Co to jest domena? – Wybierz dobrze swój adres internetowy

Domena to adres internetowy, pod którym użytkownicy będą mogli znaleźć Twoją stronę www. Dowiedz się, jak wybrać nazwę i rozszerzenie domeny, aby dobrze reprezentowała Twoją firmę.

Co to jest domena? – Wybierz dobrze swój adres internetowy
Ostatnia aktualizacja:
23/6/2023

Kluczowe informacje:

Wybór domeny internetowej jest bardzo ważny — kiedy już raz wybierzesz własną domenę i uruchomisz pod nią stronę internetową, będzie Ci bardzo ciężko cofnąć ten wybór. 

Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że nazwy domeny nie można zmienić na inną. Możesz zarejestrować nową domenę i przypiąć ją do swojej strony internetowej, ale tak jak każda nowa domena, będzie musiała od początku budować swój autorytet i ranking w wyszukiwarkach.

Co to jest domena? — Definicja

Domena to unikalna adres internetowy, który identyfikuje Twoją stronę internetową w sieci. 

Pomyśl o tym w ten sposób: Twój dom posiada konkretny adres, dzięki któremu można go odnaleźć go na mapie. Tak samo Twoja strona internetowa posiada adres, dzięki któremu użytkownicy mogą odnaleźć ją w sieci.

W przeciwieństwie do adresu domowego, adres strony internetowej możesz jednak wybrać.

Z czego składa się domena?

Domena internetowa składa się z dwóch części: nazwy i rozszerzenia. Na przykład w domenie "mojafirma.pl", "mojafirma" to nazwa, a ".pl" to rozszerzenie oznaczające kraj.

Nazwa domeny

Nazwa domeny to najważniejszy element adresu internetowego, ponieważ to właśnie nazwa domeny umożliwi identyfikację Twojej strony internetowej.

Jak wybrać nazwę domeny?

Aby wybrać nazwę domeny internetowej, kieruj się tymi wskazówkami:

 1. Wybierz nazwę, która będzie odzwierciedlała charakter Twojej firmy — nazwa domeny powinna być związana z działalnością Twojej firmy.
 2. Nazwa domeny powinna być krótka i łatwa do zapamiętania — unikaj zbyt skomplikowanych słów, długich ciągów znaków i myślników. 
 3. Postaraj się, aby nazwa była unikatowa i oryginalna — to pomoże wyróżnić Twoją stronę spośród innych
 4. Unikaj znaków specjalnych — użyj tylko liter i ewentualnie cyfr.

Przykłady nazw domen:

Rozszerzenie domeny

Wybór rozszerzenia jest również ważny, ponieważ rozszerzenie domeny powiąże Twoją stronę internetową z określoną branżą lub lokalizacją. 

Najpopularniejsze rodzaje rozszerzeń domeny to:

Domeny globalne

Domeny globalne są ogólnie dostępne i używane na całym świecie. Oto przykłady popularnych domen globalnych:

 • .com — to jedno z najbardziej rozpoznawalnych rozszerzeń. Początkowo było przeznaczone dla stron komercyjnych, ale obecnie jest szeroko stosowane przez różne rodzaje witryn. Rozszerzenie .com kojarzy się z działalnością biznesową i jest używane przez przedsiębiorstwa na całym świecie.
 • .net — to rozszerzenie było pierwotnie przeznaczone dla serwisów internetowych i dostawców usług sieciowych. Obecnie jest często wybierane przez firmy technologiczne i organizacje zajmujące się infrastrukturą internetową.
 • .eu — jest rozszerzeniem dla Unii Europejskiej. Używają go firmy, organizacje i jednostki działające w obrębie Unii Europejskiej.

Domeny narodowe

Domeny narodowe, zwane również ccTLD (country code top—level domains), są przede wszystkim używane przez strony www skoncentrowanych na określonym kraju lub regionie.

Oto kilka przykładów:

 • .pl — rozszerzenie stosowane przez polskie strony internetowe firmowe, organizacje oraz osoby prywatne. Rozszerzenie .pl jest bardzo popularne w Polsce i pomaga identyfikować strony www z polskim rynkiem.
 • .de — rozszerzenie używane przez komercyjne i niekomercyjne niemieckie strony internetowe.
 • .jp —  rozszerzenie stosowane przez japońskie witryny.
 • .it —  końcówka stosowana przez włoskie strony internetowe.
 • .uk — rozszerzenie popularne wśród brytyjskich stron www.

Domeny funkcjonalne

Domeny funkcjonalne mają specyficzną funkcję lub przeznaczenie. 

Oto kilka przykładów:

 • .edu — jest rozszerzeniem dla instytucji związanych z edukacją, takich jak uniwersytety, szkoły wyższe, instytuty badawcze i generalnie placówki edukacyjne.
 • .gov — to rozszerzenie zastrzeżone dla stron rządowych i instytucji rządowych. 
 • .org — to rozszerzenie kojarzone z organizacjami non—profit i społeczne. Najczęściej używają go organizacje charytatywne, stowarzyszenia i fundacje. Rozszerzenie.org pomaga budować zaufanie i wiarygodność stron działających w sektorze non—profit.
 • .biz — to rozszerzenie stosowane przez firmy, przedsiębiorstwa i organizacje biznesowe. Jest to alternatywa dla popularnej końcówki .com i może być używane przez strony, które chcą podkreślić swój charakter biznesowy.
 • .info — rozszerzenie przeznaczone dla stron, które mają na celu przekazywanie weidzy i informacji. Jest często stosowane przez strony www, które zawierają treści edukacyjne, informacyjne lub publikacje.

Domeny funkcjonalne drugiego poziomu

Domeny funkcjonalne drugiego poziomu łączą w sobie zarówno elementy funkcjonalne, jak i narodowe. 

Oto kilka przykładów domen funkcjonalnych drugiego poziomu używanych w Polsce:

 • .com.pl — to popularne rozszerzenie dla stron biznesowych w Polsce, które chcą podkreślić swoje międzynarodowe związki i działalność komercyjną.
 • .info.pl — to rozszerzenie jest często wykorzystywane przez polskie strony internetowe, które udostępniają informacje, publikacje lub mają charakter edukacyjny.
 • .biz.pl — to rozszerzenie używane jest w Polsce przez strony biznesowe, które chcą podkreślić swój charakter komercyjny i działalność biznesową.

Domeny regionalne

Domeny regionalne odnoszą się do konkretnych regionów lub miast. 

Oto kilka przykładów domen regionalnych używanych w Polsce:

 • .waw.pl — to rozszerzenie, które jest używana przez strony internetowe związane z Warszawą: instytucje miejskie, firmy, organizacje oraz osoby prywatne.
 • .krakow.pl — to rozszerzenie jest stosowane przez strony internetowe związane z Krakowem: urzędy miejskie, instytucje kulturalne, organizacje turystyczne, firmy i osoby prywatne. 
 • .gdynia.pl — rozszerzenie używane przez strony internetowe związane z Gdynią.
 • .gda.pl — rozszerzenie stosowane przez strony internetowe związane z Gdańskiem
 • .sopot.pl —  — rozszerzenie stosowane przez strony internetowe związane z Sopotem.
co to jest domena - protokol https

Protokół: HTTP czy HTTPS?

Protokół znajduje się na początku adresu URL (przede domeną: https://mojafirma.pl)  i określa sposób komunikacji i wymiany danych między klientem a serwerem. 

Dlaczego to ważne? Ponieważ od rodzaju protokołu zależy poziom bezpieczeństwa Twojej strony. Jeśli wymiana danych ma być szyfrowana (a jeśli masz na stronie jakikolwiek formularz, przez który użytkownicy przesyłają swoje dane, to jest to wymóg), musisz użyć bezpiecznego protokołu HTTPS (zamiast zwykłego HTTP).

Jak to zrobić? Po prostu używając certyfikatu SSL (większośc dostawców hostingu, udostępnia darmowy certyfikat SSL: Let’s Encrypt). Protokół HTTPS zawiera certyfikat SSL. Obecność certyfikatu SSL pokazuje kłódka, która znajduje się po lewej stronie okienka przeglądarki (przed domeną).

Gdzie najlepiej kupić domenę?

Istnieje wiele rejestratorów domen, u których możesz kupić domenę internetową. Możesz skorzystać z usług zarówno polskich, jak i zagranicznych dostawców. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule: Ile kosztuje domena i gdzie warto ją kupić.

Czy nazwa domeny i rozszerzenie mają wpływ na widoczność strony w Google?

Nazwa domeny i rozszerzenie obecnie mają niewielki wpływ na SEO. Dobrze jest wybrać nazwę związaną z działalnością, ponieważ to pomoże Google określić tematykę Twojej strony internetowej, natomiast nie ma konieczności wstawianie do nazwy słów kluczowych. 

Wybór rozszerzenia domeny internetowej może mieć pewien wpływ na pozycjonowanie strony w wynikach wyszukiwania. W niektórych przypadkach wyszukiwarki mogą preferować strony z rozszerzeniem domeny pasującym do określonego regionu. Jeśli więc Twoja witryna ma charakter globalny, rozszerzenie ".com" może być korzystne, ale jeśli skupiasz się na rynku lokalnym, rozważ rozszerzenie geograficzne. Nie jest to jednak czynnik, który ma duże znaczenie dla SEO.

Co to jest domena? – Wybierz dobrze swój adres internetowy

Czym się różni się domena .pl od .com?

Domena .pl i domena .com różnią się przeznaczeniem i zasięgiem geograficznym. Końcówka .pl jest narodowym rozszerzeniem dla Polski i jest często używana przez polskie strony internetowe. Natomiast końcówka .com jest globalnym rozszerzeniem, powszechnie stosowanym przez strony internetowe z całego świata, bez względu na lokalizację.

Jaka domena lepsza — .pl czy .com?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, czy lepsza jest domena .pl czy .com. Wybór zależy od konkretnych potrzeb i celów strony internetowej, dlatego podejmując decyzję, weź pod uwagę swoją grupę docelową i specyfikę działalności.

Jeśli Twoja strona skierowana jest przede wszystkim do użytkowników z Polski, rozszerzenie .pl może być bardziej odpowiednie i wzbudzać większe zaufanie.

Jeśli natomiast masz globalne ambicje i chcesz dotrzeć do odbiorców na całym świecie, końcówka .com może być bardziej odpowiednia, ponieważ jest szeroko rozpoznawalna na całym świecie.

Czy domena ma znaczenie?

Tak, domena ma znaczenie, ponieważ pomaga w identyfikacji Twojej strony internetowej, a także w budowaniu marki i zaufania.

Co to jest domena w mailu?

Domena w mailu to część adresu e—mail znajdująca się po znaku "@" (małpa). Określa ona, do jakiego serwera pocztowego należy przesłać wiadomość. Na przykład, jeśli adres e—mail to "jan@example.com", domeną jest "example.com". Domena w mailu jest ważna, ponieważ decyduje o tym, gdzie zostanie dostarczona wiadomość.

Co to jest hosting?

Hosting to usługa, dzięki, której Twoja strona jest udostępniania na serwerze. Więcej informacji o hostingu, znajdziesz w tym artykule.

Masz pytania? Napisz do mnie. Chętnie Ci pomogę.

zdjęcia autora artykułu

Autorką artykułu jest Karolina Pobłocka, projektantka stron internetowych, absolwentka Flux Academy (Profesjonalne projektowanie stron) oraz licznych kursów, m.in. Ulitmate Seo Training (pozycjonowanie stron w Google) i WriteSite (Copywriting & Strategia).

Przyszłość należy do webflow
Nie czekaj aż Twoja konkurencja odkryje Webflow. Ułatwij sobie życie i przenieś swoją stronę do Webflow już teraz.

Zastanawiasz się, co zrobić, by Twoja strona generowała więcej klientów?

Wypełnij formularz i uzyskaj 3 darmowe porady na temat tego, co możesz ulepszyć na swojej stronie internetowej. Zajmie Ci to tylko kilka sekund.
Twój formularz został wysłany. W ciągu 48 godzin otrzymasz odpowiedź.
Ups! Coś poszło nie tak. Odśwież stronę i spróbuj wypełnić formularz jeszcze raz.
Chcesz, aby Twoja strona internetowa 24 godziny na dobę pracowała dla Ciebie, generując nowych klientów?