wzrostu i rozwoju biznesu.

Jakie są zalety posiadania strony internetowej?

Zalety posiadania strony internetowej dla firmy są liczne i różnorodne, obejmując aspekty takie jak zwiększona widoczność i zasięg, budowanie profesjonalnego wizerunku, dostępność 24/7, możliwość sprzedaży online, gromadzenie cennych danych o klientach, wsparcie działań marketingowych, ułatwiona komunikacja z klientami, elastyczność i skalowalność działalności, a także wzmocnienie pozycji konkurencyjnej na rynku. Te wszystkie elementy wspólnie przyczyniają się do wzrostu i rozwoju firmy, zwiększenia jej efektywności oraz budowania pozytywnych relacji z klientami.

Jakie są rodzaje stron internetowych?

Rodzaje stron internetowych obejmują m.in. strony wizytówki, sklepy internetowe, portale branżowe, blogi, portfolio oraz strony korporacyjne. Wybór odpowiedniego typu strony zależy od celów i potrzeb biznesowych firmy. Więcej na ten temat znajdziesz w artykule o rodzajach stron www.

Co przyniesie firmie więcej korzyści: social media czy strona www?

Zarówno media społecznościowe, jak i strony www są ważnymi elementami strategii marketingowej firmy. Odpowiednia integracja tych narzędzi może przynieść najlepsze rezultaty. Strona www oferuje większą kontrolę nad treścią i wizerunkiem marki, natomiast media społecznościowe umożliwiają szybką interakcję i budowanie relacji z klientami.

Czy moja firma powinna mieć stronę www?

Tak, każda firma, niezależnie od jej wielkości czy branży, powinna posiadać stronę www. Jest to standard w dzisiejszym świecie biznesu, który umożliwia efektywne konkurowanie na rynku, prezentowanie oferty, komunikację z klientami oraz realizację działań marketingowych i sprzedażowych.

Jakie możliwości daje strona internetowa?

Strona internetowa oferuje szereg możliwości, w tym prezentację oferty, sprzedaż produktów i usług online, budowanie marki i wizerunku firmy, realizację działań marketingowych, pozyskiwanie danych o klientach, automatyzację procesów biznesowych oraz komunikację i budowanie relacji z klientami.

Czy warto mieć sklep internetowy?

Posiadanie sklepu internetowego jest szczególnie wartościowe dla firm handlowych, ponieważ umożliwia sprzedaż produktów online, zwiększając zasięg firmy i oferując klientom wygodną opcję zakupów bez ograniczeń czasowych i geograficznych. Decyzja o uruchomieniu sklepu internetowego powinna być poprzedzona analizą potrzeb rynkowych i możliwości biznesowych.

Jakie są korzyści posiadania własnej strony internetowej?

Strona internetowa pozwala na zdobycie większej widoczności w internecie. Dzięki temu, potencjalni klienci łatwiej ją znajdą i dowiedzą się o oferowanych produktach lub usługach.

Jak strona internetowa może pomóc w marketingu firmy?

Strona internetowa jest doskonałym narzędziem marketingowym. Dzięki niej firma może promować swoje produkty i usługi, zbierać dane kontaktowe klientów i utrzymywać z nimi regularny kontakt za pomocą newslettera lub innych form komunikacji.

Czy strona www może pełnić rolę wizytówki firmy?

Tak, strona www pozwala na przedstawienie firmy w sposób profesjonalny i atrakcyjny. Można na niej umieścić informacje o firmie, jej historię, zespół, portfolio, opinie klientów i wiele innych.

Jak strona internetowa pozwala kontrolować wizerunek firmy w internecie?

Posiadanie strony internetowej daje firmie możliwość kontrolowania swojego wizerunku w internecie. Może ona samodzielnie decydować o treściach publikowanych na stronie i reagować na opinie klientów, zarówno pozytywne, jak i negatywne.

Jak mogę stworzyć własną stronę www?

Istnieje wiele sposobów na stworzenie własnej strony www. Można skorzystać z gotowych szablonów dostępnych w internecie, skorzystać z usług specjalizowanych firm, lub nauczyć się samodzielnie tworzyć strony internetowe. Więcej na ten temat znajdziesz w artykule: jak stworzyć własną stronę www.

Jakie elementy powinna zawierać strona internetowa?

Strona internetowa powinna zawierać intuicyjną nawigację, wysokiej jakości treści i obrazy, optymalizację SEO, szybkie ładowanie oraz bezpieczne protokoły komunikacji. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Strona internetowa co powinna zawierać.

Masz pytania? Napisz do mnie. Chętnie Ci pomogę.

zdjęcia autora artykułu

Autorką artykułu jest Karolina Pobłocka, projektantka stron internetowych, absolwentka Flux Academy (Profesjonalne projektowanie stron) oraz licznych kursów, m.in. Ulitmate Seo Training (pozycjonowanie stron w Google) i WriteSite (Copywriting & Strategia).

Przyszłość należy do webflow
Nie czekaj aż Twoja konkurencja odkryje Webflow. Ułatwij sobie życie i przenieś swoją stronę do Webflow już teraz.

Zastanawiasz się, co zrobić, by Twoja strona generowała więcej klientów?

Wypełnij formularz i uzyskaj 3 darmowe porady na temat tego, co możesz ulepszyć na swojej stronie internetowej. Zajmie Ci to tylko kilka sekund.
Twój formularz został wysłany. W ciągu 48 godzin otrzymasz odpowiedź.
Ups! Coś poszło nie tak. Odśwież stronę i spróbuj wypełnić formularz jeszcze raz.
Chcesz, aby Twoja strona internetowa 24 godziny na dobę pracowała dla Ciebie, generując nowych klientów?