Strona internetowa stworzona według modelu Story Brand

Nie opisuj swoich usług na stronie internetowej. Zamiast tego opowiedz klientowi historię, w której to on będzie bohaterem.

Strona internetowa stworzona według modelu Story Brand
Ostatnia aktualizacja:
4/3/2024

Kluczowe informacje:

 • Strona www musi odpowiedzieć na kluczowe pytania klienta w ciągu maksymalnie 3 sekund.
 • Model Story Brand składa się z 7 elementów, które razem tworzą skuteczną narrację: Bohater (klient), Problem, Przewodnik (firma), Plan działania, Wezwanie do działania, Uniknięcie katastrofy i Sukces.
 • To ważne, aby przekaz na stronie był jasny i zrozumiały.
 • Strona powinna zawierać jasne wezwanie do działania (CTA), które skłania klienta do podjęcia kroków zgodnych z przedstawionym planem.
 • Model Story Brand zwiększa skuteczność przekazu marketingowego ponieważ wytwarza zaangażowanie emocjonalne i pomaga przedstawić ofertę w sposób zrozumiały i ciekawy dla klienta.

Strona internetowa powinna zawierać jasny przekaz

Strona internetowa powinna wyglądać ładnie i profesjonalnie, ale to słowa zwiększają sprzedaż. Nie wystarczy, że na stronie internetowej opiszemy naszą ofertę. Musimy jeszcze uświadomić klientom, dlaczego to akurat z naszych usług powinni skorzystać.

Sposób, w jaki przedstawimy naszą ofertę na stronie internetowej, może zadecydować o tym, czy potencjalni klienci będą zainteresowani skorzystaniem z naszych usług. Zawiły i nieuporządkowany przekaz nie tylko może zniechęcić klientów, ale również doprowadzić do tego, że znużeni nadmiarem informacji, opuszczą naszą stronę internetową.

Umysły ludzkie są non stop zasypywane bodźcami i informacjami, przez co ciężko nam utrzymać koncentracje na jednej rzeczy dłużej niż przez kilka sekund. Jeśli Twoja strona internetowa będzie potęgowała ten chaos, bombardując klientów nadmiarem informacji, wyjdą z niej. Uporządkowanie informacji wymaga od naszych mózgów dużo wysiłku i kiedy ten wysiłek staje się zbyt duży w stosunku do nagrody, którą otrzymamy za jego podjęcie, rezygnujemy.

Autor Modelu Story Brand, Donald Miller, wydając w 2017 roku książkę "Model Story Brand. Zbuduj skuteczny przekaz dla swojej marki" postawił tezę, że jeśli klient w ciągu 5 sekund nie znajdzie na stronie internetowej odpowiedzi na pytania:

 • 01. Co oferujesz?
 • 02. Jak to zmieni moje życie na lepsze?
 • 03. Co muszę zrobić, aby to nabyć?

Opuści ją.

Co ciekawe zasada 5 sekund Donalda Millera, kilka lat temu przestała być aktualna. Obecnie przyjmuje się, że klient musi otrzymać odpowiedzi na te pytania w ciągu 3 sekund, aby pozostać na stronie internetowej.

Widać więc, że ilość wysiłku, jaką użytkownik jest w stanie włożyć w zrozumienie oferty, coraz bardziej spada. Ale czy przy tak dużej konkurencji online możemy się temu dziwić? Dlaczego ktoś miałby spędzić minuty na naszej stronie internetowej, próbując zrozumieć naszą ofertę, kiedy na innej stronie otrzyma potrzebne informacje zaledwie w kilka sekund?

Aby zainteresować klienta ofertą i przykuć jego uwagę na dłużej warto wykorzystać marketing narracyjny. Opowieści pomagają uporządkować informacje w logiczny i ciekawy sposób, dzięki czemu łatwo je zrozumieć. Co więcej opowieści zatrzymują uwagę klientów na dłużej niż zwykły tekst. Kto z nas nie lubi dobrych historii?

Model Story Brand

Model Story Brand składa się z 7 elementów. Patrząc pod kątem strony internetowej możemy określić te elementy częściami opowieści.

 • 01. Bohater
 • 02. Problem
 • 03. Przewodnik
 • 04. Plan działania
 • 05. Wezwanie do działania
 • 06. Uniknięcie katastrofy
 • 07. Sukces

W tym artykule opowiem o tych elementach na przykładzie strony salonu masażu dla kobiet.

1. Bohater strony internetowej

Bohaterem naszej opowieści, a więc bohaterem strony internetowej, jest klient, a nie marka.

Niezależnie od tego, czym zajmuje się nasza firma, jej klienci, tak jak wszyscy ludzie, czegoś pragną. Nasza oferta powinna pomagać w realizacji tych pragnień. I powinna być tak sformułowana, aby klient łatwo zrozumiał, jakie korzyści osiągnie, jeśli skorzysta z naszych usług.

Zanim zaczniemy tworzyć stronę internetową, musimy więc sporządzić profil klienta i zagłębić się w jego pragnienia. Dopiero kiedy zrozumiemy, kim jest nasz klient i jakie ma pragnienia, będziemy mogli sformułować naszą ofertę w odpowiedni sposób. Bardzo ważne by sekcja z benefitami, którą umieścimy na naszej stronie internetowej była dostosowana do prawdziwych potrzeb naszych klientów.

W przypadku strony salonu masażu Revitallio, klientki pragnęły: spokoju, pomocy w walce ze stresem, wolności od bólów, odnowienia energii.

strona internetowa story brand - bohater

2. Bohater ma problem

Jak w każdej książce, także w opowieści, którą opowiada nasza strona internetowa, bohater czyli nasz klient zmaga się z problemami.

Klienci chcą rozwiązać problem, który zakłóca ich spokojne życie. Na naszej stronie internetowej, powinniśmy pokazać, że dostrzegamy problemy klienta i jesteśmy w stanie mu pomóc. Często firmy skupiają się na problemach obiektywnych, tymczasem warto pamiętać, że tak naprawdę klienci kupują to, co pozwala im rozwiązać problemy emocjonalne.

Sporządzając profil klienta, musimy więc wziąć pod uwagę nie tylko pragnienia naszych klientów, ale także problemy, które stają na drodze do ich realizacji.

W przypadku strony salonu masażu Revitallio, problemami klientek były m.in. wyczerpania organizmu, przygnębienie, podatność na stres, ból pleców i głowy.

strona internetowa story brand- problem

3. Bohater spotyka przewodnika

Czyli Ciebie. Bohater nie szuka drugiego bohatera, szuka przewodnika, który udzieli mu wsparcia.

Przewodnik pokazuje bohaterowi, jak może mu pomóc. Jest dla niego autorytetem. Prezentując na stronie internetowej ofertę naszej firmy, opowiedzmy o tym, jak możemy pomóc klientom i dlaczego to właśnie z naszych usług powinni skorzystać. Przedstawmy opinie innych klientów, aby użytkownicy wiedzieli, że mogą nam zaufać. Opowiedzmy o tym, co możemy zagwarantować.

Salon masażu Revitallio: "Dzięki naszym masażom zrelaksujesz nie tylko ciało, ale i umysł."

strona internetowa story brand - przewodnik

4. Przewodnik przedstawia plan działania

Bohater ufa przewodnikowi, który ma plan. Twój klient zaufa Twojej firmie, jeśli jasno mu powiesz, co powinien musi zrobić, by rozwiązać problem i powrócić do normalnego życia.

Idealnie, aby plan działania składał się z 3 kroków. 3 krok powinien pokazywać sukces, jaki osiągnie klient, gdy wcieli Twój plan w życie.

strona www story brand - plan

5. Przewodnik wzywa bohatera do działania

Aby klient podjął działanie, musisz go do tego zachęcić, dać mu impuls do podjęcia akcji.

Wezwanie do działania na stronie internetowej to przycisk CTA ("Call to action"), który przeniesie klienta w miejsce na stronie, w którym będzie mógł przystąpić do 1 kroku naszego planu działania, czyli np. do formularza rezerwacji, formularza kontaktowego. Treść przycisku powinna być jasna i konkretna, np.: zarezerwuj wizytę.

Impuls do działania powinien wskazać klientowi, co powinien zrobić, by rozwiązać problem i wrócić do normalnego życia.

strona www story brand- cta

6. Działanie, które podejmuje klient pomaga zapobiec katastrofie

Bohater pragnie uniknąć tragicznego zakończenia. Musimy uświadomić klientowi ryzyko związane z odrzuceniem naszej oferty. Co straci, jeśli nie skorzysta z naszych usług.

W przypadku strony salonu masażu Revitallio, negatywne konsekwencje są takie, że klientki z każdym dniem będą odczuwały większy stres, łatwo się denerwowały i cierpiały z powodu bólu pleców i głowy.

strona story brand - sukces

7. Działanie, które podejmuje klient kończy się sukcesem

Każda dobra opowieść kończy się sukcesem bohatera. Aby nasz klient zobaczył na naszej stronie internetowej swój sukces, musimy pokazać mu, jak jego życie zmieni się na lepsze, po tym, jak skorzysta z naszych usług.  Musimy uświadomić klientom, jak wspaniałe może stać się ich życie, jeśli wybiorą naszą ofertę.

W przypadku strony salonu masażu Revitallio, sukces, jaki czeka klientki to: wewnętrzny spokój, energia i wolność od bólów.

Tym sposobem wróciliśmy do punktu wyjścia: bohater pokonał problemy i zrealizował swoje pragnienia.

Dlaczego model Story Brand jest skuteczny?

Marketing narracyjny, zwłaszcza oparty na modelu Story Brand, to jeden z najskuteczniejszych rodzajów marketingu. Kiedy słuchamy opowieści, w naszym mózgu uwalniane są 2 ważne związki chemiczne:

 1. dopamina (zwana hormonem szczęścia), która decyduje o naszych emocjach, motywuje do działania, a także usprawnia procesy zapamiętywania
 2. oksytocyna (zwana hormonem szczęścia i miłości), która ma wpływ na tworzenie się więzi uczuciowych i emocjonalnych - przede wszystkim poczucia bliskości z drugim człowiekiem

Opowiadając klientowi historię, zamiast bombardować go informacjami, sprawisz, że:

 1. Łatwo zrozumie Twoją ofertę
 2. Zaangażuje się emocjonalnie
 3. Będzie zainteresowany Twoją ofertą

Podsumowanie

Niewiele osób lubi czytać opisy ofert, ale wszyscy lubimy dobre opowieści.

Jeśli chcemy, aby nasza strona internetowa skutecznie zachęciła klienta do skorzystania z naszej oferty, opowiedzmy mu historię, w której to on będzie bohaterem. Swoją firmę przedstawmy natomiast w roli przewodnika, który ma plan działania i wie, jak mu pomóc. Przedstawmy klientowi plan, dzięki któremu spełni pragnienia, pokażmy jak jego życie zmieni się na lepsze, kiedy skorzysta z naszych usług, a będzie postrzegał naszą firmę jako autorytet i skorzysta z naszych usług.

Jeśli chcesz obejrzeć więcej stron internetowych stworzonych według modelu Story Brand, zajrzyj do mojego portfolio stron internetowych.

Polecam też książkę Model Story Brand (w księgarniach możesz zamówić także ebook), w której Donald Miller uczy, jak sprecyzować przekaz marketingowy swojej marki oraz przedstawia sposoby tworzenia skutecznych treści do zamieszczania na stronach. Jest to najważniejszy poradnik marketingowy dla przedsiębiorstw.

Strona internetowa stworzona według modelu Story Brand

Co to jest Story Brand?

Story Brand to model tworzenia skutecznego przekazu dla marki, oparty na książce autora Donalda Millera.

Jak zbudować skuteczny przekaz dla swojej marki według Story Brand?

Aby zbudować skuteczny przekaz dla swojej marki zgodnie ze Story Brand, należy sprecyzować przekaz marketingowy oraz opowiedzieć własną historię, jak uczy Donald Miller.

Dlaczego warto przeczytać książkę autora Story Brand?

Książka autora Story Brand pomoże ci zrozumieć, jak przebić się przez szum informacyjny i dotrzeć do tysięcy klientów z skutecznym przekazem dla swojej marki.

Jakie są korzyści z zamówienia audiobooka Story Brand?

Audiobook Story Brand pozwoli ci szybko i sprawnie przetworzyć dane na temat budowania skutecznego przekazu dla swojej marki, aby przyciągnąć klientów i zwiększyć sprzedaż.

Czy warto zainwestować w ebooka Story Brand?

Tak, ebook Story Brand jest kompendium sekretów budowania skutecznego przekazu marketingowego, który pomoże ci wyróżnić się na rynku i przyciągnąć uwagę potencjalnych klientów.

Jakie są konsekwencje popełniania błędów w przekazie marketingowym?

Codziennie większość przedsiębiorców popełnia błędy w przekazie marketingowym, co kosztuje ich tysiące złotych i powoduje utratę pozycji na rynku.

Czy książka autora Story Brand jest bestsellerem?

Tak, książka autora Story Brand stała się bestsellerem, przynosząc miliony złotych z działalności marketingowej, opowiadając kulisy sukcesu w pozycjonowaniu marki.

Masz pytania? Napisz do mnie. Chętnie Ci pomogę.

zdjęcia autora artykułu

Autorką artykułu jest Karolina Pobłocka, projektantka stron internetowych, absolwentka Flux Academy (Profesjonalne projektowanie stron) oraz licznych kursów, m.in. Ulitmate Seo Training (pozycjonowanie stron w Google) i WriteSite (Copywriting & Strategia).

Przyszłość należy do webflow
Nie czekaj aż Twoja konkurencja odkryje Webflow. Ułatwij sobie życie i przenieś swoją stronę do Webflow już teraz.

Zastanawiasz się, co zrobić, by Twoja strona generowała więcej klientów?

Wypełnij formularz i uzyskaj 3 darmowe porady na temat tego, co możesz ulepszyć na swojej stronie internetowej. Zajmie Ci to tylko kilka sekund.
Twój formularz został wysłany. W ciągu 48 godzin otrzymasz odpowiedź.
Ups! Coś poszło nie tak. Odśwież stronę i spróbuj wypełnić formularz jeszcze raz.
Chcesz, aby Twoja strona internetowa 24 godziny na dobę pracowała dla Ciebie, generując nowych klientów?