WordPress co to jest i jak działa?

Co to jest Wordpress? WordPress to najpopularniejszy na świecie CMS czyli system zarządzania treścią strony internetowej.

WordPress co to jest? Jak to narzędzie działa?
Ostatnia aktualizacja:
24/11/2023

Kluczowe informacje:

WordPress co to jest?

WordPress to CMS (system zarządzania treścią), który umożliwia tworzenie stron internetowych bez znajomości kodowania i zarządzanie nimi. WordPress został stworzony w 2003 roku przez Matta Mullenwega jako platforma blogowa, ale szybko stał się również popularnym narzędziem do tworzenia stron internetowych.

WordPress jest licencjonowany na zasadach licencji GPL (GNU General Public License), co oznacza, że jest dostępny za darmo dla każdego użytkownika i każdy może go modyfikować i dostosowywać do swoich potrzeb.

Jak działa WordPress?

WordPress działa w oparciu o bazę danych MySQL i składa się z dwóch podstawowych elementów: silnika WordPressa oraz szablonów. Silnik WordPressa odpowiada za całą funkcjonalność strony, w tym za tworzenie i zarządzanie treścią, dodawanie wtyczek zarządzanie użytkownikami. Szablony natomiast umożliwiają zmianę wyglądu strony bez ingerencji w funkcjonalność silnika WordPressa.

WordPress działa na serwerze, który jest hostowany przez dostawcę usług hostingowych. Po zainstalowaniu WordPressa, użytkownik może zarządzać swoją stroną internetową za pomocą interfejsu użytkownika, który umożliwia dodawanie, edytowanie i usuwanie treści na stronie.

wordpress co to jest panel

WordPress jak zacząć?

Oto 5 kroków od których warto zacząć, jeśli chcesz rozpocząć przygodę z WordPressem:

Krok 1: Wybór hostingu i domeny

Pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniego hostingu i domeny dla Twojej strony internetowej. Istnieje wiele firm hostingowych oferujących usługi dla WordPressa, warto więc dokładnie przeanalizować oferty, aby wybrać najlepszą dla siebie opcję.

Krok 2: Instalacja WordPressa

Po wybraniu hostingu i domeny, kolejnym krokiem jest instalacja WordPressa. Większość hostingów oferuje automatyczne instalatory, które umożliwiają szybkie i łatwe zainstalowanie WordPressa na stronach internetowych.

Krok 3: Wybór szablonu i wtyczek

Po zainstalowaniu WordPressa wybierz odpowiedni szablon i wtyczki dla swojej strony. Istnieje wiele darmowych i płatnych szablonów oraz wtyczek, które pozwalają dostosować wygląd i funkcjonalność strony do indywidualnych potrzeb.

Krok 4: Dodawanie treści

Po wyborze szablonu i wtyczek, możesz rozpocząć dodawanie treści na stronie. WordPress oferuje prosty i intuicyjny interfejs użytkownika, który umożliwia łatwe dodawanie i edytowanie treści.

Krok 5: SEO i Bezpieczeństwo

Nie zapomnij o optymalizacja strony pod kątem wyszukiwarek i zabezpieczeniu swojej strony przed atakami złośliwego oprogramowania. Aby zadbać o SEO możesz skorzystać z wtyczki (np. Rank Math, Yoast SEO, All in One SEO), która podpowie Ci jak dostosować treści i strukturę strony do wymagań wyszukiwarek. Aby zabezpieczyć stronę przed atakami, również możesz skorzystać z wtyczki (np. All-in-One WordPress Security and Firewall)

Rozpoczęcie korzystania z WordPressa może wymagać pewnej nauki i prób i błędów, ale po krótkim czasie będziesz mógł cieszyć się z pięknej i funkcjonalnej strony internetowej.

wordpress co to jest wtyczki

WordPress najważniejsze funkcje

WordPress oferuje wiele funkcji, które czynią go bardzo atrakcyjnym narzędziem do tworzenia stron internetowych. Najważniejsze z nich to:

  1. Prosty i intuicyjny interfejs użytkownika
  2. System zarządzania treścią, który umożliwia łatwe dodawanie i edytowanie treści
  3. Bogata biblioteka wtyczek i szablonów, które pozwalają dostosować wygląd i funkcjonalność strony do indywidualnych potrzeb
  4. Możliwość dodawania i edytowania zdjęć, filmów i innych multimediów
  5. System komentarzy, który umożliwia interakcję z użytkownikami strony
  6. Możliwość łatwego tworzenia formularzy kontaktowych, ankiet i innych formularzy
  7. Wbudowany system blogowania
Dopiero zaczynasz pracę z WordPress? Sprawdź, jak ustawić stronę główną.

Zalety WordPress

WordPress jest popularnym narzędziem do tworzenia stron internetowych ze względu na wiele zalet, takich jak:

Łatwa obsługa

WordPress jest łatwy w obsłudze i umożliwia użytkownikom tworzenie i edytowanie stron internetowych bez znajomości kodowania.

Dostępność rozszerzeń i motywów

WordPress ma duże repozytorium darmowych i płatnych motywów i wtyczek, które umożliwiają użytkownikom dostosowanie stron internetowych do swoich potrzeb.

Przyjazność SEO

WordPress jest przyjazny dla wyszukiwarek, co oznacza, że ​​jest łatwy do zoptymalizowania dla wyszukiwarek i ma wbudowane narzędzia SEO.

Wady WordPressa

WordPress ma też jednak i wady. Największe z nich to:

Podatność na ataki

WordPress jest narażony na ataki złośliwego oprogramowania i hakerów, co oznacza, że ​​użytkownicy muszą zapewnić odpowiednie zabezpieczenia swojej strony.

Aktualizacje

WordPress wymaga regularnych aktualizacji, aby zapewnić bezpieczeństwo i funkcjonalność, co może być czasochłonne dla użytkowników.

Ładowanie strony

WordPress może być mniej wydajny niż niektóre inne platformy, co może prowadzić do dłuższego czasu ładowania strony - chociaż są wtyczki, które przyspieszają strony Wordpress oraz buildery, które pozwalają na tworzenie szybkich stron (np. Bricks Builder). 

wordpress co to jest motywy

WordPress czy warto?

Analizując wady i zalety WordPress, czy warto wybrać ten CMS? WordPress na pewno oferuje wiele korzyści. Przede wszystkim jest to darmowe oprogramowanie, które można zainstalować prawie na każdym hostingu. Warto docenić także:

Łatwość obsługi

WordPress jest na tyle łatwy w obsłudze, że nawet osoby, które nie mają doświadczenia w tworzeniu stron internetowych, mogą łatwo samodzielnie budować własne strony.

Dostępność motywów i wtyczek

WordPress oferuje ogromną liczbę motywów i wtyczek, które pozwalają na dostosowanie stron internetowych do potrzeb użytkowników. Motywy pozwalają na zmianę wyglądu strony, a wtyczki umożliwiają dodanie różnych funkcjonalności.

Optymalizacja pod kątem wyszukiwarek

W WordPress łatwo można zoptymalizować stronę internetową pod kątem SEO, co może pomóc w pozyskiwaniu ruchu organicznego.

Bezpieczeństwo

WordPress oferuje wiele narzędzi do zabezpieczenia swojej strony przed atakami złośliwego oprogramowania. Istnieje również wiele wtyczek, które pozwalają na dodatkową ochronę.

Społeczność WordPressa

WordPress ma ogromną społeczność, która oferuje wiele materiałów edukacyjnych i pomocy dla użytkowników. Można również uzyskać wsparcie od innych użytkowników poprzez fora dyskusyjne i grupy społecznościowe.

Z drugiej strony WordPress ma również kilka wad, takich jak problemy z szybkością stron internetowych przy zbyt wielu wtyczkach czy motywach. Uciążliwa może być też konieczność ciągłych aktualizacji komponentów i oprogramowania oraz monitorowania bezpieczeństwa strony (w przeciwieństwie do Webflow, który nie wymaga praktycznie żadnych działań administracyjnych). Żadna z tych kwestii nie jest trudna, ale wymaga czasu i czasami może kosztować nieco nerwów. 

Ile kosztuje założenie własnej strony na WordPress?

WordPress jest darmowym narzędziem do tworzenia stron internetowych. Jednak, aby uruchomić swoją stronę internetową, musisz zapłacić za hosting i domenę. Koszt zależy od wybranej firmy hostingowej i nazwy domeny.

Jeśli potrzebujesz zaawansowanej funkcjonalności lub motywów, prawdopodobnie będziesz musiała / musiał zapłacić za nie dodatkowo. Istnieje wiele darmowych motywów i wtyczek, ale płatne oferują więcej funkcji i wsparcie techniczne.

Podsumowanie: WordPress co to jest i jak działa?

WordPress to nie tylko popularny system zarządzania treścią, ale również narzędzie, które umożliwia tworzenie różnego rodzaju stron internetowych. Jest łatwy w obsłudze i oferuje wiele funkcji, ale wymaga też ostrożności w kwestii bezpieczeństwa i wydajności. Optymalizacja WordPressa pod kątem SEO może przyczynić się do poprawy widoczności strony w wynikach wyszukiwania i zwiększenia jej popularności.

Dzięki wbudowanym narzędziom SEO, WordPress może pomóc poprawić pozycję Twojej strony w wyszukiwarkach. WordPress jest darmowy jednak, aby z niego korzystać, musisz zapłacić za hosting i domenę, a także za dodatkowe funkcjonalności.

WordPress co to jest i jak działa?

Do czego służy WordPress?

WordPress to system zarządzania treścią (CMS), który służy do tworzenia różnego rodzaju stron internetowych, m.in. blogów, sklepów internetowych, stron firmowych czy portfolio.

CMS WordPress - co to jest?

CMS WordPress to system zarządzania treścią, który pozwala na tworzenie stron internetowych bez znajomości kodowania.

WooCommerce - co to jest?

WooCommerce to plugin do WordPressa, który pozwala na stworzenie sklepu internetowego bez konieczności znajomości kodowania. Dzięki WooCommerce, można łatwo sprzedawać produkty online, zarządzać zapasami, obsługiwać płatności i śledzić wyniki sprzedaży. Jest to popularne i łatwe w użyciu rozwiązanie, które jest używane przez wiele sklepów internetowych na całym świecie.

Czy WordPress jest za darmo?

Tak, WordPress jest darmowym narzędziem. Jednak, aby uruchomić swoją stronę internetową, musisz kupić hosting i domenę.

Ile kosztuje strona na WordPress?

Cena strony na WordPress zależy od tego, czy stworzysz ją samodzielnie czy zlecisz jej wykonanie profesjonalnemu projektantowi. Mój cennik stron przedstawiam tutaj.

Czy WordPress jest trudny?

WordPress nie jest trudny, ale wymaga trochę nauki. Jeśli zamierzasz skorzystać z gotowego szablonu stworzenie strony będzie o wiele łatwiejsze niż zbudowanie jej od zera przez builder.

Od czego zacząć pracę z WordPress?

Jeśli dopiero zaczynasz pracę z WordPress zacznij od wybrania motywu i szablonu, który będzie odpowiedni dla Twojej firmy. Następnie dostosuj go do swoich potrzeb.

Masz pytania? Napisz do mnie. Chętnie Ci pomogę.

zdjęcia autora artykułu

Autorką artykułu jest Karolina Pobłocka, projektantka stron internetowych, absolwentka Flux Academy (Profesjonalne projektowanie stron) oraz licznych kursów, m.in. Ulitmate Seo Training (pozycjonowanie stron w Google) i WriteSite (Copywriting & Strategia).

Przyszłość należy do webflow
Nie czekaj aż Twoja konkurencja odkryje Webflow. Ułatwij sobie życie i przenieś swoją stronę do Webflow już teraz.

Zastanawiasz się, co zrobić, by Twoja strona generowała więcej klientów?

Wypełnij formularz i uzyskaj 3 darmowe porady na temat tego, co możesz ulepszyć na swojej stronie internetowej. Zajmie Ci to tylko kilka sekund.
Twój formularz został wysłany. W ciągu 48 godzin otrzymasz odpowiedź.
Ups! Coś poszło nie tak. Odśwież stronę i spróbuj wypełnić formularz jeszcze raz.
Chcesz, aby Twoja strona internetowa 24 godziny na dobę pracowała dla Ciebie, generując nowych klientów?