Webflow czy WordPress? - Który cms jest lepszy? [2024]

Gdzie założyć stronę www, aby łatwo nią administrować i zarządzać? Oto porównanie Webflow i WordPress, dwóch najlepszych dostępnych na rynku CMS.

Webflow czy WordPress? - Który cms jest lepszy? [2024]
Ostatnia aktualizacja:
15/2/2024

Kluczowe informacje:

 • Webflow oferuje intuicyjny panel administracyjny, panel WordPress jest bardziej rozbudowany i może przytłaczać nowych użytkowników.
 • Webflow aktualizuje się automatycznie, natomiast w WordPress wszystkich aktualizacji musisz dokonywać ręcznie.
 • Webflow dba o bezpieczeństwo Twojej strony, korzystając z WordPresss musisz zabezpieczyć swoją stronę samodzielnie.
 • Webflow posiada wizualny edytor treści, który umożliwia łatwe i szybkie wprowadzanie zmian w czasie rzeczywistym poprzez klikanie na dowolny element. Wprowadzanie zmian w WordPress zajmuje więcej czasu i jest bardziej skomplikowane. CMS WordPress skupia się przede wszystkim na zarządzaniu tekstami i nie pozwala na wprowadzanie zmian w czasie rzeczywistym.

Podjęcie decyzji o założeniu strony internetowej to ważny krok. Drugą ważną decyzją jaką musisz podjąć, to wybór platformy, na której powstanie Twoja witryna.

Od tego, co wybierzesz, będzie zależało, jak łatwo lub trudno będzie Ci się zarządzało Twoją stroną, dodawało nową treść i edytowało jej zawartość. WordPress i Webflow to dwie czołowe platformy, które dominują rynek, ale która z nich będzie lepsza dla Twojego biznesu? W tym artykule porównamy WordPress i Webflow, aby pomóc Ci podjąć świadomą decyzję.

Sprawdź inne moje artykuły, aby dowiedzieć się więcej o tym, czym jest Webflow i czym jest WordPress.

Administracja stroną

Zarządzanie stroną internetową to przede wszystkim dbanie o to, by jej oprogramowanie było cały czas aktualne oraz czuwanie nad jej bezpieczeństwem.

Webflow

Panel administracyjny: Webflow oferuje nowoczesny i intuicyjny panel administracyjny. Zarządzanie Twoją stroną internetową jest więc bardzo łatwe.

Aktualizacje: Webflow automatycznie aktualizuje swoje narzędzia i funkcje, więc ściąga z Twoich barków dużą część pracy.

Wsparcie: Webflow zapewnia wsparcie bezpośrednio przez swój portal, co ułatwia rozwiązywanie problemów i uzyskiwanie odpowiedzi na pytania.

WordPress

Panel administracyjny: WordPress posiada bardziej rozbudowany panel administracyjny, który może być początkowo przytłaczający dla nowych użytkowników. Jednak po pewnym czasie staje się on bardzo intuicyjny.

Aktualizacje: W przypadku WordPressa, administrator strony musi samodzielnie dbać o aktualizacje. Dotyczy to zarówno aktualizacji samego WordPressa, jak i wtyczek oraz motywów. Regularne aktualizacje są kluczowe dla bezpieczeństwa strony.

Wsparcie: WordPress, będąc otwartoźródłowym oprogramowaniem, posiada ogromną społeczność, która oferuje wsparcie na różnych forach i blogach. Istnieje również wiele firm specjalizujących się w wsparciu dla WordPressa.

Zarówno Webflow, jak i WordPress oferują solidne narzędzia do administracji stroną. Jeśli szukasz prostszego rozwiązania z automatycznymi aktualizacjami, Webflow może być dla Ciebie.

Łatwość obsługi interfejsu

Interfejs użytkownika oraz łatwość obsługi to kluczowe aspekty każdej platformy do tworzenia stron www.

Webflow

Interfejs: Webflow oferuje nowoczesny i intuicyjny interfejs, który pozwala na szybkie i łatwe budowanie strony oraz jej edycje. Nie musisz umieć kodować czy programować, aby z niego korzystać.

Łatwość obsługi: Dzięki wizualnemu edytorowi, użytkownicy mogą przeciągać i upuszczać elementy oraz obserwować na ekranie na bieżąco efekty swoich działań. Webflow ma dużo opcji projektowania, więc wymaga nieco nauki, ale to jedno z najbardziej przyjaznych narzędzi na rynku.

WordPress

Interfejs: WordPress ma bardziej tradycyjny interfejs, który chociaż ewoluował przez lata, zbytnio się nie zmienił. Na początku może wydać Ci nieco skomplikowany, czy nawet archaiczny, ale kiedy się przyzwyczaisz i zrozumiesz jak działa, korzystanie z niego stanie się łatwe.

Łatwość obsługi: WordPress oferuje wiele funkcji i możliwości, co sprawia, że początkowo może być przytłaczający. Wymaga też pewnej wiedzy technicznej. A to jak łatwo, czy trudno będzie tworzyło Ci się w nim strony zależy od buildera, który wybierzesz, bo każdy ma swój własny interfejs. Istnieje jednak wiele poradników, które pomogą Ci nauczyć się jego obsługi.

Jeśli szukasz prostego, wizualnego narzędzia, Webflow może być dla Ciebie. Jeśli natomiast wolisz platformę z większymi możliwościami dostosowania i jesteś gotów poświęcić trochę czasu na naukę, WordPress będzie dobrym wyborem.

Edycja strony (system CMS)

System zarządzania treścią, czyli CMS, to narzędzie, które pozwala użytkownikom na tworzenie, edycję i publikowanie treści na stronie internetowej.

Webflow

CMS: Webflow posiada wbudowany system zarządzania treścią, który jest ściśle zintegrowany z jego wizualnym edytorem. Umożliwia to łatwe dodawanie i aktualizowanie treści bezpośrednio w edytorze strony.

Edycja treści: Dzięki wizualnemu podejściu, edycja treści w Webflow jest łatwa i intuicyjna. Użytkownicy mogą zmieniać zdjęcia i aktualizować treści w czasie rzeczywistym.

Struktura treści: Webflow pozwala na tworzenie niestandardowych kolekcji treści, co jest szczególnie przydatne dla blogów, portfoliów czy sklepów internetowych.

WordPress

CMS: WordPress jest przede wszystkim systemem zarządzania treścią. Jego rdzeń został zaprojektowany z myślą o łatwości publikowania i zarządzania tekstami.

Edycja treści: WordPress wprowadził edytor bloków Gutenberg, który umożliwia dodawanie i edycję treści w formie bloków.

Struktura treści: WordPress oferuje niestandardowe typy postów, które pozwalają na tworzenie różnorodnych treści, takich jak artykuły, strony, produkty i itd. Wtyczki rozszerzają te możliwości, umożliwiając tworzenie zaawansowanych struktur treści.

Który system zarządzania treścią jest lepszy? Jeśli zależy Ci na prostocie i wizualnym podejściu do edycji, wybierze Webflow. Jeśli natomiast szukasz bardziej rozbudowanego systemu z szerokim zakresem wtyczek i rozszerzeń, WordPress może będzie lepszym wyborem.

Funkcjonalność

Zarówno Webflow, jak i WordPress oferują szeroki zakres funkcji, ale w różny sposób.

Webflow

Wbudowane narzędzia: Webflow oferuje wiele wbudowanych narzędzi, takich jak animacje, interakcje i responsywność. Umożliwiają one tworzenie zaawansowanych efektów wizualnych bez konieczności kodowania.

Integracje: Webflow oferuje integracje z wieloma zewnętrznymi narzędziami i platformami, takimi jak Mailchimp, Google Analytics czy Shopify, co pozwala na rozszerzenie funkcjonalności strony.

E-commerce: Webflow oferuje również wbudowane rozwiązanie e-commerce, które pozwala na tworzenie sklepów internetowych z pełną kontrolą nad designem i funkcjonalnością.

WordPress

Wtyczki: Jedną z największych zalet WordPressa jest ogromna biblioteka wtyczek. Dzięki nim można rozszerzyć funkcjonalność strony o praktycznie każdą funkcję.

Motywy: WordPress oferuje tysiące motywów, które pozwalają na szybkie i łatwe dostosowanie wyglądu strony. Wielu deweloperów oferuje również motywy premium z dodatkowymi funkcjami.

Wsparcie dla wielu języków: Dzięki wtyczkom, takim jak WPML czy Polylang, WordPress pozwala na tworzenie wielojęzycznych stron internetowych.

Jeśli zależy Ci na prostocie i wbudowanych narzędziach, Webflow może być dla Ciebie. Jeśli natomiast szukasz platformy z niemal nieograniczonymi możliwościami rozszerzenia funkcjonalności, WordPress będzie lepszym wyborem.

Wtyczki

Wtyczki to rozszerzenia, które dodają dodatkowe funkcje do platformy.

Webflow

Integracje zamiast wtyczek: Webflow nie posiada tradycyjnego systemu wtyczek takiego, jak WordPress. Zamiast tego oferuje integracje z różnymi zewnętrznymi narzędziami i usługami.

Gotowe komponenty: Webflow oferuje bibliotekę gotowych komponentów, które można łatwo przeciągnąć i upuścić na stronę, dodając różne funkcje.

Bezpieczeństwo: Brak tradycyjnego systemu wtyczek oznacza, że użytkownicy Webflow nie muszą martwić się o potencjalne luki bezpieczeństwa związane z nieaktualnymi lub źle napisanymi wtyczkami.

WordPress

Biblioteka wtyczek: Jednym z największych atutów WordPressa jest jego ogromna biblioteka wtyczek. Istnieją wtyczki do prawie każdej funkcji, jaką można sobie wyobrazić, od SEO po e-commerce.

Dostosowywanie: Wtyczki WordPressa pozwalają na głębokie dostosowywanie strony, dodając niestandardowe funkcje i narzędzia.

Bezpieczeństwo: Chociaż wtyczki są potężnym narzędziem, mogą również stanowić ryzyko dla bezpieczeństwa. Ważne jest regularne aktualizowanie wtyczek i korzystanie tylko z zaufanych źródeł.

Jeśli zależy Ci na prostocie i bezpieczeństwie, Webflow, który nie posiada wtyczek może być dobrym wyborem. Jeśli natomiast potrzebujesz zaawansowanej funkcjonalności, WordPress może być bardziej odpowiedni.

Integracje

Integracje z zewnętrznymi narzędziami i usługami pozwalają na rozszerzenie funkcjonalności strony internetowej, integrując ją z innymi platformami i narzędziami.

Webflow

Gotowe integracje: Webflow oferuje szereg integracji z popularnymi narzędziami, takimi jak Google Analytics, Mailchimp czy Zapier. Dzięki temu użytkownicy mogą łatwo połączyć swoją stronę z innymi usługami.

API Webflow: Dla bardziej zaawansowanych użytkowników, Webflow oferuje API, które pozwala na tworzenie niestandardowych integracji i automatyzacji.

E-commerce: Webflow oferuje również integracje z platformami e-commerce, takimi jak Shopify, co pozwala na tworzenie sklepów internetowych zintegrowanych z innymi narzędziami.

WordPress

Wtyczki integracyjne: Dzięki ogromnej bibliotece wtyczek, WordPress pozwala na integrację z niemal każdą zewnętrzną usługą czy platformą. Istnieją wtyczki do integracji z mediami społecznościowymi, narzędziami marketingowymi, platformami e-commerce i wieloma innymi.

API WordPress: Podobnie jak Webflow, WordPress oferuje API, które pozwala deweloperom na tworzenie niestandardowych integracji i rozszerzeń.

Jeśli zależy Ci na prostocie i gotowych integracjach, Webflow może być dla Ciebie. Jeśli natomiast chcesz niemal nieograniczonych możliwości integracji z różnymi narzędziami i usługami, WordPress będzie lepszym wyborem.

Bezpieczeństwo

O tym, jak ważne jest bezpieczeństwo strony i ochrona danych użytkowników oraz treści strony i jej funkcjonalności przed potencjalnymi zagrożeniami, wszyscy wiemy. Skupmy się więc na tym, która platforma zadba lepiej o bezpieczeństwo Twojej strony.

Webflow

Zabezpieczenia na poziomie hostingu: Webflow zabezpiecza strony na poziomie serwera. Nie musisz martwić się więc o bezpieczeństwo strony, bo Webflow pilnuje bezpieczeństwa za Ciebie.

Certyfikaty SSL: Każda strona stworzona w Webflow jest chroniona certyfikatem SSL, co zapewnia bezpieczne połączenie dla użytkowników.

WordPress

Regularne aktualizacje: WordPress regularnie publikuje aktualizacje, które naprawiają znane luki i zagrożenia. Ważne jest, aby stale aktualizować zarówno sam WordPress, jak i wtyczki.

Wtyczki bezpieczeństwa: Istnieje wiele wtyczek dedykowanych bezpieczeństwu WordPressa, takich jak Wordfence czy Sucuri, które oferują dodatkowe zabezpieczenia i narzędzia monitorujące.

Ryzyko wtyczek: Chociaż wtyczki są potężnym narzędziem w WordPressie, mogą również stanowić ryzyko. Niewłaściwie napisane lub nieaktualne wtyczki mogą stanowić luki w bezpieczeństwie.

Nie ma wątpliwości, że strony w Webflow są bezpieczniejsze, co więcej nic nie musisz w tej kwestii robić. Nad bezpieczeństwem Twojej strony czuwa Webflow. Natomiast to, jak bezpieczna będzie strona w WordPress, zależy przede wszystkim od Twoich działań. Musisz poświęcić czas na aktualizowanie komponentów WordPress i samego system, a także korzystać z dodatkowych wtyczek bezpieczeństwa.

Optymalizacja SEO

Jeśli chcesz, aby Twoja strona była widoczna w Google, musisz ją optymalizować. Który system będzie w tym bardzie pomocny?

Webflow

Wbudowane narzędzia SEO: Webflow oferuje szereg wbudowanych narzędzi do optymalizacji SEO, takich jak dostosowywanie meta tagów, struktury URL czy mapy strony.

Responsywność: Webflow pozwala na tworzenie stron w pełni responsywnych, co jest ważnym czynnikiem rankingowym w wyszukiwarkach.

Szybkość ładowania: Webflow z automatu zoptymalizowany jest pod kątem szybkości ładowania strony, co również wpływa pozytywnie na pozycjonowanie.

Brak wtyczek SEO: Chociaż Webflow oferuje podstawowe narzędzia SEO, nie posiada tak rozbudowanego systemu wtyczek do SEO jak WordPress.

WordPress

Wtyczki SEO: Jednym z największych atutów WordPressa jest dostęp do wtyczek dedykowanych SEO, takich jak Rank Math, Yoast SEO czy All in One SEO Pack, które pozwalają na głęboką optymalizację strony pod kątem wyszukiwarek.

Jeśli zależy Ci na prostocie i wbudowanych narzędziach, Webflow może być dla Ciebie. Jeśli natomiast chcesz głębokiej optymalizacji i dostępu do zaawansowanych wtyczek SEO, WordPress będzie lepszym wyborem.

Jakość tworzonego kodu

Dobra struktura kodu może przyspieszyć ładowanie strony, poprawić jej ranking w wyszukiwarkach i uczynić ją bardziej dostępną dla wszystkich użytkowników.

Webflow

Czysty i zoptymalizowany kod: Webflow jest znany z generowania schludnego i zoptymalizowanego kodu. Dzięki wizualnemu edytorowi, kod jest tworzony w sposób strukturalny i zgodny ze standardami.

Automatyczna optymalizacja: Webflow automatycznie optymalizuje obrazy, skrypty i style, co przyspiesza ładowanie strony.

Dostosowywanie kodu: Dla bardziej zaawansowanych użytkowników, Webflow oferuje możliwość ręcznego dodawania i modyfikowania kodu, co pozwala na jeszcze większą kontrolę nad strukturą strony. Możesz również importować kod html, css i javascript.

WordPress

Zależy od motywu: Jakość kodu w WordPressie w dużej mierze zależy od używanego motywu. Istnieją motywy dobrze napisane, ale są też takie, które mogą generować zbędny lub nieoptymalny kod.

Wtyczki mogą wpływać na kod: Dodawanie wtyczek do WordPressa może wpłynąć na jakość i ilość generowanego kodu. Niektóre wtyczki mogą dodawać zbędne skrypty lub style, co wpływa na wydajność strony.

Dostosowywanie kodu: WordPress to oprogramowanie typu open source, pozwala na pełne dostosowywanie kodu. Zaawansowani użytkownicy mogą modyfikować każdy aspekt strony, ale wymaga to wiedzy technicznej.

Webflow tworzy czysty i zoptymalizowany kod. WordPress oferuje większą elastyczność, ale jakość kodu zależy od używanych motywów i wtyczek.

Opcje projektowe

Które z narzędzi pozwoli Ci lepiej dostosować wygląd własnej strony internetowej?

Webflow

Wizualny edytor: Webflow oferuje zaawansowany wizualny edytor, który pozwala na projektowanie strony metodą "przeciągnij i upuść". Użytkownicy mogą tworzyć niestandardowe animacje, przejścia i interakcje bez konieczności pisania kodu.

Gotowe szablony: Dla tych, którzy nie chcą zaczynać od zera, Webflow oferuje bibliotekę profesjonalnie zaprojektowanych szablonów, które można dostosować do własnych potrzeb.

Responsywność: Webflow automatycznie tworzy wersje strony dla różnych rozmiarów ekranów, co gwarantuje, że strona będzie dobrze wyglądać na każdym urządzeniu.

WordPress

Motywy: WordPress oferuje tysiące darmowych i płatnych motywów, które pozwalają na szybkie i łatwe dostosowanie wyglądu strony. Istnieją motywy dedykowane różnym branżom i celom, od blogów po sklepy internetowe.

Buildery stron: Istnieje wiele wtyczek builderów stron dla WordPressa, takich jak Bricks, Elementor czy WPBakery, które pozwalają na wizualne projektowanie strony. Czy jednak da się w nich stworzyć dokładnie taką stronę, o jakiej marzysz? Zależy od wybranego buildera. Pracując z WordPress, tworzę strony internetowe za pomocą Bricksa, właśnie dlatego, że ten builder na to pozwala.

Jeśli zależy Ci na pełnej kontroli nad designem i wizualnym podejściu do projektowania, Webflow jest zdecydowanie lepszy. Jeśli natomiast chcesz dostępu do szerokiej gamy gotowych motywów i wtyczek, WordPress będzie dobrym wyborem.

Cena i utrzymanie

Sprawdźmy, ile będzie kosztowała Cię strona w Webflow, a ile w WordPress.

Webflow

Model subskrypcji: Webflow opiera się na modelu subskrypcji, który obejmuje hosting, bezpieczeństwo i wsparcie. Cena zależy od planu, który wybierzesz, i może się różnić w zależności od potrzeb. Najbardziej popularny plan, który będzie odpowiedni dla większości użytkowników kosztuje 23 dolary miesięcznie. Strona w Webflow będzie kosztowała Cię więc ok. 1200 zł. rocznie.

Dodatkowe koszty: Brak. Wszystkie funkcje są dostępne w ramach subskrypcji. Jeśli jednak będziesz potrzebować bardziej zaawansowanych funkcji, które wykraczają poza Webflow, ale dostępne są w ramach integracji z zewnętrznymi narzędziami, będziesz musiał bądź musiała, ponieść dodatkowe koszty, kupując te narzędzia.

Utrzymanie: Webflow oferuje własny hosting, który otrzymujesz w ramach subskrypcji i subskrypcja to jedyna opłata, którą ponosisz. Nie musisz martwić się o aktualizacje bezpieczeństwa czy optymalizację serwera. Webflow sam też tworzy kopie zapasowe Twojej strony.

WordPress

Darmowy: Sam WordPress jest darmowy, ale aby go uruchomić, potrzebujesz hostingu, który jest płatny.

Dodatkowe koszty: Chociaż istnieje wiele darmowych motywów i wtyczek, wiele zaawansowanych rozwiązań jest płatnych. Dodatkowo, niektóre funkcje mogą wymagać zakupu dodatkowych wtyczek lub usług.

Utrzymanie: Utrzymanie strony na WordPressie może wymagać więcej pracy. Regularne aktualizacje, kopie zapasowe strony, optymalizacja bazy danych i monitorowanie bezpieczeństwa to tylko niektóre z zadań, które trzeba wykonywać.

Webflow jest droższy od Webflow, ale będzie wymagał od Ciebie o wiele mniej pracy zarówno pod katem administracji, jak i zarządzania treścią strony. Wszystko więc sprowadza się do tego, czy wolisz zapłacić za stronę więcej i mieć więcej wolnego czasu dla siebie, czy ponieść mniejsze koszty, ale poświęcać czas aktualizacji strony i monitorowaniem bezpieczeństwa.

Przyszłość i innowacje

Technologia internetowa rozwija się w zawrotnym tempie, ale w jakim kierunku zmierzają obie platformy?

Webflow

Stałe aktualizacje: Webflow regularnie wprowadza aktualizacje i nowe funkcje, reagując na potrzeby rynku i feedback użytkowników.

Skupienie na wizualnym designie: Webflow stawia na innowacje w zakresie wizualnego projektowania, oferując narzędzia, które pozwalają twórcom na realizację nawet najbardziej zaawansowanych koncepcji bez konieczności kodowania.

Integracje i API: Webflow rozwija się w kierunku umożliwienia integracji z coraz większą liczbą zewnętrznych narzędzi i platform, co otwiera nowe możliwości dla twórców stron.

WordPress

Wsparcie społeczności: Dzięki ogromnej społeczności, WordPress nieustannie się rozwija. Deweloperzy z całego świata tworzą nowe wtyczki, motywy i rozwiązania, które wzbogacają ekosystem WordPressa.

Gutenberg: Wprowadzenie edytora bloków Gutenberg to krok w kierunku nowoczesnego i modularnego podejścia do tworzenia treści, co pokazuje, że WordPress dostosowuje się do nowych trendów w projektowaniu stron.

Otwartość na technologie trzecie: WordPress, jako platforma open source, jest otwarty na integracje z nowymi technologiami i narzędziami, co pozwala na ciągłe wzbogacanie jego funkcjonalności.

Zalety i wady WordPressa

WordPress jest jednym z najpopularniejszych systemów cms do tworzenia stron na świecie. Więcej o zaletach i wadach WordPress, znajdziesz tutaj.

Zalety WordPressa

 1. Elastyczność: Dzięki tysiącom wtyczek i motywów, WordPress jest niezwykle elastyczny i można go dostosować do niemal każdego rodzaju strony internetowej, od blogów po sklepy e-commerce.
 2. Wsparcie społeczności: Ogromna społeczność WordPressa oznacza, że istnieje mnóstwo zasobów, poradników i forów, które mogą pomóc w rozwiązywaniu problemów.
 3. Open source: Jako platforma typu open source, WordPress jest darmowy i można go dostosować według własnych potrzeb.
 4. Integracje: Możliwość integracji z wieloma zewnętrznymi narzędziami i usługami, od narzędzi marketingowych po platformy e-commerce.
 5. Dostępność motywów: Dostęp do tysięcy darmowych i płatnych motywów pozwala na szybkie i łatwe dostosowanie wyglądu strony.Wady WordPressa

Wady WordPressa

 1. Bezpieczeństwo: Jako popularna platforma, WordPress jest częstym celem ataków. Regularne aktualizacje i monitorowanie są kluczowe dla utrzymania bezpieczeństwa strony.
 2. Złożoność: Chociaż WordPress jest stosunkowo łatwy w użyciu dla początkujących, niektóre zaawansowane funkcje i dostosowania mogą wymagać wiedzy technicznej.
 3. Aktualizacje: Regularne aktualizacje WordPressa, motywów i wtyczek mogą być czasochłonne i czasami prowadzić do problemów z kompatybilnością.
 4. Wydajność: Nieoptymalizowane wtyczki lub motywy mogą wpłynąć na wydajność strony, spowalniając jej ładowanie.
 5. Koszty: Chociaż sam WordPress jest darmowy, niektóre wtyczki, motywy lub usługi hostingowe mogą generować dodatkowe koszty.

Zalety i wady Webflow

Webflow, jako nowoczesna platforma do projektowania stron internetowych, zyskuje na popularności dzięki swoim innowacyjnym funkcjom i podejściu do tworzenia stron.

Zalety Webflow

 1. Wizualny edytor: Intuicyjny interfejs "przeciągnij i upuść" pozwala na projektowanie strony bez konieczności pisania kodu, co jest idealne dla projektantów bez doświadczenia w kodowaniu.
 2. Responsywność: Webflow automatycznie tworzy wersje strony dla różnych rozmiarów ekranów, co gwarantuje, że strona będzie dobrze wyglądać na każdym urządzeniu.
 3. Czysty kod: Webflow generuje schludny i zoptymalizowany kod, co jest korzystne dla wydajności i SEO.
 4. Integracje: Webflow oferuje szereg integracji z popularnymi narzędziami, takimi jak Google Analytics, Mailchimp czy Zapier.
 5. Wbudowane narzędzia SEO: Platforma oferuje wbudowane narzędzia do optymalizacji SEO, co ułatwia pozycjonowanie strony w wyszukiwarkach.
 6. Bardzo mało pracy administracyjnej dla właściciela strony: Webflow nie wymaga żadnych aktualizacji, sam zajmuje się bezpieczeństwem Twojej strony i tworzeniem kopi zapasowych.

Wady Webflow

 1. Koszt: Webflow nie jest darmowy. Opiera się na modelu subskrypcji, co może być droższe w dłuższej perspektywie, zwłaszcza dla większych stron lub projektów.
 2. Krzywa uczenia się: Chociaż Webflow jest przyjazny dla użytkownika, początkujący mogą potrzebować czasu, aby nauczyć się wszystkich jego funkcji i możliwości (Uniwersytet Webflow udostępnia jednak darmowe kursy i lekcje).
 3. Ograniczenia wtyczek: W porównaniu z WordPress, Webflow ma mniej dostępnych wtyczek, co może ograniczać niektóre funkcjonalności.
 4. Mniej motywów: Chociaż Webflow oferuje szablony, ich liczba jest mniejsza w porównaniu z ogromną biblioteką motywów dostępnych dla WordPressa.
 5. Mniej społeczności: Jako młodsza platforma, Webflow nie ma tak rozbudowanej społeczności jak WordPress, co może oznaczać mniej dostępnych zasobów i wsparcia.

WordPress czy Webflow - co wybrać?

Który cms do tworzenia stron jest lepszy? Wybór między WordPress a Webflow zależy od tego, jakiej strony potrzebujesz.

Kiedy warto zdecydować się na Webflow?

 1. Projektowanie bez kodowania: Jeśli nie masz doświadczenia w kodowaniu, ale chcesz pełnej kontroli nad wyglądem strony, Webflow jest idealnym rozwiązaniem.
 2. Zaawansowane animacje i interakcje: Webflow umożliwia tworzenie animacji i interakcji bez konieczności pisania kodu.
 3. Intuicyjny interfejs: Jeśli cenisz sobie wizualne narzędzia i interfejs "przeciągnij i upuść", Webflow będzie dla Ciebie bardziej przyjazny.
 4. Mniejsze strony i projekty: Dla mniejszych stron lub projektów, które nie wymagają wielu funkcjonalności i wtyczek, Webflow może być bardziej odpowiedni.
 5. Wbudowane narzędzia SEO: Jeśli nie chcesz martwić się o dodatkowe wtyczki do optymalizacji SEO, Webflow oferuje wiele wbudowanych narzędzi w tym zakresie.

Kiedy warto zdecydować się na WordPress?

 1. Elastyczność i dostosowywanie: Jeśli chcesz pełnej kontroli nad każdym aspektem strony, od funkcjonalności po wygląd, WordPress oferuje nieograniczone możliwości dostosowywania.
 2. Rozbudowane strony i sklepy internetowe: Dla większych stron, blogów czy sklepów internetowych, które wymagają wielu funkcjonalności, WordPress jest bardziej odpowiedni.
 3. Dostęp do wtyczek: Jeśli potrzebujesz specyficznych funkcjonalności, dostęp do tysięcy wtyczek w WordPressie może być kluczowy.
 4. Budżet: Chociaż WordPress sam w sobie jest darmowy, koszty mogą się kumulować w związku z zakupem motywów, wtyczek czy usług hostingowych. Niemniej jednak, dla wielu może to być bardziej opłacalne rozwiązanie w dłuższej perspektywie.
Jeśli potrzebujesz profesjonalnej strony internetowej, skontaktuj się ze mną. Tworzę strony w Webflow i WordPress, więc jeśli nadal nie masz pewności, jaki wybór będzie dla Ciebie najlepszy, doradzę Ci.

Podsumowanie - WordPress vs Webflow

Webflow vs WordPress, co powinieneś/powinnaś wybrać? Które narzędzie do tworzenia stron jest lepsze? Decyzja nie jest łatwa i zależy od indywidualnych potrzeb i umiejętności. Webflow ze swoim wizualnym podejściem i intuicyjnym interfejsem, jest idealny dla tych, którzy chcą szybko i efektywnie tworzyć nowoczesne strony internetowe bez głębokiej wiedzy programistycznej. Z kolei WordPress, ze swoją niezrównaną elastycznością i funkcjonalnością, nadaje się dla tych, którzy poszukują pełnej kontroli nad swoją stroną i dostępu do niezliczonych wtyczek i motywów.

Webflow czy WordPress? - Który cms jest lepszy? [2024]

Ile kosztuje strona w Webflow?

Koszt strony w Webflow zależy od wybranego planu. Webflow oferuje różne plany cenowe, zarówno dla indywidualnych stron, jak i dla kont projektantów. Ceny mogą zaczynać się od kilkunastu dolarów miesięcznie dla podstawowych planów, a kończyć na kilkuset dolarach dla bardziej zaawansowanych opcji.

Ile kosztuje strona w WordPress?

Sam WordPress jest darmowy, ale koszty mogą się pojawiać w związku z zakupem motywu, wtyczek, a także usług hostingowych i domeny. Całkowity koszt może się różnić w zależności od potrzeb, od kilkudziesięciu do kilku tysięcy złotych.

Czy Webflow to CMS?

Tak, Webflow to cms do tworzenia stron internetowych, który pozwala na wizualne budowanie i edytowanie witryn.

Do czego służy WordPress?

WordPress to system zarządzania treścią (CMS), który służy do tworzenia stron www i zarządzania nimi.

Dlaczego Webflow?

Webflow oferuje intuicyjne narzędzia do wizualnego projektowania stron, generuje czysty kod i pozwala na dostosowanie wyglądu strony do projektu oraz tworzenie zaawansowanych animacji bez konieczności kodowania.

Dlaczego WordPress?

WordPress jest niezwykle elastyczny, posiada ogromną społeczność, tysiące wtyczek i motywów, co czyni go jednym z najbardziej popularnych CMS na świecie.

Czy mogę korzystać z Webflow za darmo?

Webflow nie jest darmowy, aczkolwiek oferuje darmowy plan, który pozwala na projektowanie stron. Ma on jednak pewna ograniczenia np. brak możliwości połączenia z własną domeną i możliwość stworzenia tylko 2 podstron.

Czy WordPress jest darmowe?

Tak, sam WordPress jest darmowy. Jednakże, dodatkowe koszty mogą się pojawiać w związku z zakupem motywu, wtyczek, usług hostingowych i domeny.

Jaki procent wszystkich stron korzysta z WordPress?

Około 40% wszystkich stron internetowych na świecie korzysta z WordPress.

Co lepsze Wix czy WordPress?

WordPress jest lepszy niż Wix. Wix jest prostsze w obsłudze dla początkujących i oferuje wizualne narzędzia do projektowania, ale WordPress jest bardziej elastyczny i ma większe możliwości dostosowywania. Ponadto WordPress pozwala na tworzenie stron w pełni responsywny, podczas gdy stworzenie w pełni responsywnej strony w Wix jest praktycznie niemożliwe (o ile nie korzysta się z planu z Editorem X).

Jaki hosting dla WordPress?

Istnieje wiele firm hostingowych oferujących specjalne plany dla WordPressa. Wybór zależy od budżetu i potrzeb.

Czy Webflow jest popularny Polsce?

Webflow został założony w 2013 roku i staje się coraz bardziej popularny również w Polsce, dzięki swoim zaawansowanym narzędziom do projektowania i łatwości użycia. Istnieją również polskie społeczności i kursy dedykowane tej platformie.

Czy będę w stanie zbudować stronę internetową w Webflow samodzielnie?

Tak Webflow pozwoli Ci stworzyć stronę samodzielnie, jeśli poświęcisz czas na naukę. Istnienie wiele video kursów, które pomogą Ci nauczyć się budowania stron w Webflow.

Masz pytania? Napisz do mnie. Chętnie Ci pomogę.

zdjęcia autora artykułu

Autorką artykułu jest Karolina Pobłocka, projektantka stron internetowych, absolwentka Flux Academy (Profesjonalne projektowanie stron) oraz licznych kursów, m.in. Ulitmate Seo Training (pozycjonowanie stron w Google) i WriteSite (Copywriting & Strategia).

Przyszłość należy do webflow
Nie czekaj aż Twoja konkurencja odkryje Webflow. Ułatwij sobie życie i przenieś swoją stronę do Webflow już teraz.

Zastanawiasz się, co zrobić, by Twoja strona generowała więcej klientów?

Wypełnij formularz i uzyskaj 3 darmowe porady na temat tego, co możesz ulepszyć na swojej stronie internetowej. Zajmie Ci to tylko kilka sekund.
Twój formularz został wysłany. W ciągu 48 godzin otrzymasz odpowiedź.
Ups! Coś poszło nie tak. Odśwież stronę i spróbuj wypełnić formularz jeszcze raz.
Chcesz, aby Twoja strona internetowa 24 godziny na dobę pracowała dla Ciebie, generując nowych klientów?