Strona typu one page - dobre praktyki i przykłady

Odkryj zalety stron ona page. Dowiedz się, czy strona tego typu sprawdzi się w Twoim biznesie i poznaj ciekawe przykłady one pagerów.

Strona typu one page - dobre praktyki i przykłady [2023]
Ostatnia aktualizacja:
27/3/2024

Kluczowe informacje:

 • Strona one page to rodzaj strony internetowej, na której cała zawartość jest umieszczona na jednej długiej stronie.
 • Zalety stron one page to prosta nawigacja, ułatwiona konwersja, łatwość obsługi, minimalistyczny design oraz oszczędność kosztów.
 • Wady stron one page to ograniczona ilość treści trudności w organizacji treści i trudności z jej organizacją oraz problemy z SEO.
 • Strona one page może być dobrym rozwiązaniem dla małych firm, startupów, stron typu portfolio, osobistych stron CV oraz stron promujących wydarzenia.
 • Cena strony one page zależy od skomplikowania projektu, funkcjonalności oraz od tego, czy strona jest tworzona na szablonie czy według indywidualnego projektu.
 • Przed podjęciem decyzji o rodzaju strony warto skonsultować się z profesjonalnym projektantem.

Strona typu one page jest rozwiązaniem, na który często decydują się firmy, zakładając strony internetowe. W odróżnieniu od tradycyjnych stron wielostronicowych strona typu one page składa się z jednej długiej strony, na której zawarte są wszystkie informacje.

W tym artykule przedstawię dobre praktyki tworzenia tego typu stron i przykłady one pagerów. Omówię także zalety i wady witryn jednostronicowych.

Co to jest strona one page?

Strona one page, znana też jako strona jednostronicowa, to rodzaj strony internetowej, na której cała zawartość jest umieszczona na jednej długiej stronie, zamiast podzielonej na wiele oddzielnych podstron. 

W przeciwieństwie do tradycyjnych wielostronicowych stron, strony one page umożliwiają użytkownikom przewijanie w dół, aby odkrywać kolejne sekcje i informacje.

Główną cechą stron one page jest ich skondensowana natura. Zamiast tworzenia oddzielnych stron dla różnych tematów, cała treść jest ułożona w logiczny sposób na jednej stronie.

Poznaj więcej rodzajów stron internetowych.

Strona one page (inaczej: single page) w tłumaczeniu na język polski to strona jednostronicowa.

Zalety i wady stron one page

Strony typu one page zarówno zalety, jak i wady. Przeanalizuj je dokładnie, zanim zdecydujesz się na one pager.

Zalety stron one page

 • Prosta nawigacja - Strony one page oferują łatwą i intuicyjną nawigację. Użytkownicy mogą płynnie przewijać stronę i przeglądać kolejne sekcje, bez konieczności klikania i ładowania kolejnych podstron.
 • Ułatwiona konwersja - Dzięki skondensowanej naturze strony one page, można skupić uwagę użytkowników na jednym celu, takim jak na przykład rezerwacja usługi, zapisanie się na newsletter, pobranie pliku lub zakup produktu.
 • Łatwość w obsłudze - Strony one page są proste w obsłudze zarówno dla użytkowników, jak i właścicieli stron. Użytkownicy mogą płynnie przeglądać całą treść na jednej stronie, a właściciele stron mają mniej pracy jeśli chodzi o zarządzanie treścią strony i jej administrację
 • Minimalizm - Strony one page często wykorzystują minimalistyczny projekt, co nadaje im czysty i przejrzysty wygląd. To może przyciągnąć użytkowników, którzy preferują prostotę i elegancję w projektowaniu stron.
 • Oszczędność kosztów - Stworzenie strony one page jest tańsze niż zaprojektowanie, zbudowanie i utrzymanie strony o większej ilości podstron. Mniejsza ilość treści i prostsza struktura przyczyniają się do obniżenia kosztów projektu.

Wady stron one page

 • Ograniczona ilość treści - Z uwagi na ograniczoną przestrzeń na jednej stronie, strony one page będą miały trudności z pomieszczeniem dużej ilości treści. To może być problematyczne dla witryn o złożonej strukturze lub z różnorodnymi tematami.
 • Problemy z SEO - Zoptymalizowanie stron one page pod kątem wyszukiwarek może być wyzwaniem. Koncentracja całej treści na jednej stronie może utrudniać indeksowanie przez wyszukiwarki i powodować trudniejsze pozycjonowanie w wynikach wyszukiwania.
 • Dłuższe ładowanie - Jeśli strona one page zawiera dużą ilość grafik, animacji lub innych interaktywnych elementów, może to prowadzić do dłuższego czasu ładowania strony.
 • Trudności w organizacji treści - Przy projektowaniu strony one page istnieje ryzyko, że treści mogą być trudniejsze do zorganizowania i przeglądania. Użytkownicy mogą mieć trudności z szybkim odnalezieniem potrzebnych informacji.

Stron multi page to strona składająca się z wielu podstron.

Kiedy strona one page będzie dobrym rozwiązaniem?

Strona one page może być odpowiednia dla wielu biznesów, jednak najczęściej ze stron typu one page korzystają:

 • Małe firmy i startupy - Dla małych firm i startupów, które dopiero zaczynają budować swoją obecność online, strona one page może być doskonałym rozwiązaniem. Umożliwia ona przedstawienie wszystkich istotnych informacji, takich jak opis firmy, produkty/usługi, dane kontaktowe w przystępny i atrakcyjny dla potencjalnych klientów sposób.
 • Portfolio kreatywnych profesjonalistów - Dla artystów, projektantów, fotografów i innych kreatywnych profesjonalistów, strona one page może być idealnym sposobem na zaprezentowanie swojego portfolio. Na tego typu stronie one page mogą znaleźć się sekcje z galeriami prac, opisami projektów, rekomendacjami klientów, umożliwiając potencjalnym klientom szybkie zapoznanie się z osiągnięciami artysty.
 • Osobiste strony CV - Osoby poszukujące pracy lub rozwijające swoją karierę często tworzą osobiste strony CV w formacie one page. To doskonały sposób na zaprezentowanie swojego doświadczenia zawodowego, umiejętności, osiągnięć i danych kontaktowych w przystępny i czytelny sposób.
 • Wydarzenia i kampanie marketingowe - Strony one page są również często wykorzystywane do promocji wydarzeń, konferencji, kampanii marketingowych itp. Pozwalają na przedstawienie wszystkich istotnych informacji o danej inicjatywie w jednym miejscu, wraz z możliwością rejestracji, zakupu biletów itp. Tego typu strony one page nazywamy stronami landing page.
przyklad strony one page - Villa Boisseree
Przykład strony one page - eventlocation-in-koeln.de

Dobre praktyki tworzenia stron one page

Jeśli chcesz, aby Twoja strona one page była skuteczna, tworząc ją, przestrzegaj dobrych praktyk projektowania stron www, a w szczególności:

 • Zdefiniuj cel strony - Określ jasno cel i przesłanie strony one page, aby zachować spójność w treści i projektowaniu.
 • Użyj prostego układu - Unikaj zbyt skomplikowanych układów, aby ułatwić użytkownikom nawigację i odnalezienie potrzebnych informacji.
 • Napisz jasną i zrozumiałą treść - Z uwagi na ograniczoną przestrzeń na jednej stronie, treść musi być podana w sposób zrozumiały i zwięzły. Unikaj nadmiaru tekstu i skup się na najważniejszych informacjach.
 • Atrakcyjny wygląd - dopasuj kolory do swojej marki, użyj zdjęć, grafik i video, aby przyciągnąć uwagę użytkowników.
 • Zapewnij responsywność - Strony typu one page powinny być zoptymalizowane pod kątem urządzeń mobilnych. Upewnij się, że strona dobrze wygląda i działa na różnych rodzajach ekranów.
 • Dobrze wykorzystanie sekcje - Podziel stronę na logiczne sekcje, które będą odzwierciedlały różne tematy lub etapy. Każda sekcja powinna mieć jasny nagłówek i przemyślaną treść.
 • Wykorzystaj efekty wizualne z umiarem - Animacje, efekty paralaksy i interaktywne elementy mogą wzbogacić wrażenia użytkowników, ale używaj ich umiejętnie, aby nie odciągały uwagi od najważniejszych elementów.
 • Szybkość ładowania - nie przesadzaj z animacjami i elementami graficznymi (pamiętaj o kompresji zdjęć), aby nie spowolnić strony. Jeśli strona jest wolna i masz wrażenie, że wszystkiego jest za dużo, być może strona one page nie jest dobrym rozwiązaniem.
 • Formularz kontaktowy - pamiętaj, aby umieścić na stronie formularz, by umożliwić użytkownikom kontakt.
przyklady onepage - blakeney
Przykładowa strona one page - blakeney.com

Skuteczne SEO dla stron typu one page

Skuteczne pozycjonowanie stron typu one page w wyszukiwarkach, nie jest łatwe. Oto kilka strategii, które mogą Ci pomóc:

 • Dobierz odpowiednie słowa kluczowe - Przeprowadź research słów kluczowych i skoncentruj się na tych, które są istotne dla Twojej firmy. Użyj ich w meta tytule i opisie, nagłówkach na stronie oraz w treści strony.
 • Nadaj identyfikatory wszystkim sekcją - Upewnij się, że każda sekcja strony ma unikalny identyfikator w adresie URL. To ułatwi indeksowanie. 
 • Wykorzystaj odnośniki wewnętrzne - Użyj odnośników wewnętrznych, aby ułatwić nawigację na stronie i umożliwić indeksowanie różnych sekcji przez wyszukiwarki.
 • Zadbaj o linki zewnętrzne - Pozyskuj linki zewnętrzne z wiarygodnych stron internetowych (najlepiej związanych z Twoją branżą i z wysokim wskaźnikiem autorytetu domeny), aby zwiększyć autorytet i wartość Twojej strony one page.
strona onepage - 49 Meta
Przykład strony typu one page - 49meta.xyz

Przykłady stron typu one page

Oto kilka przykładów ciekawych stron typu one page, które wykorzystują różne techniki projektowe i wyróżniają się pod względem użytkowości oraz wizualnej atrakcyjności:

One page templete - przykładowe darmowe szablony stron one page

Jeśli chcesz, aby Twoja strona różniła się na tle konkurencji, nie używaj szablonów. Zamów stronę u profesjonalnego projektanta lub zaprojektuj ją samodzielnie.

Strona One Page cena

Cena strony typu one page zależy od wielu czynników, takich jak skomplikowanie projektu, funkcjonalność, od tego, czy strona powstanie z szablony, czy zostanie zaprojektowana indywidualnie dla Ciebie. Sprawdź, ile zapłacisz za stronę one page, jeśli zamówisz ją u mnie.

przyklad strony onepage - Osiris
Przykład strony one page stworzonej w Webflow - osirisvr.webflow.io

Podsumowanie

Strony typu one page mają wiele zalet, takich jak prosta i intuicyjna nawigacja, dzięki której użytkownicy mogą łatwo poruszać się po stronie czy łatwiejsza konwersja. Mają też jednak minusy, jak choćby to, że są trudniejsze w pozycjonowaniu. Podejmując decyzję, czy Twoja strona będzie one pagerem czy wielostronicową witryną przeanalizuj dokładnie wszystkie wady i zalety lub skonsultuj się z profesjonalnym projektantem. 

Strona typu one page - dobre praktyki i przykłady

Co to jest multi page?

Multi Page, inaczej zwana także stroną wielostronicową, to przeciwieństwo strony typu one page (single page). Strony Multi Page składają się z kilku oddzielnych podstron, z których każda może zawierać inny zestaw treści i informacji.

Co to jest one pager?

One pager to rodzaj strony internetowej, która zawiera całą swoją treść na jednej długiej stronie, zamiast być podzieloną na wiele oddzielnych podstron. 

Jak stworzyć stronę one page?

Tworząc stronę typu one page, przestrzegaj dobrych praktyk projektowania. Pamiętaj, aby wybrać najlepszy dla siebie CMS, aby zarówno budowa strony, jak i późniejsze zarządzanie nią, było łatwe i przyjemne. Tutaj dowiesz się więcej o tym, jak wybrać CMS i stworzyć własną stronę www.

Czy strony typu one page są odpowiednie dla każdej branży?

Strony typu one mogą być stosowane niemal we wszystkich branżach, istnieje jednak kilka wyjątków. Strony ona page nie są odpowiednie na przykład dla sklepów internetowych, hoteli i banków.

Czym one page różni się od landing page?

Strona one page zawiera całą zawartość na jednej długiej stronie, z kolei strona landing page jest pojedynczą stroną skoncentrowaną na konkretnym celu na przykład zachęceniu użytkownika do dokonania rezerwacji lub zapisu na newsletter. 

Strona one page może mieć wiele sekcji i informacji, podczas gdy strona landing page jest bardziej minimalistyczna i skupia się na tym, by zmobilizować potencjalnego klienta do podjęcia jednej, konkretnej akcji.

Jak mogę zoptymalizować stronę typu one page pod kątem urządzeń mobilnych?

Aby zoptymalizować stronę typu one page pod kątem urządzeń mobilnych, dopasuj jej wygląd do wielkości różnych ekranów, m.in. tabletów i telefonów komórkowych. Pomoże Ci w tym odpowiedni CMS. Pamiętaj także o tym, aby przetestować wygląd strony i funkcjonalność na różnych urządzeniach.

Jakie są najlepsze praktyki dla treści na stronach typu one page?

Dostarcz treści w sposób zwięzły i klarowny, unikając nadmiaru tekstu oraz podziel stronę na sekcje, aby ułatwić czytelnikom nawigację i znalezienie potrzebnych informacji.

One page czy onepage? Jaka forma jest poprawna?

Poprawna forma to "one page". W języku polskim termin "one page" powinien być oddzielony spacją i zapisany jako dwa osobne słowa: "one" oraz "page". Termin one page pochodzi z języka angielskiego. Słowo one oznacza “jeden” a słowa page “strona”. 

Czy mogę stworzyć stronę one page w WordPress?

Tak, możesz stworzyć one page na WordPress. Możesz zaprojektować ją samodzielnie i zbudować za pomocą buildera lub skorzystać z szablonu (templete).

Czy mogę stworzyć stronę one page w Webflow?

Tak, możesz stworzyć one page na Webflow. Możesz zaprojektować ją samodzielnie i zbudować za pomocą buildera lub skorzystać z szablonu (templete).

Jak zrobić kotwicę na stronie one page?

Abu zrobić kotwicę na stronie one page, wybierz element na stronie, do którego chcesz dodać kotwicę. To może być nagłówek, sekcja, obrazek, przycisk, lub inny element, do którego użytkownik chciałby szybko przejść.

Dodaj atrybut "id" do wybranego elementu i nadaj mu unikalną nazwę kotwicy. Na przykład, jeśli chcesz dodać kotwicę do sekcji o nazwie "kontakt", możesz użyć atrybutu "id" w ten sposób: <section id="kontakt">...</section>.

Teraz, aby utworzyć link, który przeniesie użytkownika do tej kotwicy, użyj znacznika "a" (anchor) i w polu "href" wpisz "#" i nazwę kotwicy, którą stworzyłeś wcześniej. Na przykład: <a href="#kontakt">Przejdź do sekcji Kontakt</a>.

Kiedy użytkownik kliknie na link "Przejdź do sekcji Kontakt", zostanie automatycznie przewinięty do sekcji z nazwą "kontakt" na stronie.

Masz pytania? Napisz do mnie. Chętnie Ci pomogę.

zdjęcia autora artykułu

Autorką artykułu jest Karolina Pobłocka, projektantka stron internetowych, absolwentka Flux Academy (Profesjonalne projektowanie stron) oraz licznych kursów, m.in. Ulitmate Seo Training (pozycjonowanie stron w Google) i WriteSite (Copywriting & Strategia).

Przyszłość należy do webflow
Nie czekaj aż Twoja konkurencja odkryje Webflow. Ułatwij sobie życie i przenieś swoją stronę do Webflow już teraz.

Zastanawiasz się, co zrobić, by Twoja strona generowała więcej klientów?

Wypełnij formularz i uzyskaj 3 darmowe porady na temat tego, co możesz ulepszyć na swojej stronie internetowej. Zajmie Ci to tylko kilka sekund.
Twój formularz został wysłany. W ciągu 48 godzin otrzymasz odpowiedź.
Ups! Coś poszło nie tak. Odśwież stronę i spróbuj wypełnić formularz jeszcze raz.
Chcesz, aby Twoja strona internetowa 24 godziny na dobę pracowała dla Ciebie, generując nowych klientów?