WordPress - wady i zalety. Czy w 2024 roku warto korzystać z WordPress?

Zanim zdecydujesz się na stronę w WordPress, przeanalizuj wady i zalety tej platformy. To pomoże Ci podjąć dobrą decyzję.

WordPress - wady i zalety. Czy warto korzystać z WordPress?
Ostatnia aktualizacja:
2/1/2024

Kluczowe informacje:

Czym jest WordPress?

WordPress to od wielu lat najpopularniejsza platforma do tworzenia stron internetowych na świecie. WordPress posiada wiele zalet, ale również wiele wad. Dzięki temu artykułowi łatwiej będzie Ci zdecydować, czy chcesz, aby Twoja strona powstała w WordPress.

WordPress.com vs. WordPress.org

Wielu początkujących użytkowników WordPressa zastanawia się, jaka jest różnica między WordPress.com a WordPress.org. Oba narzędzia oferują możliwość stworzenia strony internetowej, jednak dość istotnie różnią się między sobą.

WordPress.com

WordPress.com to platforma do publikowania stron, która oferuje hosting. Wystarczy, że założysz konto na Wordpress.com i możesz zacząć budować stronę internetową od zera lub na wybranym motywie, a gdy będzie gotowa, opublikować ją. Oprócz hostingu Wordpress. com zapewnia też podstawową ochronę i aktualizacje. Wordpress.com oferuje darmowe i płatne plany. Niestety, korzystanie z tej platformy ogranicza użytkowników, na przykład w zakresie dostosowania motywu czy używania własnych wtyczek.

WordPress.org

WordPress.org to oprogramowanie, które możesz zainstalować na wybranym przez siebie hostingu. WodPress.org daje pełną kontrolę nad stroną internetową, także w zakresie dostosowania motywu i używania wtyczek. Korzystanie z WordPress.org wymaga jednak większej wiedzy technicznej, a także konieczności opłacania hostingu i samodzielnej administracji stroną internetową.

Który wybór jest lepszy?

To zależy od Twoich potrzeb i oczekiwań. Jeśli potrzebujesz prostego i łatwego w obsłudze narzędzia do stworzenia swojej strony internetowej, to WordPress.com może być dobrym wyborem. Jeśli jednak chcesz mieć pełną kontrolę nad swoją stroną internetową i dostosować ją do swoich potrzeb, wybierz WordPress.org.

wordpress zalety instalacja

Zalety WordPress

Oto lista największych zalet WordPress.

Zaleta 1: WordPress jest łatwy w instalacji

Jednym z największych atutów WordPressa jest to, że jest bardzo łatwy do zainstalowania. Instalacja WordPressa zajmuje tylko kilka minut i nie wymaga specjalistycznej wiedzy technicznej. Wszystko, co musisz zrobić, to wybrać hosting i zainstalować WordPress na swojej stronie. Większośc dostawców hostingu, udostępnia proste w obsłudze instalatory WordPress. 

Zaleta 2: WordPress jest łatwy w użyciu

WordPress oferuje intuicyjny panel administracyjny, który jest łatwy do opanowania nawet dla osób bez doświadczenia w tworzeniu stron internetowych. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z tworzeniem stron, nie martw się, możesz zbudować stronę internetową w WordPress.

W panelu administracyjnym znajdują się wszystkie funkcje WordPressa. Za jego pomocą możesz dodawać nowe strony i wpisy, edytować zawartość strony, instalować wtyczki i motywy, a także zarządzać swoją stroną www. 

Zaleta 3: WordPress jest tani

WordPress jest oprogramowaniem open source, co oznacza, że jest on dostępny za darmo. Nie musisz płacić za licencję ani za użytkowanie platformy. Aby mieć stronę WordPress, wystarczy więc, że zapłacisz za domenę oraz hosting (chyba że wybierzesz hosting WordPress.com)

Co więcej w repozytorium WordPressa dostępnych jest wiele darmowych motywów i wtyczek, które pozwolą Ci łatwo dostosować stronę internetową do własnych potrzeb bez ponoszenia kosztów. Nawet jeśli potrzebujesz bardziej zaawansowanych funkcji, wtyczki premium i motywy WordPress są zazwyczaj tańsze niż w przypadku innych platform do tworzenia stron.

Dzięki niskim kosztom WordPressa nawet małe firmy i osoby prywatne mogą sobie pozwolić na stworzenie profesjonalnej strony internetowej bez konieczności inwestowania dużych sum pieniędzy.

Jeśli jednak zależy Ci jednak na całkowicie spersonalizowanym wyglądzie strony internetowej, a nie znasz języków kodowania i programowania, takich jak HTML, CSS, PHP czy JavaScript, będziesz musiał / musiała najprawdopodobniej zainwestować w któryś z builderów dla WordPress. Większość builderów oferuje wprawdzie darmowe wersje, ale dają one bardzo ograniczone możliwości dostosowywania wyglądu strony internetowej.

Zaleta 4: WordPress ma dużą funkcjonalność dzięki tysiącom dostępnych wtyczek

Jedną z największych zalet WordPress jest możliwość rozszerzania funkcjonalności strony www dzięki tysiącom dostępnych wtyczek. Jakiejkolwiek funkcji potrzebujesz, w WordPress jest prawdopodobnie wtyczka, która umożliwi Ci jej dodanie (aczkolwiek nie zawsze darmowa).

Zaleta 5: Dużo motywów do wyboru

WordPress zapewnia ogromny wybór motywów, dzięki którym będziesz mógł / mogła spersonalizować wygląd swojej strony internetowej. Dostępne są motywy darmowe i płatne motywy premium, które oferują bardziej zaawansowane funkcje i opcje personalizacji.

Wybierając motyw dla swojej strony internetowej, możesz z łatwością zmienić jej wygląd i styl. Motywów jest bardzo dużo, więc na pewno znajdziesz taki, który idealnie będzie pasował do Twojej branży i stylu Twojej firmy.

Zaleta 6: Strony w WordPress są responsywne

Motywy WordPressa są responsywne, co oznacza, że automatycznie dostosowują się do rozmiaru ekranu, na którym są wyświetlane. Dzięki temu Twoja strona internetowa będzie wyglądała dobrze zarówno na komputerze, jak i na urządzeniach mobilnych. Jeśli zdecydujesz się na budowę strony od podstaw, za pomocą buildera, również będziesz mieć możliwość dostosowania jej wyglądu to różnych rozmiarów ekranu.

Zaleta 7: Strony w WordPress łatwo zoptymalizować pod kątem wyszukiwarek

Strony WordPress można zoptymalizować pod kątem wyszukiwarek internetowych (SEO), dzięki wtyczkom. Wtyczki takie jak Rank Math czy Yoast Seo pomogą Ci w optymalizacji treści na stronie pod kątem wybranych słów kluczowych i pozwolą na łatwe wprowadzenie metadanych, takich jak tytuł strony czy opis, które wyświetlane są w wynikach wyszukiwania.

Dodatkowo, dzięki wtyczkom możesz zintegrować stronę z narzędziami do analizy statystyk i zarządzania reklamami.

Zaleta 8: WordPress ma dużą społeczność

WordPress ma nie tylko dużą, ale i aktywną społeczność złożoną z użytkowników i developerów, która udziela wsparcia zarówno początkującym, jak i zaawansowanym użytkownikom. Jeśli więc będziesz potrzebować pomocy z WordPress, na pewno ją uzyskasz.

Istnieją liczne fora internetowe, grupy dyskusyjne i portale, na których można znaleźć rozwiązania problemów związanych z WordPress. Ponadto, istnieją także płatne kursy i szkolenia, które pomagają w nauce korzystania z platformy.

Zaleta 9: Otwartość i dostępność kodu źródłowego

WordPress to oprogramowanie open source, co oznacza, że każdy może mieć wgląd w kod platformy, zmieniać go i dostosowywać do swoich potrzeb.

Dzięki temu, że kod WordPressa jest dostępny publicznie, wiele osób ma możliwość wprowadzania zmian, które przyczyniają się do rozwoju i doskonalenia tej platformy. 

Otwartość kodu źródłowego WordPressa pozwala także na integrację tej platformy z innymi narzędziami i usługami. Dzięki temu można w łatwy sposób zintegrować WordPressa z różnymi systemami, takimi jak CRM czy systemy płatności online.

Zaleta 10: Elastyczność WordPress

WordPress umożliwia tworzenie różnego rodzaju stron internetowych od prostych blogów, poprzez strony dla firm aż po zaawansowane sklepy internetowe czy portale społecznościowe.

Dzięki temu, że WordPress oferuje wiele możliwości personalizacji i dostosowania strony internetowej do indywidualnych potrzeb użytkownika, możesz dostosować wygląd strony internetowej i funkcjonalność do własnych potrzeb.

Wady WordPress

Niestety, WordPress ma też wiele wad, które należy wziąć pod uwagę, decydując się na tą platformę.

Wada 1: WordPress jest podatny na ataki hakerskie

Ponieważ WordPress to popularna platforma, która jest używana przez wiele osób, hakerzy często próbują znaleźć luki w zabezpieczeniach i wykorzystać je do ataków.

Choć twórcy WordPressa oraz autorzy wtyczek i motywów regularnie wypuszczają aktualizacje, które mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa platformy, to jednak nie zawsze są one wystarczające. Aby zminimalizować ryzyko ataku, ważne jest, aby regularnie aktualizować WordPress i wszystkie wtyczki oraz motywy. Warto również instalować zaufane wtyczki i omijać te niepewnego pochodzenia. Ponadto, warto stosować mocne hasła i korzystać z wtyczek zabezpieczających.

Wada 2: WordPress jest trudny w utrzymaniu

WordPress może być trudny w utrzymaniu, zwłaszcza dla osób, które nie mają doświadczenia w programowaniu. Z jednej strony WordPress oferuje wiele opcji i możliwości dostosowania strony internetowej do indywidualnych potrzeb, ale z drugiej strony to właśnie te opcje mogą sprawić, że platforma staje się trudna w obsłudze.

Ponadto, każda wtyczka lub motyw, który jest dodawany do WordPressa, może wpłynąć na jego wydajność, a niektóre mogą nawet spowodować błędy na stronie internetowej. Dlatego ważne jest, aby wybierać tylko sprawdzone wtyczki i motywy oraz regularnie je aktualizować.

Kolejnym wyzwaniem dla użytkowników WordPressa może być rozwiązywanie problemów, które pojawiają się podczas korzystania z platformy. Mimo że istnieje wiele źródeł pomocy, takich jak fora internetowe czy dokumentacje, to rozwiązywanie problemów może wymagać doświadczenia w programowaniu i znania języka HTML, CSS czy PHP.

Wada 3: WordPress nie jest szybki

Strony WordPress łatwo mogą stać się wolne. WordPress oferuje wiele opcji i możliwości dostosowania strony internetowej do indywidualnych potrzeb, ale im więcej opcji dodasz, im więcej zainstalujesz wtyczek, tym szybkość ładowania Twojej strony internetowej będzie niższa. Co stanowi duży problem. Po pierwsze, jeśli strona www jest zbyt wolna, to użytkownicy mogą opuścić naszą stronę i otworzyć stronę konkurencji. Po drugie wolne strony, są gorzej pozycjonowane przez Google.

W WordPress znajdziesz wtyczki, dzięki którym możesz poprawić prędkość strony - skorzystaj z nich. Ponadto niektóre buildery, jak np. Bricks Builder same dbają o prędkość strony. Bricks nie tylko ma tak funkcjonalność, że nie wymagają instalowania zbyt wielu wtyczek, ale budowane w nim strony są bardzo szybkie.

Wada 4: W WordPressie jest niewiele innowacji

WordPressa powstał w 2003 roku i od tego czasu niewiele się zmienił. Choć WordPress jest ciągle rozwijany i ulepszany, jego wygląd i funkcjonalność panelu administracyjnego pozostają praktycznie niezmienione od lat. 

Wada 5: WordPress trzeba nieustannie aktualizować

WordPress wymaga częstych aktualizacji, które czasem mogą powodować problemy z kompatybilnością wtyczek lub motywów. Z tego powodu ważne jest, aby zawsze wykonywać kopie zapasowe strony internetowej przed aktualizacją.

Wada 6: Personalizacja WordPress jest kosztowna

Wiele funkcji WordPressa jest dostępnych za darmo, jednakże, jeśli chcemy uzyskać bardziej zaawansowane funkcjonalności, może to wiązać się z kosztami. Jeśli chcesz zbudować stronę w WordPress od zera i spersonalizować ją według własnych potrzeb, nie znając kodowania, będziesz musiał / musiała zainwestować w płatny builder typu Elementor, Divi czy Bricks.

Wada 7: WodrPress wymaga wiedzy technicznej

Dla osób, które nie mają doświadczenia w dziedzinie technologii internetowych, korzystanie z WordPressa może być trudne ze względu na wiele technicznych aspektów, które trzeba zrozumieć. Na przykład, trzeba znać HTML i CSS, aby dostosować wygląd strony internetowej, a także PHP, aby edytować funkcjonalność WordPressa. Ponadto, panel administracyjny WordPressa może być skomplikowany dla początkujących, którzy nie wiedzą, jak korzystać z różnych funkcji i narzędzi.

Wada 8. WordPress ma problemy z kompatybilnością

WordPress, ze względu na swoją popularność i ilość dostępnych dodatków, czasem ma problemy z kompatybilnością. Niektóre wtyczki lub motywy mogą nie działać poprawnie z innymi elementami, co może prowadzić do błędów i problemów z funkcjonalnością strony.

Jednym ze sposobów radzenia sobie z tym problemem jest wybór popularnych i dobrze wspieranych przez społeczność dodatków oraz regularne aktualizowanie WordPressa i dodatków do najnowszych wersji. W ten sposób zmniejsza się ryzyko wystąpienia problemów z kompatybilnością.

Jak Wykorzystać zalety WordPress i uniknąć wad

Aby wykorzystać zalety WordPress i uniknąć wad, należy przestrzegać kilku prostych zasad:

1. Wybierz dobrej jakości hosting

Dobrej jakości hosting jest kluczowy dla wydajności strony internetowej. Należy wybierać hosting z dobrą reputacją i wydajnymi serwerami.

2. Wybierz minimalną liczbę wtyczek

Nadmierne użycie wtyczek może powodować problemy z wydajnością strony internetowej. Należy wybierać tylko te wtyczki, które są niezbędne dla funkcjonalności strony.

3. Regularnie wykonuj kopie zapasowe

Regularne wykonywanie kopii zapasowych jest kluczowe w przypadku awarii strony internetowej lub problemów z aktualizacją.

4. Wykorzystaj optymalizację SEO

Wykorzystaj wtyczki SEO, aby zoptymalizować stronę internetową pod kątem wyszukiwarek.

5. Wykorzystaj dostępne szablony

Wykorzystaj dostępne szablony, aby szybko stworzyć stronę internetową z gotowymi motywami i funkcjonalnościami.

Jaki hosting wybrać dla WordPress?

Stronę WordPress można zainstalować na niemal każdym hostingu. Przed wyborem warto dokładnie zapoznać się z pakietami, które oferuje dostawca i upewnić się, że cena za odnowienie hostingu nie będzie dużo wyższa od ceny zakupu hostingu. Kilka hostingów, na które warto zwrócić uwagę:

 1. Zenbox
 2. Dhosting
 3. Seohost
 4. Lh.pl
 5. Hostinger

Dlaczego WordPress?

WordPress jest relatywnie tani i łatwy w obsłudze. Nie wymaga też dużych umiejętności technicznych, dzięki czemu może być używany przez każdego, kto chce stworzyć swoją stronę internetową. 

WordPress pozwala na łatwe dostosowanie wyglądu i funkcjonalności strony do indywidualnych potrzeb oraz zoptymalizowanie jej pod kątem wyszukiwarek. 

Istnieje też ogromna społeczność użytkowników i developerów, która tworzy wtyczki i motywy oraz udziela pomocy w razie problemów.

Podsumowanie: WordPress wady i zalety

Mimo że WordPress ma kilka wad, to wciąż pozostaje jednym z najpopularniejszych systemów zarządzania treścią na świecie. 

Przed podjęciem decyzji o tym, czy chcesz, aby Twoja strona powstała w WordPress warto przemyśleć zarówno zalety, jak i wady.

Wady:

 1. WordPress jest podatny na ataki hakerskie.
 2. WordPress może być trudny w utrzymaniu.
 3. WordPress nie jest zbyt szybki.
 4. W WordPressie jest niewiele innowacji.
 5. WordPressa trzeba nieustannie aktualizować 
 6. Personalizacja WordPressa jest kosztowna.
 7. WordPress wymaga wiedzy technicznej.
 8. WordPress ma problemy z kompatybilnością.

Zalety:

 1. WordPress jest łatwy w użyciu.
 2. WordPress jest elastyczny i można go dostosować do swoich potrzeb.
 3. W WordPressie jest dużo wtyczek i motywów do wyboru.
 4. WordPress ma ogromną społeczność użytkowników i developerów, którzy zapewniają wsparcie.
 5. Strony w WordPress łatwo zoptymalizować pod kątem wyszukiwarek.
 6. WordPress jest otwarty i dostępny dla każdego.
 7. W WordPressie można łatwo zarządzać treścią.
 8. WordPress jest darmowy i można go zainstalować niemal na każdym hostingu

WordPress - wady i zalety. Czy w 2024 roku warto korzystać z WordPress?

Dlaczego warto korzystać z WordPress?

Istnieje wiele powodów, dla których warto rozważyć korzystanie z WordPress jako platformy do tworzenia i zarządzania stronami internetowymi. Główne zalety WordPress to: jest łatwy w użyciu, jest elastyczny i można go dostosować do swoich potrzeb, jest dostępny dla każdego i pozwalała na łatwe zarządzanie treścią strony.

Czy WordPress jest dobry?

Tak, WordPress to popularna i ceniona platforma do tworzenia stron internetowych. Wyróżnia się łatwością obsługi, dużą społecznością i bogatymi zasobami, co pozwala na dostosowanie strony do indywidualnych potrzeb. Jest skalowalny, elastyczny i oferuje wbudowane funkcje optymalizacji pod kątem SEO.

Co zamiast WordPress

Jeśli poszukujesz nowocześniejszego rozwiązania niż WordPress, skorzystaj z Webflow albo WIX. Sprawdź, czym WordPress różni się od Webflow.

Masz pytania? Napisz do mnie. Chętnie Ci pomogę.

zdjęcia autora artykułu

Autorką artykułu jest Karolina Pobłocka, projektantka stron internetowych, absolwentka Flux Academy (Profesjonalne projektowanie stron) oraz licznych kursów, m.in. Ulitmate Seo Training (pozycjonowanie stron w Google) i WriteSite (Copywriting & Strategia).

Przyszłość należy do webflow
Nie czekaj aż Twoja konkurencja odkryje Webflow. Ułatwij sobie życie i przenieś swoją stronę do Webflow już teraz.

Zastanawiasz się, co zrobić, by Twoja strona generowała więcej klientów?

Wypełnij formularz i uzyskaj 3 darmowe porady na temat tego, co możesz ulepszyć na swojej stronie internetowej. Zajmie Ci to tylko kilka sekund.
Twój formularz został wysłany. W ciągu 48 godzin otrzymasz odpowiedź.
Ups! Coś poszło nie tak. Odśwież stronę i spróbuj wypełnić formularz jeszcze raz.
Chcesz, aby Twoja strona internetowa 24 godziny na dobę pracowała dla Ciebie, generując nowych klientów?